Polska, Pomorskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie

Kim są latarnicy? Jak żyli? Jak pracowali? Gdzie mieszkali? Zajrzyj za kulisy ich życia odwiedzając Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, które mieści się w zabytkowym kompleksie Osady Latarników.

W dawnej osadzie latarników…

Jeszcze pod koniec XIX wieku zamieszkiwały ją całe rodziny latarników, którzy swoje życie zawodowe związali z obsługą pobliskiej latarni w Czołpinie – jednej z 15 czynnych latarń Polskiego Wybrzeża. Po opuszczeniu przez nich, główny budynek wraz pomniejszymi zabudowaniami gospodarczymi sukcesywnie niszczał by po czasie stać się przestrzenią interaktywnej edukacji na temat unikatowego krajobrazu SPN i latarnictwa.

Parking oraz bilety

Do Muzeum wiedzie drewniana kładka snująca się lasem prosto z parkingu w Czołpinie (GPS: 54.709118, 17.240728), skąd można również wyruszyć na spacer przez Wydmę Czołpińską i latarnię morską. Wejście na teren Muzeum jest biletowane – w 2021 ceny kształtowały się następująco (bilet normalny 10,00 zł, ulgowy: 7,0ozł). Łapcie bilet i chodźcie!

Co czeka w muzeum? Atrakcje dla dzieci.

W sumie wystawy obejmują trzy kondygnacje głównego budynku. Pierwsza część, za pomocą najnowszych technologii jak np. VR czy trójwymiarowe filmu przybliża historię powstania Słowińskiego Parku Narodowego oraz opowiada o sekretach tutejszej flory i fauny. Ale w naprawdę ciekawy sposób! Dalej podążając korytarzem i trzymając się skrzypiącej, drewnianej poręczy odkrywamy tajniki ratownictwa morskiego. Kto chętny, może uruchomić latarnię morską, nawiązać łączność z wybraną radiostacją za pomocą radiomiernika czy podziwiać nieboskłon pełen gwiazd. Znajdziecie gwiazdę polarną?

To nie wszystko!

W budynkach gospodarczych znajdujących się na terenie osady utworzono wystawę dla fanów ptaków, tajemnic, szarad i tych do końca jasnych historii… Bo w ceglanych murach napotkać można bohaterów słowińskich legend i ludowych podań oraz dowiedzieć się kto lata nad naszymi głowami. Wszystko zostało ciekawie opracowane i podane „jak na tacy” – dzieci nie będą się nudzić!

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • W Czołpinie mieści się wygodny, obszerny, płatny parking. Korzystając z miejsca parkingowego, biletu wstępu na latarnię morską oraz do Muzeum można skorzystać z korzystnej oferty cenowej.
  • Wizytę w Muzeum warto wydłużyć o przyjemny spacer przez Wydmę Czołpińską.
  • Warto zwiedzić muzeum z audio-przewodnikiem z dwoma wariantami narracji – dla rodzin z dziećmi oraz pasjonatów.
  • Na terenie Muzeum znajdują się toalety.