Wydma Łącka – ruchome wydmy z dziećmi.
Największa „piaskownica” naszego kraju, która na dodatek każdego roku zmienia swoje oblicze. Poznajcie Wydmę Łącką.
Ruchome wydmy w Polsce
To punkt rozpoznawczy Słowińskiego Parku Narodowego i miejsce, do którego tłumnie ściągają turyści. Nic dziwnego – bo Wydma Łącka wraz z otoczeniem uznawana jest za największy kompleks ruchomych wydm w Europie. Dlaczego ruchomych? Bo zachodni wiatr każdego roku przenosząc cierpliwie drobinki piasku, „przesuwa” wydmy na wschód zasypując tym samym systematycznie Jezioro Łebsko. Z resztą podobny los spotkał osadę rybacką, którą ponad 300 lat temu skryły nadmorskie piaski i której pozostałości ukryte są głęboko we wnętrzu wydmy.
Jak dojechać na ruchome wydmy? Gdzie zaparkować?
Rąbka to brama do Słowińskiego Parku Narodowego, którą w zasadnie nie sposób ominąć chcąc dostać się na Wydmy (chyba, że ktoś wędruje z Czołpina lub z Łeby plażą). Znajduje się tutaj spory, płatny parking dla samochodów, miejsca postojowe meleksów, wypożyczalnia rowerów, kilka restauracji i punkt sprzedaży biletów wstępu na teren SPN. Latem tworzy się tutaj spora kolejka więc warto rozważyć kupno biletu online za pośrednictwem portalu e-parki.
Jak dojść do ruchomych wydm?
Z tego miejsca, dotrzeć do wydmy można na cztery sposoby:
- pieszo – podążając szlakiem z Rąbki i pokonując ok. 6km alejką wśród sosnowego lasu lub wędrując plażą z Łeby, Rąbki czy Czołpina.
- meleksem – odjeżdżają one z Rąbki i zawożą turystów pod „stopy” wydmy. To opcja najszybsza, najwygodniejsza, dostępna dla każdego ale również stanowi opcję płatną.
- rowerem – jadąc wydzieloną, bezkolizyjną względem pieszych ścieżynką z Łeby lub z Rąbki, gdzie znajduje się wypożyczalnia rowerów.
- statkiem – to atrakcyjna opcja skrócenia trasy bo statek płynie Jeziorem Łebsko od Rąbki do Wyrzutni Rakiet. Z tego miejsca zostaje ok. 2km do wydm, które należy już pokonać na piechotę.
Szlak na Wydmę Łącką i Muzeum Wyrzutni Rakiet
Warto pokusić się o rowerową czy pieszą opcję dotarcia na wydmy, bo to niezwykle urokliwy spacer (choć może być nieco monotonny). Z powodzeniem można tutaj zabrać wózek dziecięcy bo sosnowym, pachnącym lasem wiedzie asfaltowa ścieżka dla pieszych oraz druga, szersza, przeznaczona dla rowerzystów i meleksów. Brak tutaj przewyższeń czy innego rodzaju trudności, a trasę urozmaicają ławeczki, zadaszone wiaty czy drewniane pomosty wchodzące w las, którymi można wdrapać się na pośrednie wydmy. W kilku miejscach odchodzi także czarny szlak przecinający las wąską, wydeptaną w mchu ścieżynką, który wyprowadza na plażę, na której z dużą dozą prawdopodobieństwa nie spotkacie nikogo!
Jezioro Łebsko
Mniej więcej po 4km wędrówki czy jazdy, w miejscu gdzie kończy się rejs statkiem po Jeziorze Łebsko, znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet. To niewielki obiekt, który znajduje się na terenie byłego poligonu wojskowego, gdzie testowano rakiety „ziemia-ziemia”. Kto interesuje się militariami może zajrzeć acz internetowe opinie nie rozsiewają zachwytu tym miejscem.
Najwyższa ruchoma wydma w Polsce
Koniec trasy zwiastuje olbrzymia masa piasku, stosy porzuconych rowerów i sandałów. To miejsce, gdzie meleksy zawracają a na szczyt wydmy wznoszący się ponad 40 metry nad poziomem morza należy wdrapać się na piechotę. Potrafi to być niezłym wyczynem – niech Was nie zwiedzie niewielka wysokość do pokonania! Wysiłek wart jest podjęcia bo ze szczytu wydmy rozpościera się panorama o wyjątkowej urodzie. Pośród iście pustynnego krajobrazu można wypatrzeć na horyzoncie Jezioro Łebsko, wzgórze Rowokół które przez setki lat stanowiło jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych na bałtyckim wybrzeżu oraz Morze Bałtyckie.
Do morza!
Wystarczy kontynuować wędrówkę po wyznaczonej drewnianymi słupkami trasie i po chwili można dać ulgę stopom w jego chłodnych wodach. A co dalej? Jak informują drewniane znaki, z tego miejsca można wrócić wybrzeżem do Łeby lub po własnych śladach skierować się znowu do stóp wydmy. Jeśli jednak zatęsknicie znów za pustynnymi krajobrazami może skusicie się na spacer przez Wydmę Czołpińską?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Odwiedzając wydmę latem koniecznie należy zadbać o dużą ilość wody i nakrycie głowy! Wbrew pozorom podejście na szczyt wydmy jest dużym wysiłkiem bo piach mocno usuwa się spod stóp.
- Nagrzany piach potrafi mocno sparzyć stopy. Uwaga!
- Wypożyczając rower koniecznie zaopatrzcie się również w zapięcie. W innym wypadku można je wypożyczyć w budce pod wydmą za dodatkową opłatą.
- Bezpośrednio pod wydmą znajdują się toalety typu „toi toi”.
- Dla ruchu turystycznego udostępniony został niewielki fragment Wydmy Łąckiej, który jest wygrodzony specjalnymi sznurami. Ich przekraczanie i poruszanie się po nieoznakowanych ścieżkach jest surowo zabronione.
- Nie ma możliwości (w roku 2022) wypożyczenia roweru i jego zwrotu pod wydmą. Należy wrócić nim do wypożyczalni.