Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Ogród Botaniczny w Krakowie z dziećmi

Najstarszy Ogród Botaniczny w Polsce pełen kwiatów, ziół, egzotycznych roślin i rozłożystych drzew.


Najstarszy ogród botaniczny w Polsce! Parking.

Spacer wśród barwnych rabat kwiatowych? Przechadzka przez alpinarium czy przystanek w cieniu rozłożystych palm? W centrum Krakowa? Tak – to możliwe, za sprawą Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszego obiektu tego typu w Polsce. Dotrzecie do niego zarówno samochodem, parkując w strefie płatnego parkowania wzdłuż ul. Kopernika (GPS: 50.063745, 19.955079) jak i pieszo z okolic Rynku. Najwygodniejszą jednak opcją w naszym odczuciu pozostaje komunikacja miejska – korzystając z tramwajów czy autobusów należy wysiąść na przystanku „Rondo Mogilskie” i przemierzając kilkaset metrów pieszo staniecie przed bramą Ogrodu. Tam czeka na Was kilka tablic z grafikami dotyczącymi historii tego unikatowego miejsca oraz wejście do tego cudownie zielonego przybytku. Wejście jest płatne – za bilet normalny zapłacimy 9zł, za ulgowy 5zł. Godne uwagi są też bilety sezonowe, dzięki którym mamy możliwość wejść do ogrodu dowolną ilość razy w trakcie jednego sezonu czy bilety rodzinne.

Wiosną, latem, jesienią i zimą

Po zakupieniu biletu po ogrodzie można poruszać się w sposób swobodny i spędzić w nim dowolną ilość czasu ciesząc się bliskością natury. Ogród czynny jest przez cały rok – jednak szczególnie warto pojawić się tutaj wiosną gdy kwitną obficie magnolie, latem by podziwiać barwne rabaty pełne kwiatów, dać się otumanić zapachowi bazylii, mięty leniących się w zielniku czy jesienią, by skryć się w złotych liściach opadających na kręte alejki. Na 10ha, które obecnie zajmuje Ogród, poza mięsożernymi roślinami, barwnymi jeżówkami, wyniosłymi i rozłożystymi dębami znajdziecie także storczykarnię – miejsce gdzie królują kolory a mnogość odmian tych wyjątkowych kwiatów przyprawia o zawrót głowy! Warto nadmienić, iż jest to najstarsza i największa w Polsce kolekcja tych roślin. Podczas spaceru napotkacie też fontannę i sadzawki z uroczymi mostkami, przyjaznymi kaczkami, które porastają kołyszące się spokojnie szuwary i rozłożyste liście grążeli wodnych.

Dwie palmiarnie w jednym ogrodzie

Jednymi z największych ogrodowych atrakcji są także bez wątpienia palmiarnie. Victoria usytuowana jest nieopodal wejścia do Ogrodu, tuż przy pawilonie z drzewkami cytrusowymi i została domem dla wyniosłych palm, które zdają się nie mieć końca! Druga, Jubileuszowa, zlokalizowana jest w głębi ogrodu – tam macie możliwość wspiąć się po krętych metalowych schodach aby pospacerować wśród palmowych liści i obficie porastających każdy skrawek przestrzeni roślin. W infrastrukturze ogrodu prowadzić Was może mapa, którą ściągnąć możecie ze strony Ogrodu lub tablice informacyjne i drogowskazy rozmieszczone w różnych miejscach. Ciekawą formą uatrakcyjniającą pobyt w Ogrodzie może być aplikacja mobilna, która stanowi nie tylko kompendium wiedzy na temat roślinności ale też przewodnik po ogrodowych ścieżkach – do ściągnięcia tutaj.

Milin Cafe całe w kwiatach!

Gdy lekko opadniecie z sił po przemierzaniu licznych alejek czeka na Was jedna z piękniejszych kawiarni jakie było nam dane odwiedzić – Milin Cafe, gdzie zjecie pyszne domowe ciasto, napijecie się pełnej kwiatów i ziół lemoniady czy skosztujecie ekologicznych lodów. Bo choć Ogród oczywiście pełni doskonale funkcję dydaktyczną to bez wątpienia jest też wspaniałym miejscem do spędzenia letniego dnia wśród wszechobecnej zieleni – trawniki kuszą do polegiwania, wygodne alejki zapewnią długą wózkową drzemkę dla maluchów a starszakom z pewnością przypadnie do gustu liczenie kaczek w ogrodowym stawie. Warto wybrać się choć raz!


INFORMACJE

WSKAZÓWKI
  • Nie polecamy odwiedzania szklarni Jubileuszowej w upalne dni: panuje tam podwyższona temperatura i wysoka wilgotność

  • Przy wyjściu można nabyć roślinę pochodzącą z rozsad ogrodowych egzemplarzy

  • Z wózkiem nie zwiedzimy szklarni – należy zostawić go przy wejściu

  • Prócz kawiarni, w Ogrodzie znajdują się automaty z przekąskami

  • Bezpłatne toalety znajdziecie przy wejściu i przy palmiarni Jubileuszowej

  • Należy pilnować dzieci aby nie wchodziły na rabaty i nie zrywały tamtejszej roślinności

  • Do Ogrodu nie można wprowadzać psów, rowerów czy hulajnóg

  • Istnieje możliwość zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem (po wcześniejszym umówieniu i uiszczeniu opłaty) a także uczestnictwa w warsztatach pszczelarskich w ogrodowej pasiece

  • Korzystając z komunikacji miejskiej polecamy aplikację „jakdojadę.pl”