Góry z dzieckiem, Małopolskie, Pieniny, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Rezerwat Biała Woda w Pieninach i Przełęcz Rozdziela z dzieckiem – łatwy szlak na spacer

Malowniczy… Łatwo dostępny… Nieco tajemniczy, gdy wczesnym porankiem w doliny zejdzie mgła… Niosący lekko echo owczych dzwoneczków – Rezerwat Biała Woda.

Rezerwat Biała Woda w Pieninach

Malowniczy… Łatwo dostępny… Nieco tajemniczy, gdy wczesnym porankiem w doliny zejdzie mgła… Niosący lekko echo owczych dzwoneczków – Rezerwat Biała Woda. To jedno z piękniejszych miejsc w Pieninach, leżące w części zwanej Małymi Pieninami. Obejmuje teren dawnej wsi – Biała Woda – która była zamieszkiwana przez Rusinów wysiedlonych, podobnie jak Łemkowie z ziem Beskidu Niskiego w czasie akcji „Wisła”.

Szlak przez Rezerwat Białej Wody – na spacer, z wózkiem i sanki zimą.

Teren rezerwatu ciągnie się wąwozem wzdłuż potoku Białej Wody, poprzecinany lasami i pastwiskami uprawnymi co dodaje mu niesamowitej urody, gdzie nagle, dostrzegamy tuż obok stado beczących kłębuszków. Z racji czynnego wypasu owiec na tym terenie można skosztować oscypka w jednej z kilku bacówek, które mija się na trasie. Ale po kolei… Początek rezerwatu mieści się na skraju Jaworek, gdzie można zostawić samochód na obszernym, płatnym parkingu (w roku 2022 3zł za każdą rozpoczętą godzinę). Stąd wiedzie asfaltowa droga do położonego tuż przy granicy Rezerwatu pensjonatu u stóp Bazaltowej Skały – jest ona dużą rzadkością bo powstała niemal 100mln lat temu w wyniku zastygnięcia niewielkiej ilości magmy, która wydostała się na powierzchnię ziemi. Dalej już czekają tylko malownicze wapienie, szuter i tysiąc brodów do pokonania!

Wąwóz Międzyskały

Droga wiedzie przez wąwóz, który u wlotu doliny zwęża się tworząc Wąwóz Miedzyskały jeszcze dobitniej odbijając dźwięk wartkiego potoku! Pędzi on gwałtownie tworząc kaskady, bystrza i rozpryskuje się z chlustem wpadając do baniorów! Po drodze można natknąć się nawet na wodospad – niewielki ale cieszy! W wielu zakątkach, przy brzegu potoku można wygodnie przysiąść i uciec przed letnim skwarem… Czego nie można powiedzieć o dalszym fragmencie wędrówki – czyli drodze na Przełęcz Rozdziela.

Przełęcz Rozdziela w Pieninach

To wąska, dość stroma ścieżynka biegnąca środkiem łąki aż do wspięcia się na przełęcz. Warto jednak podczas wizyty w Rezerwacie pokusić się o te kilka kroków bo widoki, które się stąd rozpościerają zdecydowanie cieszą oko! Przełęczą biegnie niebieski szlak, wiodący głównym grzbietem Małych Pienin – na Wysoką, Durbaszkę czy Wysoki Wierch. Wędrówka wcale zatem nie musi tutaj się kończyć!  

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Płatność za parking (w roku 2022) była możliwa tylko odliczonym bilonem (na terenie parkingu, przy automatach z przekąskami mieści się rozmieniarka banknotów).
  • W rezerwacie nie są pobierane opłaty za wstęp (stan na rok 2022).
  • W całym rezerwacie można trafić na kilka bacówek (czynnych sezonowo).