Polska, Pomorskie, Wycieczki z dziećmi

Wydma Czołpińska i latarnia morska w Czołpinie – wędrówka szlakiem latarni

Malowniczy leśny szlak przez latarnię morską i nietuzinkową Wydmę Czołpińską.


Wydma Czołpińska – „siostra wydmy Łąckiej”

Słowiński Park Narodowy przyciąga niepowtarzalnym klimatem. Bo gdzie indziej można przenieść się na piaskową pustynię wędrując przez malownicze wydmy? Główny ruch turystyczny koncentruje się na Wydmie Łąckiej a jeśli zależy Wam na większej kameralności i pustce na szlaku warto rozważyć wizytę na Wydmie Czołpińskiej. Ma ona nieco odmienny charakter jej „siostra” – nas zachwycił on bardziej! 

Jak się dostać? Latarnia morska w Czołpinie

Najwygodniejszym wariantem dotarcia na Wydmę Czołpińską jest wyruszenie wprost z Czołpina podążając czerwonym szlakiem przez ok. 2km – początkowo szeroką drogą przez las by finalnie dotrzeć na rozległy, piaszczysty teren. Można też „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” i odwiedzić też latarnię morską w Czołpinie! Wybierając tą wersję, można zatoczyć przyjemną pętlę startując z tego samego miejsca. Podążając niebieskim szlakiem, łagodnie wznoszącą się, wąską leśną ścieżynką pełną drobnych szyszek docieramy do latarni, która jest jedną z piętnastu działających na polskim wybrzeżu.

Latarnia w Czołpinie

Została wzniesiona na najwyższej niegdyś leśnej wydmie a materiał potrzeby do jej budowy, w całości był dostarczany za pomocą barek. Stanowiło to niezłe wyzwanie bowiem latarnia jest jedną z nielicznych, tak oddalonych od skupisk ludzkich. Została udostępniona dla ruchu turystycznego w latach 90. – warto skorzystać z tej okazji i wdrapać się po krętych schodkach na taras widokowy. Zaledwie rzut oka z tej perspektywy pozwala dostrzec ogrom terenu jaki zajmują okoliczne wydmy! Do tego na horyzoncie majaczy Morze Bałtyckie, Jezioro Łebsko, Dołgie i łagodnie zarysowuje się sylwetka wzniesienia Rowokół.

Wydma Czołpińska

Opuszczając latarnię i kontynuując wędrówkę niebieskim szlakiem, wkrótce docieramy do malowniczej, spokojnej i szerokiej plaży nad brzegiem Bałtyku. Całkiem sporą chwilę można cieszyć się jej urokami, bo do przejścia czeka ok. 2km brzegiem morza – wędrówka mija szybko, wzdłuż wyniosłych klifów, pośród wyrzuconych pni drzew, meandrując między kamyczkami i muszlami zdobiącymi plażę. Wkrótce, można wypatrywać niewielkiej, drewnianej tabliczki z kierunkowskazem na Wydmę Czołpińską. A więc skręt!

Zataczamy pętlę…

Ledwie po paru krokach, zaczynamy dostrzegać piaskową przestrzeń z wydzieloną drewnianymi słupkami ścieżką. Wije się ona między wydmami, co rusz prowadzi na wzniesienia i opada w piaskowe doliny – każdego roku teren przyjmuje nieco inny kształt, bo wydmy nieustannie się przemieszczają wraz z wiejącym wiatrem. Dlatego nawet wracając tu po wielokroć można się zaskoczyć i odkrywać okolicę na nowo. Po zejściu z wydmy czeka spokojny, łagodny spacer cienistym lasem, dającym wytchnienie od upału aż do miejsca startu. Pętla zatoczona!

Cennik i parking

Wstęp na teren Słowńskiego Parku Narodowego (a tym samym na Wydmę Czołpińską) jest biletowany. Podobnie jak wejście na taras widokowy latarni w Czołpinie. Chcąc odwiedzić te dwie atrakcje warto rozważyć zakup biletu łączonego (w jego skład wchodzi także wstęp do Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego). Do Czołpina, z którego wiedzie szlak na wydmę najwygodniej dojechać samochodem parkując na płatnym, sporym parkingu (GPS: 54.709118, 17.240728).


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • W Czołpinie znajduje się również niewielka, drewniana wieża widokowa. Aby do niej dotrzeć wystarczy zaparkować tutaj (GPS: 54.713794, 17.227630) i podążać drogą w las. Wędrując dalej szlakiem w stronę morza traficie do „Czerwonej Szopy”.
  • Jedynym punktem gastronomicznym w okolicy jest „Czerwona Szopa”, której ceglane mury dawniej stanowił stację ratownictwa morskiego. Aby do niej dotrzeć należy wędrować niebieskim szlakiem spod Muzeum SPN w Czołpinie w kierunku przeciwnym niż do latarni morskiej.
  • Pod latarnią znajdują się ławeczki i stoły, gdzie wygodnie można coś przekąsić.
  • Poruszanie się po Słowińskim Parku Narodowym poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione!
  • W pobliżu wydmy brak jest punktów gastronomicznych czy sklepów a wędrówka przez połacie piasku można być wyzwaniem w upale – koniecznie należy zadbać o nakrycie głowy i dużą ilość wody do picia!