Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Krakowskie kopce – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Idealne miejsca na spacer w mieście – dowiedz się, ile ich jest, który z nich jest najstarszy, najwyższy, nieistniejący i który widać z Wawelu!

Szlakiem krakowskich kopców

Jest ich pięć. Niby takie same a każdy inny. Rozsiane po Krakowie dają się cieszyć jego obliczem oglądanym sponad gwaru i ścisku miasta. Krakowskie Kopce. Stawiano je wspólnym wysiłkiem ludności jako symbol wytrwałości i niezniszczalności w podzięce lub na cześć ważnych bohaterów narodowych. Dziś, prowadzą na nie spacerowe ścieżki i szlaki turystyczne czyniąc je atrakcyjnym celem wycieczek zarówno mieszkańców jak i turystów. Kto chce zdobyć je wszystkie?

  1. Kopiec Piłsudskiego

Największy krakowski kopiec górujący niepodzielnie nad Grodem Kraka. Usypany jako forma upamiętnienia polskich walk niepodległościowych na terenach rozległej Polany na Sowińcu, w sercu Lasu Wolskiego, nieopodal ZOO. U jego podnóża znajduje się nieczynny (w roku 2022) pawilon wystawowy i plac zabaw dla dzieci. Wstęp na kopiec jest bezpłatny.

  1. Kopiec Kościuszki

Chyba najbardziej popularny z krakowskich kopców. Jego widok kusi spacerowiczów Błoń a do odwiedzin dodatkowo zachęca Muzeum Kościuszkowskie upamiętniające tą historycznie ważną postać. Pod murami, które go otaczają znajduje się pętla autobusowa i przyjemny, drewniany plac zabaw dla dzieci. Wstęp na teren Muzeum oraz kopca jest biletowany.

  1. Kopiec Wandy

Nowohucki kopiec – niewielki i skryty. Jak mawia legenda, jest on mogiłą Wandy, córki księcia Kraka, której ciało wyłowiono z przepływającej nieopodal Wisły. Wstęp na kopiec jest bezpłatny.

  1. Kopiec Krakusa

Bodaj najstarszy z krakowskich kopców, który widoczny jest z okien Sali Poselskiej na wawelskim zamku. Wzniesiony po śmierci Kraka – dobrego i wielkiego króla, który założył Kraków, jako wyraz hołdu i oddania wiernego ludu. Wstęp na kopiec jest bezpłatny.

  1. Kopiec Jana Pawła II

Najmłodszy i najmniejszy kopiec w Krakowie upamiętniający VI pielgrzymkę papieża Pola do ojczyzny. Wstęp na kopiec jest bezpłatny.

  1. Kopiec Esterki

Kopiec, którego dziś już brak na mapie miasta. Stał on jednak nieopodal pałacu w Łobzowie jako wyraz pamięci Esterki – ukochanej króla Kazimierza Wielkiego, która jak głosi legenda, na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna pałacu do stawu.    

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • W okolicy kopców, odbywają się cyklicznie lokalne imprezy okolicznościowe takie jak Święto Rękawki, Bieg Trzech Kopców.
  • W całej Polsce można naliczyć 350 kopców – ale żadne z miast nie może się pochwalić ich taką ilością jak Kraków!