Austria, Europa, Wycieczki z dziećmi

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu z dziećmi – ceny, dojazd i zwiedzanie.

Wybierz się w fascynującą podróż przez nieprzebrane bogactwo ziemi. Wkrocz w mury, które skrywają tajemnice ziemi sprzed setek milionów lat i przemierzaj dzieje ludzkości. Odwiedź Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu!

Czy warto?

To jeden z takich punktów na mapie miasta, którego nie sposób pominąć odwiedzając Wiedeń. Mówią o nich wszystkie przewodniki, relacje blogerów a właściciele hosteli wskazują jako punkt obowiązkowy. Przykuwa też uwagę spacerujących po placu Marii Teresy, kusząc misterną, bogato zdobioną fasadą i wielkimi wrotami. Przekraczając próg Muzeum człowiek przenosi się w czasie i sam nie wie co począć. Czy patrzeć w oczy Franciszkowi I Lotaryńskiemu, z którego kolekcji pochodzą najstarsze zbiory muzeum a który dziś spogląda z portretu na zwiedzających? Czy wznosić głowę wysoko do góry podziwiając kunszt zdobień ścian i sufitu? Czy rzucić się w wir odkrywania kolejnych sal (których w muzeum jest ponad 40!)? Jedno jest pewne – spędza się tutaj dłuuugie godziny!

Kamienie z nieba i ryk dinozaura

Na półpiętrze, po prawej stronie od wejścia zgromadzono „kamienie z nieba”, czyli pokaźną kolekcję meteorytów, kawałek bazaltu z… księżyca oraz niespotykane nigdzie indziej bogactwo minerałów, kryształów i kamieni szlachetnych. Małe i duże fanki błyskotek będą zachwycone! Warto zwrócić uwagę na nietuzinkowe prezenty nadsyłane Franzowi Josefowi z różnych zakątków Austro-Węgier – złoto, srebro i ponad tonową bryłę soli z Wieliczki. Świat jest mały! Dalej zagłębiamy się w tajniki kształtowania się rasy ludzkiej i stajemy oko w oko z naszymi przodkami by w końcu wkroczyć do chyba najbardziej imponującej sali. Czyli Sauriersaal – tutaj nad głowami zdaje się kołować pteranodon a zza pleców dobiega przeraźliwy ryk, naturalnych rozmiarów, ruchomego allozaura. Prócz tego można obejrzeć szczątki gigantów, którzy przemierzali naszą ziemię przed milionami laty! Perłą zbiorów, które znajdują się na tym pułapie muzeum stanowi jednak, w kontrze do wielkich dinozaurów, maleńka – bo mierząca jedynie 11cm – figurka Wenus z Willendorfu. To jedno z największych znalezisk archeologicznych na świecie, odkryte przypadkiem – podczas robót drogowych w Dolnej Austrii.

Ptaki dodo i inne zwierzaki

Pierwsze piętro to ciąg pomieszczeń wypełnionych niezwykłymi okazami fauny i flory całego świata – zarówno tego obecnego jak i tego, który nie istnieje już od miliardów lat. Każde kolejne pomieszczenie ukrywa setki skarbów, których nie sposób zliczyć. Dużych. Małych. Zamieszkających w trawach sawanny. Głębinach oceanów.  Wznoszących się przestworza. Teraz. Przed setkami lat. Tysiącami. Milionami. Gatunki, które ciągle goszczą na naszej planecie. Te, które są zagrożone wyginięciem. I te, o których słuch zaginął. Wszystko to sprawa, że kolekcja muzeum jest bezcenna! I zdecydowanie warta odwiedzin!

Dojazd, ceny i bilety

Muzeum mieści się w ścisłym centrum Wiednia, tuż obok Pałacu Hofburg i słynnej wiedeńskiej dzielnicy muzeów Museums Quartier. Dlatego najwygodniejszą opcją dostania się do niego jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Planując odwiedziny w większej ilości muzeów podczas pobytu warto rozważyć zakup karty Vienna Pass lub Vienna City Card, oferującej sporej wysokości zniżki na wstęp i darmową komunikację publiczną. W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny. W pozostałe dni za wstęp należy uiścić opłatę (w 2022 roku) w wysokości 14 euro za osobę powyżej 25 roku życia, 10 euro za osoby między 19-25 oraz powyżej 65 rokiem życia. Osoby poniżej 19 lat wchodzą za darmo.  We wtorki muzeum jest nieczynne. Który dzień wybierzesz na zwiedzanie?

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Na parterze budynku znajdują się kasy, sklepik muzealny z pamiątkami i publikacjami oraz
  • Na zwiedzanie Muzeum warto zarezerwować sobie 3-5 godzin. Nie żartuję.
  • W budynku jest do pokonania sporo schodów. Jest też winda ale dojeżdża ona na pełne piętra (na półpiętro należy wejść na nogach).
  • Na pierwszym piętrze mieści się muzealna kawiarnia (można tutaj zjeść zarówno coś na słodko jak i obiad). Ceny są jednak stosunkowo wysokie.
  • Całość ekspozycji zwiedza się „dookoła” – wchodząc w salę po prawej stronie, podążając przez kolejne drzwi, wychodzimy z lewej strony tego samego piętra.
  • Z dachu muzeum podziwiać można niezapomniany widok wiedeńskiego Starego Miasta i Ringstraße (godziny wejść na stronie WWW).
  • Naprzeciwko Muzeum Historii Naturalnej mieści się bliźniaczo podobne Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.