Austria, Europa, Wycieczki z dziećmi

Pałac Schönbrunn i Kids Museum w Wiedniu

Zanurz się w zdobnych wnętrzach cesarskiego pałacu, przespaceruj pałacowymi korytarzami i poczuj atmosferę splendoru Habsburgów. Odwiedź wiedeńską perłę i zarazem najczęściej odwiedzaną atrakcję miasta – Pałac Schönbrunn!

Pałac Schönbrunn i Kids Museum

Gmach został wzniesiony jako letnia rezydencja Habsburgów by pod koniec XIX stać się miejscem ich panowania koncentrując życie całego cesarskiego dworu. W jego murach swoje życie wiodła cesarzowa Maria Teresa i cesarz Franciszek Józef I z żoną Sisi, która słynęła ze swej niezwykłej urody i pięknych, orzechowych włosów sięgających jej stóp. Dziś dla zwiedzających udostępniono 45 z 1441 komnat znajdujących się  w pałacu. Wśród wnętrz, tonących w bieli i złocie, szczególną uwagę przykuwa Wielka Galeria, łącząca dwa pałacowe skrzydła, w której rozbrzmiewała niegdyś muzyka podczas kongresu wiedeńskiego oraz Salon Lustrzany, gdzie dla cesarzowej miał koncertować sześcioletni Mozart. A gdy już o dzieciach mowa, dla nich została przygotowana specjalna część pałacu – Kids Muzem – gdzie każdy malec może zamienić się w księcia lub księżniczkę doświadczając życia maluczkich na wielkim dworze cesarskim.

Pałacowy Park Schönbrunn i Glorietta

Pałac otacza ogród w stylu francuskim, przez który ciągną się wprost niekończące się spacerowa alejki poprowadzone w cieniu wiekowych drzew, pośród równo przyciętych klombów i barwnych rabatek. Na jego terenie mieści się jedna z największych w Europie Palmiarnia, wiernie odtworzony zielony labirynt, którym niegdyś spacerowała cesarska rodzina oraz malownicze wzgórze z Gloriettą. Wznosi się ona wysoko nad terenem Schönbrunn oferując panoramiczny widok na okolicę!

ZOO w Schönbrunn

Najstarszy ogród zoologiczny na świecie! Bujny, zielony, zróżnicowany. Zamieszkuje go ponad 700 gatunków zwierząt w tym min. tygrys syberyjski, niedźwiedź polarny, koale czy nosorożce a każde z nich ma do dyspozycji nowoczesne i obszerne wybiegi. Tutaj przelatują nad głowami ptaki w wysokich wolierach a żyrafom dosłownie można spojrzeć w oczy z tarasu zadaszonego pawilonu. Nie można się tutaj nudzić! ZOO wraz z pałacem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z piękniejszych w Europie. Mimo, że znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu, trudno połączyć zwiedzanie tych miejsc, bo czas w ZOO umyka niepostrzeżenie! Po więcej szczegółów zapraszamy do osobnego wpisu.

Bilety wstępu i dojazd

Bilety wstępu do Pałacu i okalających go ogrodów to dość rozbudowana kwestia – istnieje bowiem wiele wariantów ich zwiedzania (zwiedzania zarówno samego Pałacu jak i poszczególnych części ogrodu). W 2022 roku najbardziej rozbudowana z opcji czyli tzw. Grand Tour, w skład której wchodzi zwiedzanie Pałacu, ZOO, ogrodów, labiryntu, palmiarni i glorietty to koszt 57 euro od osoby dorosłej, 39,50 euro od osób w wieku 6-18 lat. Najskromniejsza wersja to koszt 4,50 euro dla osoby dorosłej – pozwala ona na wstęp do labiryntu lub glorietty. Sam park i dziedziniec pałacu dostępny jest dla każdego, bez konieczności wnoszenia opłat. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie internetowej. Korzystną opcją zwiedzania kompleksu jest posiadanie karty Vienna City Card lub Vienna Pas, które umożliwiają wstęp po preferencyjnych stawkach. Więcej informacji na temat kart znajduje się w praktycznym przewodniku po Wiedniu. W kwestii dojazdu, pokrywa się reguła, że komunikacja publiczna w Wiedniu jest najskuteczniejszą formą przemieszczania się. Wystarczy wsiąść w metro linii U4 i przejechać w ekspresowym tempie do stacji „Schönbrunn” – przystanek znajduje się naprzeciwko pałacu. Jadąc samochodem należy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty postojowej w wysokości ok. 4 euro za godzinę (w niedzielę postój bezpłatny)  – choć o wolne miejsce bardzo ciężko.

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • W budynku znajdują się toalety i dwa punkty gastronomiczne. Jeden to wspomniana restauracja na ostatnim piętrze oraz Cafe Sharky na 4. Piętrze.
  • Na zwiedzanie Domu Morza polecamy przeznaczyć min. 4 godziny.
  • W większości sal znajdują się ławeczki, gdzie można na chwilę usiąść i odpocząć.
  • W budynku jest dość duszno i ciepło. Polecamy ubrać się w ubrania z krótkim rękawem nawet odwiedzając to miejsce zimą/jesienią.