Schroniska górskie w Pieninach – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Najważniejsze informacje o pienińskich schroniskach.
Pieniny
Malownicza kraina Pienin przecięta na pół wijącym się pomiędzy wyniosłymi szczytami Dunajcem. Genialne miejsce do aktywnego wypoczynku: w wodzie i na lądzie. W dolinach i na szczytach. Dla rodzin, par i tych, co kroczą samotnie po szlakach. Rozciąga się od Jeziora Czorsztyńskiego z malowniczymi ruinami zamków, przez wapienne, skaliste wierzchołki Sokolicy, Trzech Koron czy Wysokiej aż po słowacką granicę za którą czekają nie mniejsze cuda natury. Znajdziemy tutaj rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, cudowne panoramy osiągalne zarówno dla tych, co wędrują z plecakami jak i tych, co wolą wjechać kolejką na szczyt i mineralne wody lecznicze wpływające korzystnie na zdrowie. Nic dziwnego, że Pieniny zajmują w Polsce drugie po Tatrach miejsce pod względem liczby turystów! Owszem. W sezonie, w centrum Szczawnicy czy Krościenka jest tłoczno i głośno. Ale nawet wówczas da się znaleźć zaciszny zakątek… Gór starszy dla wszystkich!
Gdzie nocować w Pieninach?
Baza noclegowa w Pieninach jest bardzo rozbudowana. Zarówno w Jaworkach jak i Krościenku znajdziemy wygodne miejsce noclegowe w zróżnicowanych standardzie cenowym, choć nadal to Szczawnica pozostaje „pienińskim centrum turystycznym” i kumuluje na swoim terenie największy ruch. Dlatego też to właśnie w Szczawnicy znajdziemy największe zróżnicowanie oferty noclegowej – począwszy od czterogwiazdowych hoteli ze SPA, przez prywatne kwatery i przytulne apartamenty na schroniskach górskich skończywszy.
Schroniska górskie w Pieninach
O ile kwater prywatnych do wyboru jest całe mnóstwo, o tyle schroniska można policzyć na palcach jednej dłoni – wystarczy doliczyć do trzech. Tyle ich tutaj znajdziemy. Chętnych natomiast na nocleg w ich klimatycznych wnętrzach nie brakuje więc miejsce trzeba rezerwować nieraz ze sporym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli mowa o terminach okołoświątecznych, wakacyjnych czy „długich weekendach”. Warto jednak się zdecydować na tą opcję noclegu bo usytuowanie schronisk jest jedyne i niepowtarzalne! Z resztą zobaczcie sami!
Schronisko PTTK Orlica
To jedno z dwóch całorocznych schronisk na terenie Pienin zarządzanych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), które można śmiało rzec swoim standardem bardziej przypomina pensjonat niż górskie schronisko. Mieści się ono tuż przy Drodze Pienińskiej skąd swój początek bierze najkrótszy szlak na Sokolicę! Wtulone w zbocze Szafranówki oferuje noclegi w przytulnych, drewnianych i schludnych pokojach z łazienkami oraz smaczne jedzenie na każde podniebienie. Dzieciaki mogą korzystać z przygotowanego specjalnie dla nich kącika zabaw i szafy wypełnionej po brzegi ciekawymi pozycjami ze świata gier planszowych. Rezerwacji dokonuje się przez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie internetowej a następnie finalizuje ją poprzez wpłatę zaliczki. Proste, prawda?
WSKAZÓWKI
- Goście nocujący w schronisku mogą podjechać samochodem pod samo wejście i skorzystać z bezpłatnego parkingu. Jeśli chcecie tylko wpaść coś zjeść wówczas należy tu podejść na piechotę lub przyjechać rowerem – z centrum Szczawnicy to ledwie 30min. Wózkiem dziecięcym też da rady bez trudu bo całość drogi jest asfaltowa. Uwaga! Na końcu czeka ostre podejście pod górkę!
- Schronisko oferuje również organizację wyjazdów integracyjnych czy wycieczek grupowych.
- Za opłatą uiszczaną w kasie schroniska można urządzić ognisko w pokaźnej wiacie. W ramach opłaty (w 2022 wynoszącej 120zł) otrzymujecie drewno, talerze, sztućce, keczup, musztardę i serwetki.
Schronisko PTTK Trzy Korony
To drugie ze schronisk zarządzanych przez PTTK, które oferuje bardzo zbliżony (jeśli nie identyczny) standard wypoczynku i obsługi co Orlica. Położone w bajecznym zakątku Pienin, u stóp Trzech Koron, w zakolu meandrującego Dunajca który podziwiać można ze schroniskowych tarasów. Przy dobrej widoczności powietrza pijąc poranną kawę dostrzeżecie także Tatry Bielskie! Pobyt tutaj to genialna opcja wypadowa na szczyt Trzech Koron lub na udanie się na spływ Dunajcem bo od przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych dzieli Was jedynie 15min. Schronisko oferuje noclegi w przytulnych, drewnianych pokojach z łazienkami a tutejsza kuchnia jest chyba najlepszą schroniskową kuchnią z jakiej korzystaliśmy! Dla dzieciaków przygotowano plac zabaw z widokiem na szczyt Trzech Koron a na długie wieczory do dyspozycji gości znajduje się witrynka pełna gier i puzzli.
WSKAZÓWKI
- Goście nocujący w schronisku mogą podjechać samochodem pod samo wejście i zaparkować na bezpłatnym parkingu.
- W trakcie pobytu można urządzić za opłatą (60zł w 2022r) ognisko w zadaszonej, wygodnej wiacie z paleniskiem. W tej cenie otrzymujecie zapas drewna i rozpałkę.
- Do Schroniska dojechać można przez cały rok, także zimą bo droga jest regularnie odśnieżana. Bez trudu dojedziecie tu także wózkiem dziecięcym.
- Schronisko oferuje także pakiety pobytowe na zimowe ferie, wakacyjny wypoczynek czy imprezę sylwestrową.
- Nieopodal schroniska przebiega granica między Polską a Słowacją więc to też dobra opcja wypadowa na wycieczki po drugiej stronie granicy.
Schronisko pod Durbaszką
Najbardziej schroniskowe z pienińskich schronisk choć tak naprawdę to Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy, który poszczycić się może bardzo zadbaną, bogatą i schludną infrastrukturą. Znajdziecie tam huśtawki, piaskownicę, altany z ławami i stołami, boiska do piłki siatkowej czy miejsce ogniskowe (dostępne bez dodatkowej opłaty jeśli sami zadbacie o przyniesienie drewna z lasu). Pokoje noclegowe są prosto ale schludnie urządzone a sanitariaty znajdują się w przyziemiu budynku (ciepła woda dostępna dwa razy dziennie). Ponadto, zjecie tam pyszne pierogi z jagodami! Położony na wysokości 850m n.p.m. na stoku Durbaszki zachęca leniwie biegnącym czasem – wystarczy rozłożyć koc na okolicznych polanach, wsłuchiwać się w dźwięk owczych dzwoneczków i podziwiać bajeczne panoramy! Chyba, że chcecie powędrować dalej to nic nie stoi na przeszkodzie by ruszyć na Wysoką, Palenicę czy Wysoki Wierch.
WSKAZÓWKI
- Do schroniska nie ma możliwości dojazdu samochodem. Jeśli jedziecie z grupą zorganizowaną istnieje możliwość transportu bagaży po wcześniejszym ustaleniu warunków z Gospodarzami.
- Zimą droga dojazdowa do schroniska wiodąca z Jaworek jest odśnieżana więc polecamy tą opcję dojściową.
- O wariancie dojścia z Palenicy lub z Wąwozu Homole przeczytasz na pozostałych wpisach na blogu.
- Dla gości przygotowano także salę dydaktyczną i salę kominkową z trzaskającym ogniem.
- Niespełna 20 minut spaceru graniowym szlakiem dzieli Was od bacówki, w której od wiosny do jesieni można kupić pyszne, świeże serki!
Nocleg w schronisku w Pieninach
Schroniska bez wątpienia mają swój niepowtarzalny klimat a w naszych wspomnieniach zawsze występują w parze z bardzo pozytywnymi odczuciami! Wiadomo, że w większości z nich trudno o luksusy. Choć musimy przyznać, że ich standard systematycznie się podnosi czego przykładem są choćby wymienione wyżej miejsca. Jeśli jeszcze nie korzystaliście z takiej opcji noclegowej – serdecznie polecamy. Choć raz! Żeby przekonać się czy skuszą Was wieczory pod gwiazdami, blask ogniska i radosny gwar który często wypełnia sale kominkowe gdy zapełnią się one już tylko nocującymi gośćmi. Dźwięk gitary wtedy też ma spore szanse zabrzmieć! W osobnym wpisie zawarliśmy garść naszych refleksji na temat zabierania dzieciaków do schronisk i kilka wskazówek praktycznych (co zabrać, na co się przygotować itp.). Może okaże się on Wam pomocny! Bywajcie!