Mogielica – najłatwiejszy szlak z dziećmi z Wyrębisk.
Wybitna, wyjątkowa i nietuzinkowa. Mogielica, z której rozpościera się wyjątkowa panorama.
Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego
Królowa Beskidu Wyspowego górująca niepodzielnie nad pomniejszymi wzniesieniami. Kto zdobywa Koronę Gór Polskich z pewnością tu zajrzy bo Mogielica trafiła do tego wyjątkowego grona! Na jej terenie utworzono w 2011 rezerwat przyrody by chronić rzadkiego i osobliwego głuszca, orlika krzykliwego oraz inne gatunki ptaków mających tu swoje lęgowiska. Piechurom natomiast przygotowano gęstą sieć szlaków wiodących z każdej strony świata oraz trasy narciarstwa biegowego rozciągnięte wokół szczytu – więc każda pora roku jest dobra by stawić się z wizytą u Królowej!
Szlaki na Mogielicę. Który wybrać? Który najładniejszy? Który najkrótszy?
Najbardziej popularnym szlakiem dojściowym na Mogielicę jest ten wiodący z Przełęczy Rydza Śmigłego, gdzie można zaparkować na jednym z dwóch obszernych parkingów – jeden z nich jest terenem prywatnym, gdzie docelowo za pozostawienie samochodu mają być pobierane opłaty (GPS: 49°40’51.8″N 20°16’50.4″E). Drugi jest parkingiem gminnym, darmowym i snuje się wzdłuż pobocza drogi od strony Słopnic (GPS: 49°40’51.0″N 20°16’55.7″E). Jest to równocześnie jeden z najbardziej widokowych wariantów dotarcia na szczyt. „Naj-naj” jeśli chodzi o widoki stanowi szlak ze Szczawy-Bukówka bo wędruje się przez magiczną Polanę Stumorgową – gwarantujemy, że drugiej tak pięknej w Beskidzie Wyspowym nie znajdziecie! Łyżką dziegciu może być jednak końcowe podejście na szczyt, które od tej strony wiedzie bardzo stromym żlebem z mnóstwem luźnych kamieni. Jeśli zdecydujecie się na ten wariant wygodnie zaparkować możecie tutaj (GPS: 49°37’28.6″N 20°16’28.0″E).
Najłatwiejszy szlak na Mogielicę
Najkrótszym i najłatwiejszym wariantem dotarcia na szczyt, gdzie bez większego problemu można zostawić samochód na bezpłatnym parkingu jest szlak mający swój początek w Zalesiu-Wyrębiskach (GPS: 49°38’05.8″N 20°18’31.4″E). Ten właśnie wariant polecamy na wędrówkę z dziećmi – bardzo wysoko wyjeżdża się samochodem (uwaga zwłaszcza zimą na bardzo wąską drogę!) dlatego do pokonania na piechotę zostaje najmniej podejścia ze wszystkich wariantów. Minusem natomiast jest fakt, że szlak w zdecydowanej większości wiedzie lasem.
Jak dojść na Mogielicę?
Ruszając bezpośrednio z parkingu wędrujemy początkowo szeroką, leśną drogą, która nieznacznie się wznosi aż do odejścia szlaku rowerowego – on kontynuuje swój bieg rzeczoną drogą, my jednak zmieniamy trakt i dalej wędrujemy coraz bardziej stromą, kamienistą ścieżką. I tak systematycznie, krok za krokiem nabieramy z mozołem wysokości by po około 45-60 minutach marszu stawić się u stóp wieży widokowej. Zanim na nią się wdrapiecie zobaczycie kilka wąziutkich ścieżynek odbijające do szlaku w lewo. Jeśli za nimi podążycie dotrzecie do widokowej polanki, na której ustawiono krzyż papieski upamiętniającej wycieczkę Karola Wojtyły na Mogielicę. Bywa tutaj też nieco mniej tłoczno niż kilka kroków dalej, pod samą wieżą.
Dasz wiarę, że stworzenie tego wpisu zajęło nam ponad 8h pracy?! By tworzyć dalej wspomagamy się kawami (zamiast reklamami). Dlatego jeśli znajdujesz we wpisie to, czego szukasz, będzie nam niezmiernie miło jeśli jedną wypijemy wspólnie! Do zobaczenia na szlaku i wielkie dzięki!
Nowa wieża widokowa na Mogielicy
W 2022 roku została postawiona nowa, solidna, metalowa konstrukcja, z której szczytowego tarasu można podziwiać widoki na wszystkie strony świata. A każdy z nich zdaje się być piękniejszy od poprzedniego! Zastąpiła ona swoja drewnianą, mocno już wysłużoną (choć stojącą ledwie od 2008) poprzedniczkę. Ta z kolei poprzedzona była wieżą triangulacyjną, na którą co poniektórzy śmiałkowie również się wdrapywali by podziwiać widoki. Wymagało to jednak sporo krzepy i odwagi bo należało się wspiąć trzema długimi, nieosłoniętymi drewnianymi drabinami. Dzisiejsza konstrukcja jest solidnie zabezpieczona (zarówno schody jak i taras) dzięki czemu bez obawy można na nią zabrać dzieciaki by razem podziwiać widoki. A jest na co patrzeć! Bez specjalnego wytężania wzroku dostrzeżecie wieże widokowe na Lubaniu, Gorcu, Koziarzu czy Modyni oraz majaczące na horyzoncie Tatry, Bieszczady, Babią Górę a nawet Małą Fatrę!
Polana Stumorgowa – najpiękniejsza z polan Beskidu Wyspowego!
Jeśli widoki ze szczytu nie zaspokoją Waszych pragnień, warto zejść na Polanę Stumorgową położoną u stóp szczytu. To największa polana w całym Beskidzie Wyspowym – rozciąga się między Krzystonowem a Mogielicą i ma ponad kilometr długości! To naprawdę kawał pięknej polany! Niegdyś obejmowała ponad 50ha – stąd jej nazwa, bo 1 mórg to dawna jednostka miary odpowiadająca ok. 0,5ha. Dziś stopniowo jej obszar się zmniejsza wraz z postępująca sukcesją lasu. Innymi słowy dzieje się z nią to samo, co z innymi gorczańskimi polanami gdy opuściły je owce i pasterze niegdyś zajmujący ten teren na potrzeby wypasu. Wy natomiast wypasajcie się tutaj do woli na rozłożonym kocu! Pamiętajcie tylko by nie dać się skusić wizji rozpalonego tu ogniska mimo, że sporo ich tutaj się urządza. O zakazie przypominają tabliczki ustawione w różnych miejscach polany –niektórzy jednak zdają się je skutecznie ignorować. Zamiast kiełbaski lepiej wyciągnąć kanapkę doprawioną widokami! Trudno tu zatoczyć pętlę, tak by ominąć konieczność powrotu asfaltem. Jeśli uważnie się przyjrzycie, po lewej, zachodniej stronie polany będzie wąska, wydeptana ścieżynka która doprowadza z powrotem do żółtego szlaku wiodącego do Wyrębisk.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Na Polanie Stumorgowej wiele ludzi urządza sobie ogniska. Naprawdę wiele… Ale należy pamiętać, że nie jest to dozwolone!
- Na wieży widokowej wiatr potrafi „urywać głowę” – zwłaszcza zimą!
- Planując wycieczkę bardzo, bardzo, bardzo polecamy przewidzieć trochę czasu na błogie lenistwo na Polanie Stumorgowej.