Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Tatry Polskie, Wycieczki z dziećmi

Jaskinia Mroźna z dzieckiem – jak się do niej dostać?

Jak dostać się do Jaskini Mroźnej? Skąd wyruszyć? Na co się przygotować?

Jaskinia Mroźna – czy już otwarta?

Jaskinia Mroźna. Można by rzec, że to prawdziwy klasyk spośród tatrzańskich jaskiń i najpopularniejsza udostępniona turystycznie jaskinia po polskiej stronie Tatr. Jej podboje były przez dłuższy czas zamknięte z uwagi na szeroko zakrojony remont, podczas którego zlikwidowano dotychczas znajdujące się tam sztuczne oświetlenie. We wrześniu 2023 została ponownie otworzona. Znów można się zgłębić w jej ciasne i ciemne korytarze utworzone na skutek przepływu wód podziemnych Kościeliskiego Potoku. Po raz pierwszy ludzkie oko (a dokładniej Stefan Zwoliński i Jerzy Zahorski) ujrzało zakątki jaskini w 1934r – niemal 20 lat później wstąpili do niej również pierwsi turyści.  

Jak się dostać do Jaskini Mroźnej z dzieckiem? Bilety i opłaty.

Aby dostać się do jaskini należy należy wyruszyć z początku Doliny Kościeliskiej i szeroką, wygodną drogą wędrować do skrętu na szlak czarny prowadzący bezpośrednio do wejścia, którym rozpoczyna się Jaskinia Mroźna. Pamiętajcie, że to szlak jednokierunkowy! Ścieżka prowadzi przez Dolinę Wysranki, która swą osobliwą nazwę „zawdzięcza” pracującym w tym rejonie robotnikom starej huty w Kościelisku i sposobu, w jaki ową dolinkę wykorzystywali… Próby zmiany jej nazwy spełzły na niczym, więc… Tak czy siak, po ok.  ok. 30min wędrówki stajemy przed otworem, którym rozpoczyna się Jaskinia Mroźna. Tutaj można zakupić bilety wstępu (płatność gotówką!) lub okazać zakupiony wcześniej bilet. Możecie to zrobić online korzystając z pośrednictwa portalu e-parki lub bezpośrednio w kasach biletowych przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Weźcie pod uwagę, że na szlaku jest kiepski zasięg sieci więc chcąc skorzystać z opcji kupienia biletu online, dobrze to zrobić przed wyjazdem i przygotować screen biletu.

Ile zajmuje przejście Jaskini Mroźnej?

Po wejściu do jaskini zaczynamy przygodę! Przejście liczy sobie blisko 800m i pełne jest stromych, wilgotnych i ciasnych przesmyków. Nie raz nie dwa, trzeba tu przechodzić w kucki. Także mały plecak i zdrowe kolana dobrze mieć! Część trasy pokonuje się idąc po schodkach i wsparciem poręczy. Musimy przyznać, że to miejsce to nie lada gratka dla dzieciaków! W naszej opinii, z powodzeniem można tu zabrać aktywnego przedszkolaka i ucznia podstawówki – jaskinia jest bezpieczna i daje niesamowitą możliwość bliskiego obcowania z podziemnym światem. Co prawda, szata naciekowa w jaskini mroźnej nie jest bogata, nie mniej taka wizyta w jaskini mroźnej z dziećmi to ciekawa lekcja przyrody i geologii w terenie. Więc czy jaskinia mroźna z dziećmi to dobry pomysł? Tak! Pamiętać należy jednak o względach bezpieczeństwa i na nogi założyć pełne buty z dobrą podeszwą, na głowy włożyć czołówki i uważać na głowy w trakcie przemierzania jaskini.

Wyjście z Jaskini Mroźnej

Po wyjściu z jaskini należy stromymi schodami (tu także ruch jednokierunkowy!) kierować się w dół, wprost na dno Doliny Kościeliskiej. Gotowi na dalszą przygodę? Stąd możecie podążać na Halę Ornak, wrócić na parking, odwiedzić mieszczący się nieopodal Wąwóz Kraków ze Smoczą Jamą czy wyjrzeć przez Okno Pawlikowskiego.

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Niezależnie od pogody panującej na zewnątrz, zabierzcie ciepłe bluzy (w jaskini panuje stała temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza).
  • Zadbajcie o pełne buty z dobrą, antypoślizgową podeszwą (sandały nawet latem, warto zostawić w domu).
  • W sezonie 2023 przy wejściu do jaskini istniała możliwość wypożyczenia czołówki – jej zwrot następował przy otworze wyjściowym z jaskini. Warto jednak mieć swoją (z telefonem może być miejscami kłopotliwie).
  • Jaskinia Mroźna jest otwarta codziennie od 09.00 do 17.00.
  • Pamiętajmy, że wszystkie elementy jaskini podlegają ścisłej ochronie.