Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Park im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

Park z widokiem na Nowohuckie Łąki i placem zabaw z zaskrońcem.


Park Żeromskiego z dziećmi

Parki, ach parki… Oazy zielni wśród wielkomiejskiego klimatu pełnego betonu i asfaltu. Dobrze znać ich jak najwięcej aby w każdym z zakątków miasta znaleźć dla siebie odrobinę wytchnienia. Park Żeromskiego ulokowany jest w Nowej Hucie – między Szpitalem im. Żeromskiego a Łąkami Nowohuckimi. Stały się one nie tylko tłem, ale i inspiracją do urządzonego tutaj „Smoczego Skweru” – placu zabaw, podobnego tym z Parku Decjusza i Parku Lotników Polskich ale równocześnie zupełnie innego. Bo czyż gdziekolwiek indziej znajdzie się giga-zaskroniec zaganiający swym ogonem dzieciaki do piaskownicy? Chyba nie! To jednak nie jedyny zwierz jakiego tutaj znajdziemy! Ale od początku.    

Smoczy Skwer w Parku Żeromskiego – czyli plac zabaw z jajami…

Plac zabaw podzielony jest na dwie części, z czego każda otoczona drewnianym płotkiem. W jednym z nich, swoje jaja w wielkich, wiklinowych gniazdach zniosły derkacz, bączek i świerszczak. Ich głosu możecie posłuchać skanując QR kod umieszczony na tabliczkach by potem nasłuchiwać go spacerując po okolicy. Chyba, że wolicie zaprzyjaźnić się z pająkiem i „wpaść” z wizytą wprost do jego sieci? Spokojnie – to przyjazny gość! Na tym placu znajdziecie też trampoliny, które uniosą też dorosłych (sprawdzone!) i mini ścieżkę zapachową rozciągniętą wzdłuż ogrodzenia. Achhhh ten zapach mięty!

…i zaskrońcem

Ekosystem Łąk Nowohuckich wyeksponowany jest także w drogiej części placu. Tam uwagę przykuwa niepospolitych rozmiarów zaskroniec otaczający piaskownicę – mieszkaniec tutejszych terenów. To niegroźny stwór – jednak gdy przyjdzie od niego uciekać, można skryć się w sekretnych wiklinowych domkach czy zaułkach, których na placu nie brakuje! Ucieczka będzie jednak usiana przeszkodami, bo sporą część placu zajmują górki i pagórki, na które można się wspiąć po linach, podciągnąć na drewnianych belkach czy po prostu wbiec szaleńczym pędem. Nie brakuje tutaj także huśtawek i zjeżdżalni ulokowanych na skarpie. Tutaj też dzieciaki mają do dyspozycji całą gamę możliwości wspinaczki by finalnie zaliczyć szybki ślizg.

Leżaki, ławeczki i pergola

Park Żeromskiego, to jednak nie tylko plac zabaw. Przechadzając się parkowymi alejkami trafimy na ławeczki i leżaki, z których można kontemplować industrialny pejzaż łączący użytek ekologiczny, kominy elektrociepłowni i gór na horyzoncie. Najlepiej widać je z domku na drzewie! Warto sprawdzić. Natomiast szukając zaciszności swoje kroki można skierować pod pergolę pełną bujnych kwiatów róż, przed którą umieszczono wymowny cytat Stefana Żeromskiego.


INFORMACJE
 
WSKAZÓWKI
  • Park niby niewielki ale zatracić się w nim można na wiele godzin – szczególnie mając towarzystwo małych stópek.
  • Trudno tutaj zaparkować samochód – w pobliżu brak dedykowanego parkingu a z uwagi na znajdującą się obok przychodnię dużo aut stoi „gdzie się da”. Niemniej miejsca warto szukać wzdłuż ul. Sieroszewskiego (GPS: 50.066971, 20.043858). Lepszym wyborem będzie rower lub komunikacja miejska. Jadą tutaj autobusy linii 123, 163 i 193 – należy wysiąść na przystanku „Szpital Żeromskiego”. Polecamy korzystanie z aplikacji www.jakdojade.pl.