TOP 5 pomysłów na jesienne górskie wędrówki – z dziećmi oczywiście!
Propozycje górskich wędrówek pełnych jesiennych barw i widoków.
„Zanim spadnie śnieg
nim oblepi wszystko śnieg
leśnym duktem bezszelestnie
idzie jesień pełna barw”
Jesień to nasza ulubiona pora roku na górskie wędrówki – nie za gorąco, nie za zimno, bajkowe mgły snujące się spokojnie po dolinach, kawa w schronisku smakuje jeszcze lepiej niż zwykle, cynamonowe bułeczki bezkarnie można zajadać pod bukowymi listkami… Troszkę tego naszego zamiłowania do pomarańczy, złota i czapek naciągniętych na uszy chcemy Wam przelać – dlatego podsuwamy kilka górskich tras idealnych na małe nóżki, które w jesiennej szacie prezentowały się będą wyjątkowo!
- Park Krajobrazowy Dolinki Podkrakowskie
Brak nosidła, chusty, samochodu bądź czasu nie będzie tutaj przeszkodą przy wycieczkach z większymi i mniejszymi Powsinóżkami! Asfaltowe drogi Doliny Będkowskiej, szeroka i prawdziwie piknikowa Dolina Mnikowska czy szeroko otwarta „Brama Bolechowicka” czekają na „głodnych jesieni” poszukiwaczy przygód! Cały swój majestat Dolinki pokazują właśnie późną jesienią – gdy drzewa zaczną gubić swoje jesienne odzienie wyłaniają się niczym wielorybie grzbiety z oceanu, imponującej wielkości ostańce wapienne o zaiste osobliwych nazwach…
- Rezerwat Pazurek
Buk, buka bukiem tam pogania! Co prawda miejsce to odwiedziliśmy wiosną tonąc w czosnku niedźwiedzim po kolana ale oczyma wyobraźni widzimy tą jesienną paletę barw ponad głowami! Żółcie, czerwienie i płomienne pomarańcze to dominujące tam barwy. Polecamy Wam tamtejszą trasę ścieżką dydaktyczną, która zataczając 5km pętle stanowi uroczą propozycję miejsca, w którym można cieszyć się jesienią! Szczegółowy opis trasy, wskazówki dojazdu i inne informacje znajdziecie tutaj.
- Kudłacze i Sucha Polana
Miejsce uciech wszelakich. Nie dość, że karmią to jeszcze samemu karmić można – schroniskowe kozy, gęsi i kury czekają żądne okruszków i ziarna. Na dodatek przy schronisku dzieciaki wybawią się na placu zabaw z niecodziennymi widokami na rozległe górskie panoramy. A może wybierzecie się na spacer do Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze? Na tych, co wolą mniej uczęszczane ścieżki czeka widokowa Sucha Polana – w sam raz by zrobić kolorowy bukiet z traw, zakopać stopy w barwnym, szeleszczącym melanżu listowia i nacieszyć się gorącą herbatą z termosu. Po szczegóły klikajcie tutaj.
- Wierchomla i Bacówka pod Wierchomlą
Widoki na senne, mgliste doliny, leśne spa w dzikiej jurcie i niezbyt forsowna górska wycieczka dla małych nóżek? To Bacówka pod Wierchomlą! Podejście do Bacówki mimo, że dość strome, nie stanowi przeszkody – jest krótkie, mija szybko przy obietnicy naleśników z bitą śmietaną. A później już tylko crème de la crème! Łagodne polany z rozległymi panoramami i szelest liści pod stopami!
- Dolina Gorcowego Potoku
Gorce co prawda są dobrym pomysłem na każdą porę roku ale jesienią mają niezaprzeczalny urok! Rozpalone do czerwoności połacie borowin, wartki potok płynący dnem doliny i zapierające dech widoki na okoliczne płonące w jesiennych barwach lasy to główne atuty proponowanego szlaku. Do tego formuła pętli z wygodnym i obszernym miejscem parkingowym – lepiej być nie może! Szczegóły znajdziecie tutaj.
Post powstał z inspiracji portalu Dziecko w Podróży, gdzie znajdziecie chyba najobszerniejszy w internetowym świecie zasób inspiracji do spędzania wolnego czasu z dziećmi! Choć przeglądniecie wszystkiego zajmie Wam sporo czasu to warto bo nie jedną „perełkę” tam znajdziecie! W tym także i rekomendację naszego blogowego kawałka świata – klik!
WSKAZÓWKI
- Jesienią temperatury potrafią być bardzo zmienne – warto zatem ubrać się na cebulkę i zadbać o przeciwdeszczowe okrycie
- Częste jesienne deszcze sprzyjają błotku – warto mieć w plecaku kaloszki i przeciwdeszczowe spodnie dla maluchów
- Jesienią termos z herbatą to stałe wyposażenie naszego plecaka
- Na jesienne wędrówki polecamy szczególnie trasy ze schroniskami gdzie można się ogrzać, zjeść coś ciepłego i odpocząć
- Tam gdzie las bukowy tam jesień szczególnie spektakularna!