Polska, Śląskie, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Muzeum Śląskie w Katowicach i wyjątkowa wystawa „W poszukiwaniu Tomka”

Miejsce pełne sztuki, kultury i historii podanych w intrygującej formie.

Muzeum Śląskie

Centrum życia kulturalnego miasta na terenie starej kopalni? Takie rzeczy tylko w Katowicach! Mowa o Muzeum Śląskim, które mieści się odrestaurowanych budynkach dawnej Kopani Węgla Kamiennego „Katowice” i wraz z pozostałymi instytucjami jakie znalazły tu swój „dom” tworzy katowicką Strefę Kultury. To niezwykły kolaż stworzony przez nowoczesną bryłę głównego gmachu, dawny budynek maszynowni zaadaptowany na restaurację, magazyn odzieży będący obecnie siedzibą Centrum Scenografii Polskiej czy charakterystyczną, 40-metrową wieżę szybu Warszawa II, na którą  po uiszczeniu drobnej opłaty można wjechać panoramiczną windą podziwiać widoki na industrialny krajobraz miasta. Część budynków, które nie zostały pozostawione w swoim pierwotnym kształcie przypominają o ich pierwotnym wyglądzie i funkcji, jakie pełniły. Zaiste barwny to mariaż przeszłości z teraźniejszością!

Wystawy stałe i czasowe w Muzeum Śląskim

Główny gmach jest schowany 14 metrów pod ziemią – to 3 kondygnacje, które skrywają w sobie szereg wystaw czasowych oraz cztery wystawy stałe. Każda inna, każda zachwycająca inaczej. Przechodzimy tu przez świat śląskiej sztuki sakralnej, galerię plastyki nieprofesjonalnej oraz tę poświęconą polskiej sztuce nowoczesnej. Uznaje się, że to najbardziej reprezentatywne zbiory XIX i XX wieku w skali kraju! To co jednak nas przyciągnęło najbardziej to narracyjna wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, w trakcie której przekraczając symboliczną bramę kopalni doświadczymy, zobaczymy i poczujemy klimat życia mieszkańca śląska. Wejdziemy do mieszkania na Nikiszowcu, podejrzymy przez okna życie mieszkańców bloku z wielkiej płyty i sprawdzimy jak niegdyś przewożono kontrabandę w „małym fiacie”.

„W poszukiwaniu Tomka” – wyjątkowa, interaktywna wystawa dla dzieci.

To prawdziwa edukacyjna przygoda i wyjątkowa wyprawa w jednym! Mieści się ona w budynku starej Stolarni i zaprasza do podróży przez pięć kontynentów śladem Tomka Wilimowskiego z powieści Alfreda Szklarskiego. Jeśli nie znacie książki – bez obaw. Jej znajomość nie jest konieczna do rozwiązania zagadki zaginięcia głównego bohatera. Na wstępie zostaniecie wyposażeni w notatnik, lupę i lusterko, dzięki którym łatwiej będzie przemierzać Afrykę, Amerykę Południową, Północną, Australię i Azję poznając bliżej mieszkańców tych zakątków, ich zwyczaje, kulturę i styl życia. Na wystawie dotykamy, sprawdzamy, zaglądamy do tajemniczych skrzyń, przymierzamy, pokazujemy, zbieramy pieczątki, budujemy i współpracujemy. A to wszystko by odnaleźć zaginionego Tomka!

Kiedy za darmo można zwiedzać Muzeum Śląskie?

Zwiedzanie każdej z wystaw jest biletowane. Za wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe należy zapłacić 24zł/16zł (bilet normalny/ulgowy w 2022r). Wstęp na wystawę „W poszukiwaniu Tomka” płatny jest niezależnie: bilet normalny 14zł, ulgowy 9zł, rodzinny 35zł. Przed wybraniem się na jej zwiedzanie warto dokonać wcześniejszej rezerwacji online i później wymienić ją na bilet w kasie gmachu głównego. Wstęp na taras widokowy na wieży szybu jest dodatkowo płatny w kasie. Dzieci do 7 roku życia korzystają z zasobów muzeum za darmo, a we wtorki darmowe zwiedzanie obowiązuje wszystkich.

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Wybierając się do muzeum samochodem, można go pozostawić bezpłatnie na czas maks. 3h na parkingu przy ul. Dobrowolskiego (GPS: 50.264650, 19.035241). Za każdą kolejną godzinę postoju pobierana jest opłata 5zł (stan na 2023r) uiszczana w parkomacie (płatność kartą lub gotówką). Drugi darmowy parking muzeum mieści się pod ziemią (również wjazd od ul. Dobrowolskiego).
  • Taras widokowy na wieży szybu Warszawa nie jest czynny w zimie oraz wówczas gdy pada deszcz.
  • Na terenie kompleksu znajduje się restauracja, kawiarnia oraz super zaopatrzony sklepik muzealny.
  • Warto śledzić stronę internetową Muzeum gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o promocyjnych cenach wejść, zwiedzaniu wystaw z przewodnikiem i warsztatach dla dzieciaków!
  • Cała infrastruktura muzeum jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  • Zarówno w Stolarni jak i głównym gmachu muzeum działa darmowa szatnia.
  • Wszystkie wystawy stałe w gmachu głównym są wystawami o poważnej tematyce a ich klimat może niektóre dzieciaki zwyczajnie wystraszyć. Zwłaszcza wystawa „Światło historii” – jest ona genialna ale przedstawia również etap wojny, powstawania Solidarności i jest w tym bardzo przejmująca. Dorośli mają „ciarki” !