Łeba z dzieckiem. Co zobaczyć? Gdzie zjeść?
Nadmorskie miasto, które stanowi idealną bazę do aktywnego, nadmorskiego wypoczynku. Do plażowania też się świetnie nada!
Czy lubimy Bałtyk?
Wakacyjne dni, szum fal, zapach sosnowego lasu i gofry z bitą śmietaną oblepiającą usta. Bałtyk – przez jednych uwielbiany, przez drugich pogardzany. My plasujemy się gdzieś pomiędzy. Gdy nie było jeszcze dzieci w naszym rodzinnym zestawie, nad morze jeździliśmy głównie po to aby z plecakiem i namiotem przemierzać pieszo kolejne kilometry wędrując plażą. Ale kto raz był świadkiem tego dziecięcego entuzjazmu, gdy zza wydmy zaczyna wyłaniać się morze i przestrzenie jasnego, miękkiego piasku, ten pewnie znów z godnością zniesie autostradowe korki w kolejnym sezonie… Nie dla nas jednak całodniowe plażowanie. Wszak nie samą plażą morze stoi!
Łeba to świetna baza wypadowa na wakacje z dzieckiem!
W celu nadmorskich wojaży, od lat odwiedzamy Łebę – małe, przytulne miasteczko, z szerokimi plażami, bogatym zapleczem noclegowym, gastronomicznym i licznymi placami zabaw. Dodatkowym, dużym atutem tego miasto jest jego usytuowanie. Leży ono bowiem, pomiędzy Słowińskim Parkiem Narodowym i Rezerwatem Przyrody Mierzeja Sarbska, co sprzyja zielonym wędrówkom przez nadmorskie lasy. Warto to wykorzystać!
Co zatem warto zobaczyć w Łebie i okolicy? Najlepsze atrakcje w Łebie i miejsca warte odwiedzenia w okolicy!
1). Latarnia Stilo
Malownicza latarnia morska, do której dostać się można spokojnym spacerem przez sosnowy las. Wybudowano ją z powodu wejścia na mielizny i wyrzucenia na brzeg wielu statków na przełomie XIX i XX w. Dziś można z niej oglądać rozległy krajobraz wybrzeża.
2). Słowiński Park Narodowy
Wizytówka Polskiego wybrzeża z osobliwymi, „wędrującymi” wydmami, które przywodzą na myśl dalekie, bezkresne pustynie. Najpiękniejsze zakątki parku zebraliśmy w osobnym wpisie.
3). Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska
To stosunkowo niewielki pas wydm nadmorskich położony między Bałtykiem a jeziorem Sarbsko, przez który wiedzie cienisty szlak pieszy a na plażach rozciągniętych wzdłuż lasu bez trudno można znaleźć odosobnione miejsce na plażowanie.
4). Łabędzi Staw
To miejsce na chwilę oddechu w zacisznym parku, spacer leniwymi alejkami czy urokliwe zdjęcie na pomoście przecinającym staw. Powstał on w wyniku renowacji starego koryta rzeki Łeby i malowniczo wpisał się w krajobraz miasteczka.
5). Czołpino i Wydma Czołpińska
Miejscowość leżąca na terenie parku narodowego, która ma sporo do zaoferowania! Malutka i zaciszna, zaprasza na spacer przez Wydmę Czołpińską.
6). Wzgórze Rowokół
Wieża widokowa na polodowcowym wzgórzu Rowokół, w okolicy Smołdzina, które niegdyś stanowiło święte miejsce Słowińców. Dziś zaprasza na szczyt wieży widokowej. Wstęp na wieżę jest odpłatny ale sam szlak, który do niej wiedzie jest przyjemną, leśną wędrówką.
7). Spływ Piaśnicą do morza
8). Zatopiony las obok Czołpina
Wodny żywioł zaskakuje – najpierw pochłonął pozostałości bukowo-dębowej puszczy rosnącej ponad 3 tysiące lat temu w okolicach Czołpina, by po latach, wraz ze jednym ze sztormów je odsłonić. Znajdziecie tutaj jedną z najcichszych plaż nad Bałtykiem!
9). Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
10). Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie
Kim są latarnicy? Jak żyli? Jak pracowali? Gdzie mieszkali? Zajrzyj za kulisy ich życia odwiedzając Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, które mieści się w zabytkowym kompleksie Osady Latarników.
11). Platforma widokowa w Czołpinie
Drewniana platforma, do której wiedzie leśna, łagodna ścieżka, przy której znajduje się kilka skrytych w lesie klatek z… ptakami! Można z niej dopatrzeć się okolicznych jezior i szumiącego wybrzeża.
12). Latarnia morska w Czołpinie
Została wzniesiona na najwyższej niegdyś leśnej wydmie a materiał potrzeby do jej budowy, w całości był dostarczany za pomocą… barek. Z jej tarasu widokowego roztacza się widok na okoliczne lasy i wybrzeże oferujące tu wyjątkowo upojne i puste plaże!
13). Jezioro Łebsko i rejs do wyrzutni rakiet
Trzecie co do wielkości polskie jezioro, oddzielone od morza jedynie pasem sosnowego lasu. Docierając do miejscowości Rąbka można skorzystać z płatnego rejsu po jego tafli lub spacerując w stronę ruchomych wydm, podziwiać go z drewnianych pomostów i wież widokowych.
Place zabaw w Łebie
Urlop czy nie urlop, wakacje czy nie wakacje wiadomo, że gdzie pojawiają się dzieci, musi się pojawić plac zabaw! Choć Łeba jest niewielkim miastem to oferuje naprawdę ciekawe place zabaw – na dodatek wszystkie oddalone od siebie o kilkanaście minut spaceru i ulokowane w różnych zakątkach miasta więc bez trudu na nie traficie w trakcie codziennego odkrywania okolicy.
Plac zabaw przy Łabędzim Stawie
W zasadzie nie da się go przeoczyć. Mieści się tuż przy głównym deptaku miasta, który wyprowadza na najczęściej odwiedzaną miejską plażę i falochron wschodni. Jest ona piaszczysta i mocno nasłoneczniona ale wierzcie nam na słowo – trudno go ominąć wędrując na plażę nawet w największym skwarze! Tuż obok mieści się również Łabędzi Staw, pump track i tyrolka!
Plac zabaw w Parku Jana Pawła II
W naszym mniemaniu to prawdziwa perełeczka pośród placów zabaw – i to nie tylko tych Łebskich! Barwne, naturalne, drewniane budowle zabierają śmiałków w „podwodne głębiny” – znajdziemy tu batyskaf, łódź podwodną i całe mnóstwo skrzyń ze skarbami godnych niejednego pirata. Całość pięknie się komponuje z piaszczystym podłożem i okalającym go niewielkim parkiem wyposażonym w boisko do koszykówki i siłownią plenerową. Dodatkowym jego atutem jest położenie w dość ustronnej części Łeby między domkami jednorodzinnymi więc jest tu zacisznie i przyjemnie!
Plac zabaw przy Porcie Jachtowym w Łebie
To miejsce ma wszystko czego można potrzebować! Restauracja „Przystań” serwująca smaczne dania i napoje, pod dostatkiem ławeczek dla rodziców, bliskość plaży no i rzecz jasna plac zabaw. Całkiem nieoczywisty! Bo oto z piachu wyłaniają się macki ośmiornicy, która tworzy swoimi mackami nie lada przestrzeń do harców! Można też wskoczyć na pokaźnych rozmiarów drewnianych statek i wdrapać się na maszt!
Plac zabaw w parku im. Misjonarzy Oblatów MN
Niewielki, zacieniony, nawiązujący do morskiej (a jakże by inaczej!) tematyki plac zabaw położony nieopodal stacji kolejowej w Łebie. Kamraci! Wskakujcie na pokład!
Plaże w Łebie
10 kilometrów linii brzegowej – to brzmi okazale! A takiej właśnie długości plażę znajdziemy w Łebie. Jest ona przedzielona rzeką Łebą uchodzącą do morza, dzieląc tym samym plażę na część wschodnią i zachodnią. Po prawej stronie kanału znajdują się plaże A (strzeżona) i C (niestrzeżona). Dojdziemy do niech wędrując ul. Leśną lub ul. Sosnową, w otoczeniu licznych kramów, kolorowych stoisk pełnych bibelotów, kawiarenek, sklepów i restauracji. Zdecydowanie bardziej kameralną jest plaża B (również strzeżona), która ze względu na swoje oddalenie od centrum miasta jest rzadziej uczęszczaną. Jej dodatkową sporą zaletą jest usytuowanie przy ścieżce wiodącej wprost na ruchome wydmy!
Gdzie zjeść w Łebie?
Jesteśmy spożywczymi maniakami. Choć posiadając dzieci, zmieniliśmy nieco priorytety w doborze restauracji. Teraz liczy się kącik zabaw i tolerancja obsługi na wszelkie nieprzewidywalne sytuacje, w jakich potrafią postawić rodzica dzieci. Dlatego jeśli znajdujemy miejsce, gdzie obiad znika z talerza a po zjedzonym posiłku dzieci znikają na placu zabaw – wracamy z uporem maniaka! Takim miejscem w Łebie jest dla nas Tawerna Rybacka „Ostatnia Deska Ratunku”. To popularna tawerna w centrum Łeby, w której w porze obiadowej trudno o wolne miejsce. W menu znajdziemy tutaj ryby, ryby i jeszcze raz ryby. Serwują tutaj proste i świeże dania, na które nie trzeba czekać długo. Dzieciaki mają dostęp do pirackiego placu zabaw – to plus nie do przecenienia. Inną opcją, z której często korzystaliśmy jest Chata Rybaka – po przeciwległej stronie kanału. To już zdecydowanie bardziej restauracyjny klimat – co za tym idzie wyższe ceny ale i dania bardziej wykwintne.
…a na deser…
Na deser polecamy przespacerować się na drugą stronę kanału, do kawiarni Cafe N.5. gdzie w przytulnych leżakach i na wygodnych kanapach można sączyć mrożoną kawę i zajadać pyszne ciasta! Kącik dla dzieci też jest. Na śniadaniowe rarytasy i plażowe „małe co nieco” z kolei polecamy Piekarnię Manufaktura Płotka. To miejsce, które zapadło nam w pamięć i rozgrzewa nasze serca na wspomnienie Łeby. Zjecie tutaj pajdę prawdziwego, chrupiącego chleba, ciasto drożdżowe z nieprzyzwoitą wręcz ilością maślanej kruszonki czy złapiecie domową kanapkę wypełnioną po brzegi dodatkami i warzywami. No i lody też mają obłędne!