Łeba z dzieckiem. Co zobaczyć? Gdzie zjeść?

Nadmorskie miasto, które stanowi idealną bazę do aktywnego, nadmorskiego wypoczynku. Do plażowania też się świetnie nada!
Czy lubimy Bałtyk?
Wakacyjne dni, szum fal, zapach sosnowego lasu i gofry z bitą śmietaną oblepiającą usta. Bałtyk – przez jednych uwielbiany, przez drugich pogardzany. My plasujemy się gdzieś pomiędzy. Gdy nie było jeszcze dzieci w naszym rodzinnym zestawie, nad morze jeździliśmy głównie po to aby z plecakiem i namiotem przemierzać pieszo kolejne kilometry wędrując plażą. Ale kto raz był świadkiem tego dziecięcego entuzjazmu, gdy zza wydmy zaczyna wyłaniać się morze i przestrzenie jasnego, miękkiego piasku, ten pewnie znów z godnością zniesie autostradowe korki w kolejnym sezonie… Nie dla nas jednak całodniowe plażowanie. Wszak nie samą plażą morze stoi!
Łeba to świetna baza wypadowa!
W celu nadmorskich wojaży, od lat odwiedzamy Łebę – małe, przytulne miasteczko, z szerokimi plażami, bogatym zapleczem noclegowym, gastronomicznym i licznymi placami zabaw. Dodatkowym, dużym atutem tego miasto jest jego usytuowanie. Leży ono bowiem, pomiędzy Słowińskim Parkiem Narodowym i Rezerwatem Przyrody Mierzeja Sarbska, co sprzyja zielonym wędrówkom przez nadmorskie lasy. Warto to wykorzystać!
Co zatem warto zobaczyć będąc w Łebie?
1). Latarnia Stilo
Malownicza latarnia morska, do której dostać się można spokojnym spacerem przez sosnowy las. Wybudowano ją z powodu wejścia na mielizny i wyrzucenia na brzeg wielu statków na przełomie XIX i XX w. Dziś można z niej oglądać rozległy krajobraz wybrzeża.
2). Słowiński Park Narodowy
Wizytówka Polskiego wybrzeża z osobliwymi, „wędrującymi” wydmami, które przywodzą na myśl dalekie, bezkresne pustynie. Najpiękniejsze zakątki parku zebraliśmy w osobnym wpisie.
3). Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska
To stosunkowo niewielki pas wydm nadmorskich położony między Bałtykiem a jeziorem Sarbsko, przez który wiedzie cienisty szlak pieszy a na plażach rozciągniętych wzdłuż lasu bez trudno można znaleźć odosobnione miejsce na plażowanie.
4). Łeba Park
Tutaj można stanąć „oko w oko” z naturalnej wielkości dinozaurami i szaleć na tematycznych placach zabaw, których tutaj nie brakuje. To jeden z większych parków tematycznych w Polsce, gdzie pośród szeregu atrakcji znajdzie się także minizoo i spływ pontonowy! Do parku można dojechać bezpłatnymi meleksami krążącymi po centrum Łeby lub samochodem korzystając z darmowego parkingu. Wejście jest biletowane. Szczegóły znajdują się na stronie parku.
5). Łabędzi Staw
To miejsce na chwilę oddechu w zacisznym parku, spacer leniwymi alejkami czy urokliwe zdjęcie na pomoście przecinającym staw. Powstał on w wyniku renowacji starego koryta rzeki Łeby i malowniczo wpisał się w krajobraz miasteczka.
6). Oceanarium
To może zbyt szumna nazwa, bo jest to niewielki obiekt, w którym mieszczą się liczne akwaria. Można w nich dostrzec symbiozę podwodnych stworzeń, raf koralowych i pływających drapieżników. Podejrzeć idylliczne życie błazenków a także krążącego niespokojnie rekina (jednak takiego w wersji „mini”). Jest to fajna opcja na deszczowy dzień! Na zwiedzanie warto zarezerwować 30-60min. Wejście jest biletowane.
8). Czołpino
Miejscowość leżąca na terenie parku narodowego, która ma sporo do zaoferowania! Malutka, zaciszna a jednak zaprasza na spacer przez Wydmę Czołpińską, do podziwiania widoków ze szczytu latarni morskiej, odwiedzin interaktywnego Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego czy odkrywania tajemniczego, zatopionego lasu.
Plaże w Łebie
10 kilometrów linii brzegowej – to brzmi okazale! A takiej właśnie długości plażę znajdziemy w Łebie. Jest ona przedzielona rzeką Łebą uchodzącą do morza, dzieląc tym samym plażę na część wschodnią i zachodnią. Po prawej stronie kanału znajdują się plaże A (strzeżona) i C (niestrzeżona). Dojdziemy do niech wędrując ul. Leśną lub ul. Sosnową, w otoczeniu licznych kramów, kolorowych stoisk pełnych bibelotów, kawiarenek, sklepów i restauracji. Zdecydowanie bardziej kameralną jest plaża B (również strzeżona), która ze względu na swoje oddalenie od centrum miasta jest rzadziej uczęszczaną. Jej dodatkową sporą zaletą jest usytuowanie przy ścieżce wiodącej wprost na ruchome wydmy!
Gdzie zjeść w Łebie?
Jesteśmy spożywczymi maniakami. Choć posiadając dzieci, zmieniliśmy nieco priorytety w doborze restauracji. Teraz liczy się kącik zabaw i tolerancja obsługi na wszelkie nieprzewidywalne sytuacje, w jakich potrafią postawić rodzica dzieci. Dlatego jeśli znajdujemy miejsce, gdzie obiad znika z talerza a po zjedzonym posiłku dzieci znikają na placu zabaw – wracamy z uporem maniaka! Takim miejscem w Łebie jest dla nas Tawerna Rybacka „Ostatnia Deska Ratunku”. To popularna tawerna w centrum Łeby, w której w porze obiadowej trudno o wolne miejsce. W menu znajdziemy tutaj ryby, ryby i jeszcze raz ryby. Serwują tutaj proste i świeże dania, na które nie trzeba czekać długo. Dzieciaki mają dostęp do pirackiego placu zabaw – to plus nie do przecenienia.
…a na deser…
Na deser polecamy przespacerować się na drugą stronę kanału, do kawiarni Cafe N.5. gdzie w przytulnych leżakach i na wygodnych kanapach można sączyć mrożoną kawę i zajadać pyszne ciasta! Kącik dla dzieci też jest. Na śniadaniowe rarytasy i plażowe „małe co nieco” z kolei polecamy Piekarnię Manufaktura Płotka. To miejsce, które zapadło nam w pamięć i rozgrzewa nasze serca na wspomnienie Łeby. Zjecie tutaj pajdę prawdziwego, chrupiącego chleba, ciasto drożdżowe z nieprzyzwoitą wręcz ilością maślanej kruszonki czy złapiecie domową kanapkę wypełnioną po brzegi dodatkami i warzywami. No i lody też mają obłędne!