Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory z dzieckiem
Najbardziej kolorowe miejsce na zimowej mapie Krakowa!
Konkurs na szopkę krakowską
Kunsztowne, strzeliste, bogato zdobione i skrzące się barwnym staniolem – szopki krakowskie. Są one fenomenem na skalę światową wpisanym na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Tradycja ich tworzenia sięga aż XIX wieku, kiedy to podczas martwego sezonu budowlanego, cieśle i murarze z podkrakowskiego Zwierzyńca, tworzyli szopki z którymi w świątecznym okresie odwiedzali mieszkańców miasta. Po I wojnie światowej, tradycja ta zaczęła powoli zanikać by powrócić 79. lat temu i trwać po dziś dzień!
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich z dzieckiem
Rok rocznie, fascynaci i twórcy tych wyjątkowych budowli, gromadzą się w grudniu pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Krakowskim rynku, by wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę. Biorą w nim udział zarówno wytrawni mistrzowie sztuki szopkarskiej, nowicjusze jak i zespoły przedszkolaków. Bo choć tradycja budowania szopek przekazywana jest w wielu krakowskich rodzinach z pokolenia na pokolenie, każdy może spróbować swoich sił. Następnie, wokół Rynku wyrusza kolorowy korowód szopek, z ludową kapelą z Bronowic na czele, kończąc swój bieg w murach Pałacu Krzysztofory gdzie mają miejsce obrady jury. Ich zwieńczeniem jest uroczysta gala ogłoszenia wyników i otwarcia pokonkursowej wystawy. Wszystkie zakwalifikowane do konkursu szopki można oglądać na pokonkursowej wystawie do wczesnej wiosny.
Cechy szopki krakowskiej
A jest co oglądać! Szopki są eksponowane w murach Pałacu Krzysztofory i kuszą wyrafinowanymi detalami, przyciągają wzrok kolorami i ekscytują ruchomymi elementami. W każdej z nich dostrzec można elementy charakterystyczne, które odpowiadają za to, że szkopa krakowska jest tak wyjątkowa:
- przedstawia scenę Bożego Narodzenia przeniesioną z ubogiej stajenki, do bogato zdobionej budowli
- zawiera postacie historyczne i legendarne – spotkacie tu Smoka Wawelskiego, Lajkonika czy Kościuszkę
- smukła i wielopoziomowa konstrukcja szopki przypomina słynne krakowskie budowle a zdobiona jest fantazyjnie przetworzonymi elementami zabytkowej architektury grodu Kraka
- dominują kolory takie jak czerwień, zieleń, niebieskość i złoto – czyli barwy charakterystyczne dla tradycyjnego stroju krakowskiego.
Duże i małe. Niektóre niebotycznie wielkie! Ukryte w szklanych kieliszkach, osadzone w krakowskim obwarzanku czy misternie wyhaftowane. Tworzone niejednokrotnie przez cały rok, z dbałością o najdrobniejszy element i każdy detal. Potrafią przykuć wzrok na dłuższą chwilę – nawet tych najmniejszych oglądających, którzy zadziwią się smokiem wawelskim czyhającym w smoczej jamie. Jeśli więc bury kolor miejskiej zimy nieco Was przytłacza – wstąpcie na wystawę! Tam kolorów nie zabraknie!
Cennik, bilety i informacje praktyczne
Wejście na wystawę jest płatne – szczegółowy cennik znajduje się tutaj. Bilety można zakupić online lub bezpośrednio w kasie Centrum Obsługi Zwiedzających Pałacu Krzysztofory. Obok nich znajduje się niewielki ale ciekawie wyposażony sklepik muzealny, w którym kupić można miniaturową szopkę, malowanki tematyczne lub szopkę do samodzielnego sklejenia z dziećmi.
Szopki mieszczą się także w przestrzeni publicznej Krakowa – skryte w szklanych, podświetlanych gablotach kuszą z parkowych alejek, placów, sklepowych witryn i restauracji. Chcąc odbyć taki spacer szlakiem szopki krakowskiej, przydatną mapę można tutaj lub zabrać wydrukowany egzemplarz a z Centrum Obsługi Zwiedzających Pałacu Krzysztofory. Dzieciom przypadnie natomiast do gustu „Szopkowa gra terenowa” do ściągnięcia tutaj.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Do Pałacu Krzysztofory najlepiej dostać się komunikacją miejską wysiadając na tramwajowym przystanku „Teatr Bagatela”, „Stary Kleparz” czy „Filharmonia”. Przy okazji możecie zajrzeć na gorącą, gęstą czekoladę do Pijalni Wedla czy Nowej Prowincji na Brackiej.
- W 2021 roku wystawę szopek w Pałacu Krzysztofory można oglądać do 27 lutego 2022.
- Wystawa mieści się na drugim piętrze budynku jednak nawet z wózkiem dziecięcym bez trudu można się dostać (przestronna winda).
- Na wystawie można obejrzeć krótki film pokazujący proces tworzenia szopki krakowskiej „z prawdziwego zdarzenia” oraz inscenizację gabinetu pracy szopkarza pełnego metalizowanych papierów, kartoników czy sreberek.
- Co roku, przed świętami, odbywają się tradycyjne jasełka rodziny Malików, w kilku terminach do wyboru. Jednak bilety na to wydarzenie rozchodzą się błyskawicznie – kto chciałby je „upolować” musi się nieco natrudzić.