Beskid Sądecki, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi

Koziarz – najkrótszy szlak na wieżę widokową.

Najkrótsza ścieżka na wieżę widokową na Koziarzu – w niecałe 30 min!


Koziarz w Beskidzie Sądeckim

Koziarz – cóż o nim rzec? Jeden z wielu. Taki sobie… Tak myśleliśmy. Szczyt w paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, wyróżniający się wieżą widokową, która stanęła na jego szczycie w 2015 roku i fakt, iż można do niej dotrzeć w kwadrans lub maszerując z dzieckiem w niespełna pół godziny. Nam taka wersja przypadła do gustu i to bardzo! Oczywiście można też wybrać się na szczyt dłuższym i bardzo widokowym szlakiem z Tylmanowej ale kto jest w podróżniczym pośpiechu też ma szansę go odwiedzić.

Najkrótszy szlak na Koziarz. Gdzie zaparkować?

Proponowana trasa nie wiedzie żadnym ze szlaków turystycznych ale nic nie szkodzi – trafienie na szczyt nie powinno przysporzyć nikomu trudności. Najwygodniej zacząć wędrówkę z miejsca, gdzie swój początek bierze potok Brzynki – wiedzie tam wyłożona betonowymi płytami droga z kilkoma stromszymi podjazdami. Tutaj (GPS: 49.5028831N, 20.4543575E) znajdują się dwie niewielkie zatoczki, na których swobodnie można zostawić samochód i tabliczkę informacyjną wskazującą kierunek do wieży.

Jak dojść na wieżę widokową na Koziarzu?

Dalej wystarczy podążyć nieco intuicyjnie szeroką, bitą drogą, która później gwałtownie skręca w las wąską ścieżynką i pnie się dość stromo aż na grzbiet Koziarza. Krótki opis? Zdecydowanie – tak samo jak i spacer. Wystarczy dosłownie kwadrans szybkiego marszu i można stanąć u podnóża wieży widokowej – podobnej tym jakie można znaleźć na Lubaniu, Magurkach czy Gorcu. Jest to solidna i dobrze zabezpieczona konstrukcja więc nawet ci, z lękiem wysokości i dzieciaki będą czuły się tutaj bezpiecznie. Dla tych maluczkich przygotowano jak na Modyni otwory w sztachetkach dookoła platformy widokowej aby bez konieczności wychylania się za barierkę mogły podziwiać widoki! A jest „na czym oko zawiesić”! Bo Tatry tutaj zachwycają zdając się być „na wyciągnięcie dłoni”. Podobnie jak malownicze Gorce czy barwne szczyty Beskidu Wyspowego z królującą Mogielicą. Szczegółowe opisy panoram można znaleźć na tablicach umieszczonych przy barierkach. To szczyt idealny na wschód czy zachód słońca – zarówno z uwagi na szybkość dotarcia jak i widoki, które zapierają dech. My wybraliśmy właśnie zachód. Jeszcze czas na powitanie słońca!

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Zimą dojazd do miejsc postojowych może wymagać założenia łańcuchów na koła – warto się przygotować.
  • Ścieżynka biegnie zachodnimi zboczami Koziarza więc nawet wiosną może zalegać tam śnieg utrudniając przejście. Buty z dobrą podeszwą bardzo się przydadzą.
  • Innym stosunkowo krótkim szlakiem, którym można dotrzeć na szczyt jest żółty szlak spod Okrąglicy (dojście zajmuje ok 45min-1h).