Polska, Pomorskie, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Słowiński Park Narodowy – co zobaczyć?

Przegląd najpiękniejszych zakątków i największych atrakcji tego osobliwego zakątka Polski.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy. Drugiego takiego w kraju nie znajdziecie! To unikatowy obszar, który obejmuje swym zasięgiem takie osobliwości jak „wędrujące wydmy”, zdradliwe bagna, rozłożyste torfowiska i pachnące igliwiem bory, dając schronienie ponad 260 gatunkom ptaków. Rozciąga się on wzdłuż wybrzeża Bałtyku a ponad 1/3 jego powierzchni zajmują jeziora – na czele z Łebskim, trzecim pod względem zajmowanej powierzchni jeziorem w Polsce. Chętni na przegląd najpiękniejszych zakątków parku?

Bilety, parkingi i informacje praktyczne

Park otwarty jest dla turystów przez cały rok, od świtu do zmierzchu. Choć najbardziej obleganą porą odwiedzin jest lato, wiecznie zielone sosnowe lasy, stanowią dobry kierunek odwiedzin również poza głównym sezonem turystycznym. Wejście na teren parku jest biletowane – kasy znajdują się w miejscowości Rowy oraz Czołpino choć korzystną opcją zakupu tej też forma online za pośrednictwem portalu e-parki.

Gdzie zaparkować w Słowińskim Parku Narodowym?

Odwiedzając SPN samochodem, można zaparkować na jednym z kilku, płatnych parkingów będących w zarządzie parku – w Czołpinie, w Rąbce oraz przy Jeziorze Dołgim. Szczegółowy cennik oraz lokalizacje znajdują się tutaj. Inną formą dotarcia w najciekawsze zakątki są przejażdżki rowerowe, bo w obrębie parku utworzono liczne, wygodne ścieżki rowerowe ciągnące się lasami i wzdłuż jezior. Natomiast wędrując pieszo, mamy do dyspozycji ponad 140km szlaków! Ich szczegółowy rozkład znajduje się na mapie dostępnej tutaj.

Atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego

1. Wydma Łącka – największa „piaskownica” naszego kraju, która na dodatek każdego roku zmienia swoje oblicze przemieszczając się po okolicy. Wizytówka Słowińskiego Parku Narodowego, której nie można pominąć odwiedzając okolicę.

2. Jezioro Łebsko – trzecie co do wielkości polskie jezioro, oddzielone od morza jedynie pasem sosnowego lasu. Docierając do miejscowości Rąbka można skorzystać z rejsu po jego tafli lub spacerując w stronę ruchomych wydm, podziwiać go z drewnianych pomostów i wież widokowych.

3. Muzeum wsi Słowińskiej, czyli Skansen w Klukach – „kraina w kratę” w mikrowymiarze zamknięta za ogrodzeniem skansenu, gdzie można przyjrzeć się z bliska charakterystycznej szkieletowej konstrukcji słowińskich chałup, zajrzeć do ich wnętrza i przenieść się w czasie.

4. Wydma Czołpińskalustrzane odbicie Wydmy Łąckiej – jednak zdecydowanie mniej oblegana (nawet w sezonie turystycznym) przez którą zatoczyć można malowniczą pętlę wdrapując się przy okazji na szczyt latarni morskiej.

5. Latarnia morska w Czołpinie – jedna z piętnastu działających latarni polskiego wybrzeża z pięknym widokiem na okolicę.

6. Wieża widokowa Rowokół – polodowcowe wzgórze w okolicy Smołdzina, które niegdyś stanowiło święte wzgórze Słowińców, dziś zaprasza na szczyt wieży widokowej ulokowanej na jego szczycie. Wstęp na wieżę jest płatny.

7. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie – ulokowane w zabytkowym kompleksie Osady Latarników, interaktywne i intrygujące muzeum, przybliżające przyrodnicze ciekawostki Słowińskiego Parku Narodowego oraz sekrety życia latarników.

8. Zatopiony las w Czołpinie – wodny żywioł zaskakuje – najpierw pochłonął pozostałości bukowo-dębowej puszczy rosnącej ponad 3 tysiące lat temu w okolicach Czołpina, by po latach, wraz ze jednym ze sztormów je odsłonić. Kto wie kiedy pochłonie go znowu? Dlatego warto przespacerować się wybrzeżem z Czołpina by zobaczyć ten tajemniczy zakątek na własne oczy.

9. Platforma widokowa w Czołpinie – drewniana platforma, do której wiedzie leśna, łagodna ścieżka. Można z niej dopatrzeć się okolicznych jezior i szumiącego wybrzeża. Aby do niej dotrzeć wystarczy zaparkować tutaj (GPS: 54.713794, 17.227630) i podążać drogą w las. Wędrując dalej szlakiem w stronę morza traficie do „Czerwonej Szopy”.

10. Wieża widokowa na jezioro Gardno – drewniana, niewielka konstrukcja, z której roztacza się widok na drugie co do wielkości jezioro w obrębie parku narodowego.