Polska, Pomorskie, Wycieczki z dziećmi

Mierzeja Sarbska – cicha enklawa nad Morzem Bałtyckim

Cisza… Szum morza… I jak okiem sięgnąć piaszczysta plaża, gdzie próżno wypatrywać parawanów urlopowiczów? To trochę opis Bałtyku idealnego – i to istniejącego! Na domiar dobrego, w pobliżu wygodnej bazy wypadowej jaką jest Łeba.


Rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska

Mierzeja Sarbska – bo o niej mowa- jest jednym z bardziej urokliwych zakątków na Polskim wybrzeżu i stanowi pewnego rodzaju miniaturę sąsiedniego Słowińskiego parku Narodowego). Z tą różnicą, że na Mierzei trudno o towarzystwo innych spacerowiczów, czego nie można powiedzieć o Słowińskim Parku… To stosunkowo niewielki pas wydm nadmorskich położony między Bałtykiem a jeziorem Sarbsko, a jego eksplorację najwygodniej rozpocząć parkując przy Power Park Łeba (znajduje się tutaj bezpłatne miejsce na kilka samochodów) gdzie swój początek bierze żółty i zielony szlak snujący się spokojnie pośród lasu (GPS: 54.766239, 17.591193.

Jak dojechać?

Wygodnie można się tutaj dostać również rowerem czy pieszo z centrum Łeby podążając ul. Nadmorską. Od momentu wejścia do lasu czeka już tylko leśna, wąska ścieżynka z kolażem drobnych szyszek rozrzuconych hojnie pod nogami spacerowiczów, bujne wrzosowiska i cień wyniosłych sosen. Wszak niemal 400ha rezerwatu pokrywają zbiorowiska leśne z wyjątkowo dużym nagromadzeniem rzadkich i ginących gatunków roślin – warto więc trzymać się wyznaczonej ścieżki i w lesie zostawić po sobie ślady stóp!

Puste plaże w okolicy Łeby

Ze szlaku w kilku miejscach odchodzą ścieżynki w stronę morza więc z powodzeniem można zaopatrzyć się w cały sprzęt do plażowania spędzając leniwy czas na (prawie) pustych plażach. Dzięki temu, można zatoczyć wygodną spacerową pętlę powracając do Łeby lub samochodu brzegiem morza. Ci, którzy wybierają „dwa kółka” mogą pokusić się o daleko dalszą wycieczkę zataczając sporych rozmiarów pętlę „Szlakiem wokół Jeziora Sarbsko”. Jedno jest jednak tutaj pewne, dla każdego – czy pieszego, czy rowerzysty – można mieć kawałek Bałtyku „na wyłączność”!


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Przy okazji odwiedzin Mierzei Sarbskiej, można zajrzeć do Power Park Łeba – czyli aktywnego parku rozrywki.
  • W pobliskiej miejscowości – Sarbsk – mieści się „Sea Park Sarbsk” gdzie można podglądać tresowane foki.
  • Mierzeja Sarbska objęta jest ochroną sieci „Natura 2000”