Austria, Europa, Wycieczki z dziećmi

Haus des Meeres, czyli Dom Morza w Wiedniu

Wysoki, betonowy budynek, który wybija się pośród zdobnej i schludnej zabudowy Wiednia. Z zewnątrz nie stanowi atrakcji. Za to wewnątrz… Kryje całe bogactwo mórz i oceanów, pełne kolorów i różnorodności!

Co zobaczymy w Domu Morza?

Na 11 piętrach Domu Morza można dosłownie „utonąć” w ekspozycji! Trudno tu (poświęcając nawet cały dzień) zajrzeć do każdego mieszkańca. Budynek stanowi swoisty labirynt korytarzy, poprzecinany akwariami, tunelami, wybiegami zwierząt i częściami technicznymi – przyznam, że stanowił on dla nas nie lada zagwozdkę. Najwygodniej zwiedzać go „od góry do dołu” – wtedy jest szansa, że nie pominiecie żadnej części budynku.

Co czeka po wejściu?

Już przy wejściu spotykamy pierwszych mieszkańców – sporych rozmiarów zbiornik, z którego wystawiają pyszczki karpie koi chętne do głaskania. Zanurzcie więc ręce i przesuńcie dłońmi po ich skórze – niezwykłe doświadczenie! Tutaj mieszczą się też toalety i miejsce, w którym można pozostawić wózki dziecięce. Nosidło sprawdzi się tutaj zdecydowanie lepiej! Na parterze uwagę przyciąga też atlantycki tunel, w którym nad głowami i pod stopami przepływają uśmiechnięte płaszczki. Ile ich wypatrzycie?

360° Ocean Sky Restaurant & Bar

Wyjeżdżając windą na szczyt budynku czeka nie lada gratka – bo najwyżej położona w mieście restauracja 360° Ocean Sky Restaurant & Bar oraz okalający ją przeszklony taras widokowy! Rozciąga się z niego widok na morze dachów wiedeńskiego śródmieścia i sylwetki dalej ulokowanych budowli. Zdecydowanie warto tu zajrzeć, nawet nie zwiedzając Domu Morza, bo dotrzeć na niego można także niezależnie (osobną widną lub schodami zewnętrznymi).

Tropikalny las, jaskinie…

Przemierzając kolejne sale raz można poczuć się jak w tropikalnym lesie, to znów wejść do wnętrza jaskini by zaraz potem „zanurzyć” się w oceanie wchodząc  do specjalnych kapsuł ulokowanych wewnątrz akwariów. Co ciekawe, znajdziemy tutaj też ekspozycje, gdzie małe torbacze swobodnie skaczą nad głowami zwiedzających a z gałęzi na gałąź przelatują barwne papugi. Cudowne doświadczenie!

Zbiornik 360 stopni

Chcecie podejrzeć życie rekinów, czyścicieli, płaszczek i przyjrzeć się barwom rafy koralowej? Tutaj też to możliwe! Mieszkają one w ogromnych rozmiarów, całkowicie przeszklonym zbiorniku ulokowanym pośrodku przyciemnionej sali, dającym wrażenia jak podczas nurkowania w niedostępnych na co dzień głębinach. To największy zbiornik w całej Austrii stanowiący dom dla ponad 10.000 wodnych stworzeń! W pozostałych basenach pływają najwięksi wodni drapieżnicy, bajecznie kolorowe gatunki ryb a w terrariach leniwie obserwują świat zza szyby gady, płazy i skorupiaki – zarówno te maleńkie jak i imponujących rozmiarów kraby japońskie strzygące imponujące długości szczypcami.

Park w sąsiedztwie i plac zabaw w Wiedniu!

Na trenie Domu Morza znajduje się też niewielka ekspozycja poświęcona „poprzedniemu” życiu tego molocha, który w czasach II Wojny Światowej służył za bunkier i wieżę przeciwlotniczą wzniesioną przez Niemcy. Na jej zewnętrznej ścianie dziś znajduje się ekstremalna ścianka wspinaczkowa a u jej podnóża rozciąga się niewielki park z kilkoma placami zabaw dla dzieciaków oraz siłownią zewnętrzną. Więc bez trudu w obrębie oceanarium można spędzić calusieńki dzień! Gotowi?

Bilety i dojazd

Do Domu Morza najwygodniej dojechać metrem, z uwagi na duże trudności w znalezieniu miejsca parkingowego w pobliżu budynku oraz wysokie koszty jakie trzeba ponieść za pozostawienie samochodu (w 2022 opłata wynosiła 9 euro za 2h). Dodatkowym utrudnieniem jest „karteczkowy” system opłat – należy skierować się do najbliższego kiosku, opłacić bilet parkingowy, wrócić do auta i po 2h opłacić kolejny bilet. Nie ma możliwości jednorazowego wykupu większej ilości godzin postoju niż 2! A to zdecydowanie za mało na zwiedzenie tego muzeum. Wejście do Domu Morza jest biletowane a cena biletów nie należy do niskich ponieważ oceanarium nie korzysta z publicznego wsparcia finansowego. W 2022 roku koszt biletów prezentował się następująco: osoba dorosła 21.90 euro, dzieci w wieku 6-15 lat 9,80 euro, dzieci w wieku 3-5 lat 6,50 euro.

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • W budynku znajdują się toalety i dwa punkty gastronomiczne. Jeden to wspomniana restauracja na ostatnim piętrze oraz Cafe Sharky na 4. Piętrze.
  • Na zwiedzanie Domu Morza polecamy przeznaczyć min. 4 godziny.
  • W większości sal znajdują się ławeczki, gdzie można na chwilę usiąść i odpocząć.
  • W budynku jest dość duszno i ciepło. Polecamy ubrać się w ubrania z krótkim rękawem nawet odwiedzając to miejsce zimą/jesienią.