Beskid Wyspowy, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi

Łopień – najkrótszy szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego.

Krótka i niewymagająca górska wędrówka – w sam raz na wycieczkę z dzieciakami!

Przełęcz Rydza Śmigłego – parking.

Chyba najbardziej rozpoznawalna przełęcz Beskidu Wyspowego – ulokowana w jego „sercu”, bo w siodle między „Królową Mogielicą” a Łopieniem, na drodze łączącej Jurków ze Słopnicami. Sama w sobie jest już atrakcyjnym miejscem widokowym, który z roku na rok zmienia się i przeobraża pod coraz liczniej wizytujących te okolice turystów. Dzięki temu od 2023 roku można korzystać tutaj z dwóch obszernych parkingów – jeden z nich jest terenem prywatnym, gdzie docelowo za pozostawienie samochodu mają być pobierane opłaty (GPS: 49°40’51.8″N 20°16’50.4″E). Drugi jest parkingiem gminnym, darmowym i snuje się wzdłuż pobocza drogi od strony Słopnic (GPS: 49°40’51.0″N 20°16’55.7″E) Na Przełęczy znajduje się również kilka niewielkich domków na wynajem oraz sezonowo działający bar serwujący całkiem przyjemne dania w atrakcyjnych cenach! To co? Ruszamy na ten Łopień?

Najkrótszy szlak na Łopień

Najkrótszym szlakiem dojściowym są zielone szlakówki, które zachęcają do startu szeroką, wygodną, łagodną drogą. Po krótkiej chwili marszu lasem, droga biegnie w prawo – szlak w lewo. Tam właśnie należy odbić. Jednak bez obaw – jeśli przeoczycie to rozwidlenie, też dotrzecie na Łopień tylko nieco naokoło leśnymi drogami. Szlak od momentu rozwidlenia zaczyna się znacząco wznosić i prowadzi wypłukanym leśnym traktem. To jednak ledwie chwila i dalej trasa staje się łaskawsza – jest to jasnym sygnałem, że do pokonania zostały ostatnie metry do wejścia na Polanę Jaworze.

Polana Jaworze

Jest ona pozostałością pasterskiej działalności Wołochów, którzy na gorczańskich polanach wypasali stada owiec. Dziś popasają się na niej jedynie turyści korzystając z urządzonej przestrzeni piknikowej. Znajdziemy tutaj wygodną wiatę, ławostoły i pozostałości do urządzanych ogniskach (choć nie ma tu oficjalnie wyznaczonego miejsca ogniskowego) oraz najbardziej interesujący nas punkt – szczyt Łopienia!

Trzy wierzchołki Łopienia

A ściślej mówiąc, jeden z jego trzech wierzchołków, bo sam Łopień ma zalesiony, długi i szeroki grzbiet, który ciągnie się z południowego zachodu na północny wschód. Jego sąsiednie wierzchołki to Łopień Środkowy i Łopień Zachodni – brak tu większej finezji w nazewnictwie choć wędrówka przez nie stanowi niezwykle przyjemny spacer! Najwyższy z nich, nazywany był przez miejscową ludność Złotopieniem, bo jak głosi legenda „nibydziad” wytapiał z tutejszych kamieni szczere złoto. Ponoć do dziś, przypadkowo potrącony kamień może okazać się taką drogocenną bryłką… Inne lokalne podania natomiast głoszą, jakoby Łopień miał być wybrankiem wyniosłej Mogielicy a ojcem Śnieżnicy, co to nie mogła poślubić Ćwilina… Achh te rodzinne konotacje!

„Nie wszyscy dziś wiedzą

kim była Śnieżnica

to córka Łopienia

Matka Mogielica.

Matka jej nie dała

poślubić Ćwilina

więc serce jej pękło

z wielkiego cierpienia.

Ojciec Łopień cierpiał

po stracie swej córki

usypał mogiłę

dla swej jedynaczki”

Na podstawie opowiadań Pani Marii Markiewicz.

Polana Widny Zrąbek

Sam Łopień jest całkowicie zalesiony, a co za tym idzie pozbawiony widoków. Jednak nie ma tego złego… Bo wystarczy podreptać wąską ścieżynką na Polanę Widny Zrąbek, która rozpościera się na południowych stokach góry i oferuje imponującą panoramę Gorców i nawet Tatr! Stoi na niej metalowy krzyż, ołtarz polowy, wygodna ławeczka a przy odrobinie szczęścia można natrafić tu na startujących stąd paralotniarzy!

Przez Bagna Łopieńskie

Cały grzbiet Łopienia poprzecinany jest licznymi drogami, dróżkami i leśnymi szutrówkami, dzięki czemu mimo braku wytyczonych gęsto szlaków, można zatoczyć tu wygodną pętlę. My proponujemy kontynuować wędrówkę w stronę Bagien Łopieńskich oraz Jaskini Zbójeckiej – jest ona największym w Polsce stanowiskiem podkowca małego w Polsce! Nie jest ona jednak oficjalnie udostępniona do zwiedzania. Dalej wystarczy obrać w zasadzie dowolną drogę, która odbijać będzie w prawo lub dojść aż do Kapliczki Koła Łowieckiego Hubert i dotrzeć do szerokiej, wygodnej szutrówki, którą zaczynała się wędrówka z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Zimą super sprawdzą się tutaj sanki dla dzieciaków! Mamy przetestowane!

 

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Na Polanie Jaworze można dostrzec miejsca ogniskowe – jednak jak zostało powiedziane we wpisie, brak tu oficjalnie wyznaczonego miejsca więc radzimy się powstrzymać.
  • Zimą warto wyposażyć się w raczki turystyczne bo początek podejścia potrafi być mocno oblodzony.