Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

ZOO w Krakowie z dziećmi

Spacer wśród lwów, żyraf i pingwinów w sercu Lasku Wolskiego.


Rooooaaaarrrr!!!

Drugi rok życia małego dziecka, mamy wrażenie upływa pod hasłem: słoń robi „trututuu” a lew robi „raaaaaooorrr”. Ale co tu zrobić gdy dookoła same „miau” i „hau”? Wybrać się do ZOO! Musimy przyznać, że ciągle, pomimo kilku odwiedzin, mamy mieszanie uczucia co do tego rodzaju miejsc.. Jednak wraz z pojawieniem się dzieciaków i ich ogromnej fascynacji wszystkim co żyje staramy się trochę inaczej na to spojrzeć. Zatem krakowskie ZOO odwiedzaliśmy już wielokrotnie.

Kilka informacji praktycznych – gdzie zaparkować pod ZOO w Krakowie?

Mieści się ono w sercu Lasku Wolskiego a za jego bramą mieszka ponad 260 gatunków zwierzaków z najodleglejszych miejsc świata. Najwygodniej dojechać tam autobusem miejskim linii 134, który zawozi nas pod samą bramę ZOO. Ci, którzy zdecydują się jednak na wyjazd samochodem mogą zostawić go na górnym parkingu pod wejściem do ZOO – jest on płatny, mieści 35 samochodów i czynny jest jedynie od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni świątecznych). W weekendy oraz święta, czy na tych, dla których nie wystarczy na nim miejsca czeka wielki parking (również płatny) przy ul. Kukułczej. Jednak parkując tutaj czeka Was ok. 1km spacer ścieżkami Lasku Wolskiego aby dostać się do ZOO – można także podjechać wspomnianym wcześniej autobusem, którego przystanek znajduje się tuż przy parkingu. ZOO czynne jest cały rok – również w niedzielę i święta. Zatem sposobności do odwiedzin zwierzaków jest całkiem sporo. Z własnego doświadczenia jednak odradzamy takie okresy jak wakacje, Dzień Dziecka czy „majówka” z uwagi na pokaźną liczbę zwiedzających i trudności w znalezieniu miejsca parkingowego.

Kogo spotkamy w ZOO?

W ZOO czeka Was spotkanie ze słoniami, które witają gości tuż przy wejściu oraz różowe flamingi dumnie kroczące na długich nogach przez sadzawkę. Na początku spaceru usłyszycie także papuzie skrzeczenie i staniecie oko w oko z szympansami, gorylami i lemurami. Na fanów gadów różnej maści czeka egzotarium z najróżniejszymi okazami węży, legwanów czy morską roślinnością.  Odważniacy mogą przespacerować się wzdłuż wybiegów dla wielkich kotów podziwiając siłę i dostojność tygrysów, lwów oraz śnieżnej pantery. W ZOO znalazły również swoje miejsce żyrafy, wielbłądy, strusie i kangury. Dla maluchów szczególnie interesujące jednak okazują się wyjątkowo wdzięczne stworzenia: pingwiny Humbolta, które nieporadne na lądzie w wodzie wyczyniają niesamowite akrobacje wprawiając w podziw podekscytowaną małą publiczność.

Mini ZOO

Drugim miejscem, w którym zawsze spędzamy największą ilość czasu jest MiniZOO – to wyodrębniona część ogrodu zoologicznego, w którym swoje królestwo mają kucyki, kozy, króliki czy lamy. No i dzieci, które korzystając z karmy rozdawanej przez pracownika ZOO mogą samodzielnie oferować jej schrupanie tym przyjaznym zwierzakom. Tamtejszy osioł jest szczególnie skory do głaskania, z czego z lubością korzystają mali i duzi zwiedzający. Tuż obok znajduje się plac zabaw i bar szybkiej obsługi, gdzie możecie zamówić takie dania jak frytki, zapiekanki, gyros, lody czy napoje – pod względem gastronomi, ZOO ma w naszym odczuciu sporo do nadrobienia. Nieco lepiej można zjeść w barze tuż przy kasach i wejściu – tam możecie zamówić prócz „fast-foodowego” asortymentu jeszcze pierogi czy naleśniki. Pomijając jednak ten aspekt i wyposażając się odpowiednio wcześniej w domowy prowiant, ZOO może być ciekawą propozycją na rodzinną wycieczkę – warto przeznaczyć na nią co najmniej 2-3 godziny aby spokojnie „przywitać się” z każdym zwierzakiem. Bo do odwiedzenia są jeszcze zebry, jelenie, oceloty, kondory czy mieszkańcy „Nocnego pawilonu”, którzy w dzień smacznie śpią!    


INFORMACJE

WSKAZÓWKI
  • Z uwagi na cudowną lokalizację ZOO, wyprawę można przedłużyć o spacer na Kopiec Piłsudzkiego czy przechadzkę do Skał Panieńskich.
  • Bezpłatne toalety znajdziecie przy mini ZOO i w okolicy wybiegu dla pingwinów
  • Bilety nie są limitowane czasowo i można je zakupić w kasie lub w biletomacie. Cennik znajdziecie tutaj
  • Warto odwiedzić ZOO w czasie pokazów karmienia zwierząt. Harmonogram znajdziecie tutaj
  • Jeśli jakiś zwierzak wzbudzi w Was szczególną sympatię, możecie zostać jego sponsorem wspierając ZOO w kosztach jego utrzymania
  • W zimne miesiące udostępniona jest zimowa trasa zwiedzania ZOO gdyż wówczas wielu zwierząt nie spotkamy na wybiegach
  • ZOO pełni funkcję także ogrodu botanicznego – znajdziecie tam liczne tabliczki opisujące roślinność
  • Mapę ZOO możecie ściągnąć sobie ze strony internetowej i wydrukować wcześniej lub korzystać z drewnianych drogowskazów i map umieszczonych na terenie ogrodu
  • Osoby niepełnosprawne mają możliwość korzystania z parkingu pod bramą ZOO niezależnie od dnia tygodnia
  • Korzystając z komunikacji miejskiej polecamy aplikację „jakdojadę.pl”