Góry z dzieckiem, Małopolskie, Pieniny, Polska, Schronisko, Wycieczki z dziećmi

Trzy Korony – najłatwiejszy szlak z dzieckiem ze Sromowców Niżnych

Trzy Korony z dzieckiem to piękna przygoda – wybierz najłatwiejszy szlak ze Sromowców!

Trzy Korony z dzieckiem

Trzy Korony z dzieckiem – czy to dobry pomysł? Jeśli zadajecie sobie to pytanie to spieszymy z odpowiedzią, że jak najbardziej Bo każdy z prowadzących na Trzy Korony szlaków jest atrakcyjny, nie zbyt długi, o iście cudownym zakończeniu! I choć Trzy Korony nie są najwyższym Pienińskim szczytem to z pewnością jednym z najbardziej widokowych i znanych (o ile nie najbardziej).

Jak najszybciej wejść na Trzy Korony? Najkrótszy szlak

Najłatwiejszą opcją dotarcia na szczyt jest wybranie się na nocleg do Schroniska PTTK Trzy Korony. I choć start z tego punktu nie ułatwia jakoś szczególnie wędrówki, to maksymalnie ją skraca – dzięki noclegowi możecie podjechać autem najdalej jak się da. Bez tej opcji, wybierając opcję wędrówki ze Sromowców (to najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Trzy Korony), należy doliczyć ok. 2km podejścia asfaltem z miejscowości. Wówczas samochód najwygodniej zaparkować pod sklepem (GPS: 49.23583, 20.24457). Niezależnie jednak od wyboru miejsca startu, wędrując od strony Sromowców, dotrzecie pod Schronisko PTTK Trzy Korony skąd wiedzie malowniczy, łagodny i imponujący Wąwóz Szopczański. Dalej wchodzimy w cienisty las, w którym schodkami pniemy się pod górkę aż do Przełęczy Szopka zwanej też Chwała Bogu Tutaj nacieszycie oczy po raz pierwszy widokiem na Tatry! Dalej jeszcze nieco podejścia lasem i stajecie przed kasami biletowymi Pienińskiego Parku Narodowego. Już ledwie krok dzieli Was od wejścia na Trzy Korony!

Bilet na Trzy Korony

W tym miejscu należy zakupić bilet wstępu na galerię widokową na szczycie Trzech Koron (choć formalnie mieści się ona na Okrąglicy – najwyższej z pięciu turni składających się na partię szczytową Trzech Koron). Co ważne, bilet można kupić jedynie za gotówkę (stan na 2023 rok) a jego posiadanie konieczne jest w okresie od kwietnia do listopada. Cena jest zróżnicowana w zależności od okresu i prezentuje się następująco: 20 kwietnia – 31 maja i 1 października – 15 listopada: 6,00 zł – bilet normalny, 3,00 zł – bilet ulgowy, 1 czerwca – 30 września: 8,00 zł – bilet normalny, 4,00 zł – bilet ulgowy (stan na 2023 rok). Co ważne, bilet wykupiony na Trzech Koronach  jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie. Także kto ma więcej „pary” w nogach może powędrować dalej!

 

Trzy Korony – jak dojść na szczyt?

Od kas biletowych na galerię widokową na szczycie Trzech Koron dzieli Was jeszcze przejście przez metalowe kładki i schodki kluczące między pośrednimi turniami, przeprowadzające kilkukrotnie nad pokaźnymi przepaściami. Poręcze są jednak wysokie więc bez obaw można tędy wędrować także z dziećmi. Ruch na szczyt w obie strony, odbywa się niezależnie – tj. wchodząc na szczyt wędrujemy oddzieloną poręczą lewą stroną kładki, schodząc – prawą stroną. W sezonie wakacyjnym tworzą się tutaj ogromne zatory więc szczerze radzimy omijać tą porę roku. Chyba, że w smak Wam bycie sardynkami w puszce.

Trzy Korony – szczyt i platforma widokowa. Co widać z Trzech Koron?

Sam szczyt Trzech Koron to wznoszący się na ok. 530metrów nad płynącym u ich podnóża Dunajcem, zespół wapiennych, niedostępnych i wyniosłych turni. Niegdyś pod sam wierzchołek dojeżdżano konnymi zaprzęgami! Dziś pieszo wędruje tu ponad 80 tys. Turystów rocznie czyniąc go jednym z najchętniej odwiedzanych zakątków Pienin. Trudno się dziwić! Bo z platforma widokowa na Trzech Koronach pozwala cieszyć oczy niezwykłymi widokami. Stojąc na niej ma się wrażenie bycia „panem świata”! Bo pod stopami mamy ponad 500m przepaści a przed oczyma „cały górski świat” z calusieńkim łańcuchem Tatr na horyzoncie. Snuje się tutaj jak błyszcząca wstążeczka Dunajec ze swoim malownicznym, przełomem, kusi kapryśna Babia Góra i zachęcają do kolejnych wędrówek szczyty Gorców, Beskidu Sądeckiego czy Żywieckiego.

Schronisko PTTK Trzy Korony

Zejście z Trzech Koron to szeroka paleta możliwości. Podążając w stronę Krościenka mamy możliwość zajrzeć również do ruin Zamku Pieniny. Wędrując do Szczawnicy przez Czertezik i Sokolicę możecie odkryć tzw. pienińską perć, skorzystać z przeprawy przez Dunajec (przeprawa czynna sezonowo od kwietnia do października, płatna!) i wpaść na obiad do Schroniska Orlica (pysznie karmią!). Natomiast by zatoczyć pętlę która kończy się przy schronisku wybierzcie zielony szlak, który łagodnie, lasem zaprowadzi Was w dolinę. Nie bez kozery polecamy tą opcję. Bo w schronisku, po wędrówce możecie posilić się pysznymi daniami a dzieciaki mogą wyszaleć się do reszty na placu zabaw z widokiem na szczyt Trzech Koron. Widzicie te malutkie ludziki na szczycie? Tam byliście! Może wejdziecie ponownie o innej porze roku?

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Nie lekceważcie tarasu widokowego! Za barierką czeka spora przepaść więc dzieci warto mieć pod szczególną uwagą.
  • Latem tworzą się długie kolejki do wejścia na Trzy Korony. Jeśli wybieracie tą porę roku, warto wybrać się wcześnie rano lub… popołudniu.