Hala Majerz – widokowa polana z widokiem na Tatry.
Łatwo (wręcz banalnie) dostępny szczyt z bajecznym widokiem na Tatry.
Hala Majerz
Wielka, majestatyczna i kusząca wybitnym widokiem! Z niej Tatry zdają się być na wyciągnięcie ręki a na domiar dobrego, z najwyższego punktu hali można dostrzec ruiny zamku w Niedzicy i połyskującą taflę Jeziora Czorsztyńskiego. Co więcej – bez większego trudu poradzi sobie tutaj wózek dziecięcy więc to opcja krótkiej acz niezwykle malownicznej wycieczki dosłownie dla wszystkich.
Gdzie zaparkować?
Samochód zostawić można w Czorsztynie, na sezonowo płatnym parkingu, tuż przy ruinach Zamku w Czorsztynie (GPS: 49.435864, 20.319137) więc jako, że wycieczka na samą Halę nie zajmie dużo czasu, można pokusić się o połączenie jej ze zwiedzaniem ruin. Wejście na nie jest płatne, bezpośrednio w kasie przy parkingu. Jeśli jednak nie widzicie takiej potrzeby, wówczas wygodniej będzie zaparkować tuż przy niebieskim szlaku, na skrzyżowaniu ulic Pienińskiej, Zamkowej i Turystycznej przy Zajeździe pod Smrekami (GPS: 49.437992, 20.331706). Stąd już ledwie kilka kroków asfaltem i asfaltowa droga dociera do jednego z pięciu pawilonów wystawienniczych Pienińskiego Parku Narodowego. Można w nim obejrzeć bezpłatnie niewielką ekspozycję poświęconą przyrodzie i historii Pienin acz bywa on często zamknięty więc nie bierzcie go za pewnik. Dalej ścieżka wiedzie przez las ale zaledwie kilka kroków dzieli nas od hali.
Bacówka na Hali Majerz
Na jej skraju znajduje się jedna ze słynniejszych pienińskich bacówek, gdzie w sezonie wiosennym i letnim zakupić można świeże owcze wyroby i przyjrzeć się pasterskiemu życiu. Tętni ono tutaj dzięki propagowaniu kulturowego wypasu owiec, który pozwala uchronić hale przez zarastaniem i zachować dużą różnorodność gatunkową. Z resztą, nie bez przyczyny hala nosi nazwę jaką nosi – bowiem dawniej „majerzem” nazywano odpowiednik „koszar” w których nocą trzyma się owce, z tym, że dedykowane krowom. Majerem zaś nazywano odpowiednika bacy, który zamiast nad owcami, czuwał nad pasącymi się latem na łąkach krowami.
Widoki z Hali Majerz
Dalej szlak wiedzie samiuteńkim środkiem hali, pokrywając się z głównym graniowym szlakiem Pienin – jeśli powędrujecie nim dalej, za nieco ponad 2 godziny powinniście postawić stopy na najwyższym pienińskim szczycie – Trzech Koronach! Równie dobrym pomysłem będzie piknik i błogi odpoczynek na ławeczkach ustawionych przy szycie Majerza. Przy dobrej widoczności można stąd dostrzec dumnie prezentującą się Babią Górę, wieżę widokową na Lubaniu i Beskidy. Natomiast nawet z mniejszą dozą pogodowego szczęścia można się uraczyć widokami na Jezioro Czorsztyńskie, Zamek w Niedzicy no i oczywiście Tatry! W zasadzie widok na nie towarzyszy nieprzerwanie już od parkingu w Czorsztynie – ale już chyba padło, że jest to niezwykle malowniczy szlak!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Jeśli nie macie czasu na spacer na Halę warto zatrzymać się na Przełęczy Osice by rzucić okiem na Tatry.