Beskid Wyspowy, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi

Modyń i wieża widokowa – najkrótszy szlak.

Najkrótszy szlak na wieżę widokową na Modyni z dziećmi. Raz dwa i już!


Nasze drugie imię to „współdziałanie” – dlatego wpis ten powstał we współpracy z marką Reima.

Modyń – czyli Góra Zakochanych w Beskidzie Wyspowym

Wieloryb czy Góra Zakochanych? Różnie nazywana przez miejscowych. Na mapach zaś widnieje jako Modyń. Jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego, na wierzchołku którego mieści się wieża widokowa. Chętni na rozległe panoramy? Tam, przy dobrej pogodzie są one gwarantowane!

Szlak z Młyńczysk – najkrótszy szlak na wieżę na Modyni.

Najkrótszym szlakiem prowadzącym na szczyt jest ten oznakowany na niebiesko, wiodący spod Krzyża Milenijnego w Młyńczyskach. Znajduje się tutaj wygodny, dość spory parking gdzie bez problemu można zostawić bezpłatnie samochód i raczyć się krajobrazem na okoliczne „beskidzkie wyspy” jeszcze przed dotarciem na szczyt. Początkowo szlak wiedzie asfaltem mijając ostatnie zabudowania, potem przechodzi w szutrową drogę by po chwili skryć się w lesie i kamienistym, dość stromym żlebem piąć się do góry. I do góry… I do góry… Ale bez obaw – to tak naprawdę krótki zryw, ledwie chwila i dalsza część szlaku wiedzie szeroką ścieżką, garbem pośród ostrężyn i srebrzystych buków. Z tego miejsca, już tylko ostatni moment i oczom ukazuje się drewniana konstrukcja wieży widokowej a u jej podnóża drewniane ławeczki, miejsca ogniskowe oraz kamienna ława z nazwą szczytu.

Wieża widokowa na Modyni z dziećmi

Masyw Modyni jest w całości zalesiony i tylko dzięki wieży można raczyć się widokami – ale to nie pierwsza tego rodzaju budowla na jej szczycie. Dawniej mieściła się tutaj wieża triangulacyjna, zwana lokalnie patryją, powalona jednak w latach 80. przez wichurę. Obecnej wieży wiatry raczej niestraszne – jest solidną, dobrze zabezpieczoną, drewnianą konstrukcją więc bez obaw można zabrać na nią dzieci. Na ostatniej platformie widokowej, w sztachetkach znajdują się specjalne „szczeliny” – w sam raz umożliwiające maluchom samodzielne podziwianie widoków bez konieczności wychylania się za barierkę. A jeśli o widoki chodzi… Stąd mamy ich całą gamę! Beskid Wyspowy, Pieniny, Tatry, Babia Góra – przy dobrej widoczności, wszystko „jak na dłoni”! Sporo ludzi wędrujących na Modyń zatrzymuje się tutaj na dłużej organizując piknik, paląc ognisko czy odpoczywając. Ale gdy przyjdzie pora powrotu, najwygodniej jest wrócić po własnych śladach pod krzyż w Młyńczyskach, gdyż trudno tutaj o wygodną pętlę. A potem wrócić innym szlakiem!

REIMA – czyli wygoda, uniwersalizm i pewność!

W trakcie wędrówki towarzyszyły nam buty, skandynawskiej marki Reima. Dobrze znana rodzicom „dzikich dzieci”, wyróżniająca się spośród innych firm uniwersalnością, trwałością, wysoką jakością i parametrami technicznymi, których nie powstydziłaby się niejedna firma produkująca outdorową odzież i obuwie dla dorosłych.

Na PowsiStópkach wędrowały buty Reima Patter oraz Reima Passo. Poza oczywistym aspektem wkomponowywania się w jesienne barwy Beskidu Wyspowego pozwoliły bezpiecznie i pewnie stawiać kolejne kroki nawet w kamienistym żlebie prowadzącym na Modyń. Przede wszystkim z powodu elastycznej podeszwy, gumowemu otokowi zabezpieczającemu palce młodszych dzieci oraz dobrym „trzymaniu kostki”. Czy muszę dodawać, że nawet po kałużowej wpadce i brodzeniu w mokrych liściach stopy w bucikach pozostały suche? Oczywiście, że zostały! Jeśli miałabym doszukiwać się jakichś wad to po wycieczce, żółty kolor butów przybrał nieco bardziej „ziemiste” barwy. Ale po wyszorowaniu znów wrócił słoneczny kolor. Buty te można również prać w pralce bez utraty funkcjonalności. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że są butami po które sięgamy najczęściej z naszej półki – czy to na wycieczkę, do przedszkola czy na plac zabaw. To co? Gotowi na małą-wielką wyprawę?

Wpis powstał we współpracy z marką Reima.

INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Jeśli chcecie kupić produkty Reima nieco taniej, wystarczy zapisać się do klubu Reima Friends – dostaniecie wówczas 10% zniżki na zamówienie i darmową dostawę. Promocji też często warto szukać na Limango czy eobuwie.

  • Buty Reima mają standardową rozmiarówkę (w przeciwieństwie do ciuchów, gdzie warto wybierać rozmiar mniejszy niż standardowy). Na stronie znajduje się jednak wygodna tabela pozwalająca precyzyjnie określić jaki rozmiar powinniśmy zamówić. Dla pewności wyboru, na wewnętrznej wkładce znajduje się oznaczenie „uśmiechniętej” i „smutnej” buźki, dzięki któremu łatwo można oszacować czy mała stópka będzie miała wystarczająco przestrzeni w bucie.

  • „Modyń” jest rodzaju żeńskiego – stąd wieża widokowa „na Modyni”.

  • Równie widokowym szlakiem podejściowym na szczyt jest niebieski prowadzący ze Zbludzy.

  • Droga wiodąca na przełęcz jest stroma i kręta – warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza zimą.