Austria, Europa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Tiergarten Schönbrunn czyli ZOO w Wiedniu

Cesarska menażeria, która z czasem przekształciła się w ogród zoologiczny – bajecznie zielony, rozległy i bogaty mieszkańcami z każdego zakątka globu. A wszystko zaczęło się od księcia Eugeniusza…

…który zlecił wybudowanie menażerii w parku Belwederu już w 1745 roku. Chwilę później zamieszkał w niej pierwszy słoń. Później zaczęły towarzyszyć mu wilki, niedźwiedzie, hieny, kangury czy niedźwiedzie polarne a ogród został otwarty dla „przyzwoicie ubranych ludzi”.

Najstarsze działające ZOO na świecie!

Dzieje historii nie oszczędzały jego terenu i mieszkańców. Pierwsza i druga wojna światowa zdziesiątkowały liczbę zwierząt i zdewastowały znajdujące się na terenie ZOO budynki. Zbiorowym wysiłkiem mieszkańców Wiednia oraz dzięki wsparciu innych państw udało się je odbudować ze zgliszcz, powiększyć i unowocześnić. I tak w roku 1996 zespół pałacu Schoonbrunn z towarzyszącym mu parkiem pałacowym i ZOO zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taki rys historyczny czyni wiedeńskie ZOO najstarszym działającym ogrodem zoologicznym na świecie!!!

Kogo spotkamy w ZOO Vienna?

Na 17 hektarach zoo żyje ponad 700 gatunków zwierząt – począwszy od kóz na unikatowych pandach olbrzymich skończywszy. Po ogrodzie wędrujemy asfaltowanymi alejkami przemierzając kolejne wybiegi, których rozmiar był bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Zwierzęta mają tutaj naprawdę sporo miejsca, w porównaniu np. do krakowskiego ZOO. Z tego powodu na zwiedzanie ZOO trzeba zarezerwować min. 5 godzin bo odległości jakie się tu pokonuje do małych nie należą. Jeśli towarzyszą Wam dzieciaki warto rozważyć zabranie wózka czy nosidła!

Zabytki w ZOO

Punktem centralnym ZOO jest zabytkowy, ośmioboczny barokowy pawilon – dawniej odbywały się w jego murach cesarskie śniadania a dziś służy jako restauracja i kawiarnia. Spod niego ścieżki rozchodzą się we wszystkich możliwych kierunkach. Jako, że można się zagubić w meandrach wybiegów, pawilonów i akwariów dobrze jest trzymać się opracowanej ścieżki zwiedzania oznaczonej na mapce, którą można pobrać przy wejściu do ZOO.

Kogo spotkamy w Wiedeńskim ZOO?

W trakcie zwiedzania staniecie tutaj „oko w oko” z żyrafą wchodząc na podwyższony taras, przespacerujecie się w tropikalnym lesie, podejrzycie podwodne harce pingwinów czy zwolnicie tempo wpatrując się w powolne ruchy żółwi lądowych wokół których krążą barwne motyle. Ten bogaty kolaż mieszkańców uzupełniają takie zwierzaki jak panda czerwona, panda wielka, koale, niedźwiedź polarny i nosorożce. Zdecydowanie nie można się tutaj nudzić!

Mini zoo i place zabaw

Dzieciom szczególnie przypadnie do gustu mini-zoo z łapczywymi kozami i królikami oraz place zabaw rozsiane w kilku zakątkach ZOO. Ten największy, zbudowany z drewna i lin, pełen tuneli i miejsc do wspinaczki oraz przyległy do niego mniejszy, wzorowany na słynnych wiedeńskich budynkach Wasserhauera znajduje się tuż przy koziej zagrodzie. Ojjj zostaliśmy tutaj dłuższą chwilę!

Bilety i dojazd

Do ZOO najwygodniej dostać się komunikacją miejską wybierając metro linii U4. Należy wówczas wysiąść na przystanku „Schönbrunn” i przez park pałacowy przespacerować się do wejścia do ZOO. Parkowanie na ulicach nieopodal wejścia wiąże się z uiszczeniem dodatkowych opłat. Bilety wstępu można zakupić online oraz w kasach przed wejściem. W 2022 za wejście opłata wynosiła 24 euro (osoby dorosłe) i  14 euro (osoby między 6-18 rokiem życia). Dzieci poniżej 6 lat korzystają z ZOO za darmo.

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Na całym terenie ZOO znajduje się mnóstwo darmowych poidełek z pitną wodą oraz kilka punktów gastronomicznych (mają one jednak dość wysokie ceny).
  • Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie ok. 5h – choć z powodzeniem można spędzić tu cały dzień!
  • Przy kasach warto stawić się w godzinach porannych – później ustawia się tutaj długa kolejka.
  • Przed rozpoczęciem zwiedzania warto sprawdzić godziny karmienia poszczególnych zwierząt, co zawsze jest uroczą dodatkową atrakcją. Terminy znajdziecie tutaj.
  • Zabronione jest wprowadzanie psów na teren ZOO (za wyjątkiem psów asystujących).