Austria, Europa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Wiedeń z dzieckiem na weekend. Największe atrakcje!

Najciekawsze zakątki Wiednia i garść informacji praktycznych. Co zobaczyć? Gdzie spać? Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Patrząc na mapę Wiednia, pierwsze co rzuca się w oczy to dosłownie naszpikowane muzeami, pałacami, parkami i ogrodami centrum miasta. Niech Was jednak nie zwiedzie mapa! Mimo, że miejsca te znajdują się blisko siebie, to Wiedeń zdecydowanie nie jest miastem, które można zwiedzić w weekend! Zarówno dzieci jak i dorośli, znawcy sztuki i techniki, fascynaci zwierząt i flory znajdą tu coś dla siebie. Chodźcie z nami przez tą perłę europejskich miast!

Muzeums Quartier

Wiedeńska dzielnica muzeów – największy taki kompleks na świecie! Życie tu pulsuje od rana do nocy podczas zwiedzania wystaw, słuchania koncertów, spektakli tanecznych i spotkań ludzi z całego świata. Energetyczna mieszanka pełna kultury! Wstęp bezpłatny.

Muzeum Historii Naturalnej

Niekończące się komnaty, które skrywają w sobie tajemnice fauny i flory sprzed setek milionów lat i dalekie dzieje ludzkości. Można tu stanąć „oko w oko” z naturalnych rozmiarów allozaurem! Wstęp płatny.

Muzeum Historii Sztuki

Jedyne takie – bogate, zdobne i niepowtarzalne. Gromadzące prywatną kolekcję dzieł Habsburgów w tym prace Rafaela Santi, Jana Vermeera czy Rembrandta. Prawdziwa gratka dla fascynatów sztuki! Wstęp płatny.

Muzeum Techniki

Skąd się bierze prąd? Jak działa elektrownia atomowa? W jaki sposób wpływają na nas nowoczesne technologie? Jak dawniej napędzano pociągi? Na te i inne pytania ze świata techniki znajdą się tutaj odpowiedzi. Wstęp płatny.

ZOOM Muzeum

Barwna kraina doświadczania nauki, tworzenia sztuki i radosnej zabawy! Muzeum podzielone jest na 5 stref wiekowych. Dla maluchów od 8 miesięcy do 6 lat przygotowano kolorowy plac zabaw „Ozean”. Dzieci od 3 do 12 lat stają się artystami podczas pracy w „Atelier” lub „Du und ich, dort und da”. Natomiast w „Trickfilmstudio” młodzież w wieku 8-14 lat może wcielić się w rolę scenarzystów, reżyserów, operatorów czy realizatorów dźwięku. Wstęp płatny.

Dom Motyli

Maleńka dżungla ukryta w sercu miasta, w której nad głowami latają dziesiątki barwnych motyli! Wstęp płatny.

Dom Muzyki

Świat wypełniony dźwiękami i melodiami. Choć w tych murach można je również zobaczyć, poczuć i stać się kompozytorem. Wstęp płatny.

Haus des Meeres

Podwodny świat morskich i oceanicznych głębin wypełniający 11 pięter dawnego schronu przeciwlotniczego. Wstęp płatny.

Biblioteka Narodowa

Biblioteka, w której ciężko skupić się na czytaniu i przeglądaniu książkowych grzbietów. Wzrok przykuwa tutaj głównie bogato zdobiona sala paradna biblioteki z ponad 200 000 tomami! Wstęp płatny.

Hundertwasserhaus

Róg ulicy Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu, który wygląda jak wyjęty z kolorowego, dziecięcego snu. Barwne, pokrzywione i pełne roślin kamieniczki, które warto zobaczyć spacerując po wiedeńskich ulicach. Wstęp bezpłatny.

Pałac Schönbrunn i Kinder Museum

Architektoniczna perła miasta. Pałac liczący 1441 komnat otoczony malowniczym, bujnym i ogrodem francuskim. Wstęp płatny/bezpłatny.

Zamek Hofburg

Ekskluzywna rezydencja władców Austrii, w której każdego roku, na wzór cesarskich balów urządzanych przez królową Sisi, odbywa się noworoczny bal. Bierze w nim udział 2500 gości z ponad 30 krajów, co czyni go największym noworocznym balem w Wiedniu. Wstęp płatny.

Palmiarnia Schönbrunn

Jedna z największych w Europie! Wypełniona po brzegi bujną, egzotyczną roślinnością malowniczo wkomponowuje się w cesarski ogród pałacowy. Wstęp płatny.

Opera Wiedeńska

Klasyka! Wszak Wiedeń to kolebka Mozarta – złotego austriackiego dziecka. Marmurowe klatki schodowe i najpiękniejsze dźwięki rozbrzmiewające w neorenesansowych wnętrzach. Wstęp płatny.

ZOO Wienna

Cesarska menażeria, która z czasem przekształciła się w ogród zoologiczny – bajecznie zielony, rozległy i bogaty mieszkańcami z każdego zakątka globu. Wstęp płatny.

Donauinsell Wasserspielplatz

Park na wysepce wyłaniającej się z wód Dunaju. Utworzono na niej liczne miejsca wypoczynku i genialny, naturalny, wodny plac zabaw dla dzieci! Wstęp bezpłatny.

Ratusz w Wiedniu

Wiedeński Ratusz to siedziba władz miasta i miejsce najbardziej ekskluzywnych wydarzeń w mieście. Do jego budowy zużyto 30 milionów cegieł a w jego sali balowej mogłoby równocześnie wirować w takt walca aż 1500 par! Wstęp płatny.

Motorik Park

Jeden z wielu rozsianych po Wiedniu placów zabaw? Torów przeszkód? Mikro parków linowych? Chyba ciężko je jednoznacznie określić – nie mniej stanowią super alternatywę dla klasycznych miejsc wypoczynku! Wstęp bezpłatny.

Albertina

Unikatowa galeria Albertina to największy pałac mieszkalny Habsburgów wypełniony imponującym zbiorem sztuki: ponad 65 tysiącami rysunków i ponad milionem starych kopii wzorcowych! Wstęp płatny.

Prater

Wizytówka rozrywkowej twarzy Wiednia – czyli park Prater. Na jego terenie znajdują się liczne karuzele, rollercoastery, parki strachu i kolejki. Nie brakuje tu atrakcji dla dzieciaków i dorosłych a za każdą z nich uiszcza się osobą opłatę. Przez sam park natomiast kursuje malownicza kolejka zwiastująca odjazd brzęczącym dzwoneczkiem! Dryń, dryń!

Place zabaw w Wiedniu. Które warto odwiedzić?

Bez wątpienia Wiedeń jest miastem muzeów. Ale też miastem placów zabaw! Niektóre z nich wyglądają niezwykle – wtopione w skrawek zieleni pomiędzy jasnymi, kunsztownymi kamienicami, tak uroczo niespójne z atmosferą miasta i równocześnie tak bardzo „życiowe”. Wszak dzieci muszą mieć swój skrawek świata nawet w tak klasycznym i dostojnym mieście! Wystarczy przejść się kilkoma uliczkami i z pewnością natraficie na jakiś plac. Jest ich naprawdę sporo! W dodatku w większości doskonale utrzymane, z toaletami publicznymi, drewniane i z elementami służącymi do wodnych zabaw. Nic tylko dobrze spędzać czas!

Gdzie nocować?

Baza noclegowa w Wiedniu jest niezwykle rozbudowana – od klimatycznych apartamentów w kamienicach centrum miasta, przez luksusowe, butikowe hotele na ekonomicznych hostelach skończywszy. Jednym z takich miejsc jest A&O – największa w świecie sieć hosteli, które znajdziecie w największych europejskich miastach jak np. Berlin, Kopenhaga, Praga, Wenecja czy Budapeszt. Dzięki ekonomicznym cenom (to w zasadzie najtańsza opcja noclegowa w większości miast!) i świetnych lokacjach (centrum miasta lub bliska odległość od dworców) stanowią atrakcyjną ofertę noclegową. W ramach współpracy z siecią nocowaliśmy w a&o Wien Hauptbahnhof, który oferuje:

  • 2, 3, 4 oraz wieloosobowe pokoje z łazienkami,
  • drinkbar,
  • stołówkę serwującą śniadania,
  • kuchnię turystyczną i pralnię,
  • przestrzeń do wygodnej pracy,
  • ogródek
  • parking dla gości
  • kącik dziecięcy,
  • możliwość wypożyczenia wózka dziecięcego,
  • i całodobową recepcję, której pracownicy z uśmiechem poczęstują wrzeszczące, zmęczone podróżą dzieci cukierkiem. Jeśli więc szukacie miejsca, na niedługi pobyt czy przerwę w dalszej podróży, warto rozważyć tę opcję!

Przy rezerwacjach dokonywanych do końca grudnia 2022 wpiszcie w polu na kod rabatowy hasło „POWSINOGI” – tak zyskacie 15% zniżki!

Jak poruszać się po mieście? Samochód czy komunikacja miejska? Na piechotę?

Poruszanie się po mieście może początkowo przyprawiać o palpitację serca nawet wprawionych kierowców. Głównie ze względu na dużą ilość rowerzystów i często krzyżujące się interesy: tramwai, pieszych, autobusów, trolejbusów, metra, rowerów, hulajnóg i w końcu samochodów. Pokazuje to jak dobrze rozwinięta jest w mieście komunikacja miejska! Wszak Wiedeń ma jedną z najlepszych sieci metra w Europie. Warto z tego skorzystać. Wędrując na piechotę natomiast polecamy korzystanie z aplikacji mapy.cz – warto wcześniej ściągnąć mapę interesującej nas okolicy dzięki temu telefon nie będzie korzystał z Internetu by nas prowadzić.

Ile kosztuje zwiedzanie Wiednia? Vienna City Card i Vienna Pass

Wiedeń nie jest tanim miastem. Także „kufereczek stóweczek” warto tu ze sobą zabrać jadąc choćby na weekend. Za rodzinne wejście do muzeum należy zapłacić średnio 50 euro, obiad dla 4 osób w umiarkowanie dostojnej restauracji to kwota rzędu kolejnych 60 euro. Do tego należy doliczyć nocleg i koszt poruszania się po mieście. Wydane środki można jednak nieco obniżyć korzystając z kart miejskich.

Jeśli zamierzacie intensywnie zwiedzać wiedeńskie muzea i poruszać się transportem publicznym, warto rozważyć zakup karty Vienna City Card, dzięki której zyskujecie darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz zniżki do większości obiektów turystycznych. Są dostępne różne opcje czasowe (24h, 48h, 72h.) a dziecko do lat 15 może podróżować z posiadaczem Vienna City Card za darmo. To naprawdę korzystna opcja bo najtańsza karta kosztuje niewiele więcej niż bilet na metro na dany okres czasu! Szczegóły znajdują się tutaj.

Inną opcją jest Vienna Pass – to nieco droższa opcja, która sprawdzi się doskonale wówczas, gdy Wasze dni będą wypełnione od rana do wieczora zwiedzaniem. Obejmuje darmowy i priorytetowy wstęp do blisko 70 atrakcji turystycznych Wiednia, kieszonkowe przewodniki i darmowy autobus typu „Hop on hop off”. Szczegóły znajdują się tutaj.