Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi

Jaskinia Wierzchowska Dolna (Jaskinia Mamutowa)

Imponujących rozmiarów jaskinia do swobodnej eksploracji.


Jaskinia Wierzchowska Dolna, zwana inaczej Mamutową

Jaskinie mają w sobie coś niesamowitego. Tajemniczą, przyciągającą siłę, która z jednej strony trochę niepokoi a z drugiej imponuje. Do tej pory nie zaglądaliśmy przez ich skalne paszcze ale od naszej pierwszej speleologicznej przygody w jaskini Jasnej dzieci nieustanie chcą więcej. Zatem po odwiedzinach Jaskini Wierzchowskiej Górnej postanowiliśmy zajrzeć do umiejscowionej „po sąsiedzku” Jaskini Wierzchowskiej Dolnej – nazywanej inaczej Mamutową.

Parking i dojście do jaskini

Samochód zostawiamy na poboczu drogi, nieopodal ścieżynki wiodącej do jej wejścia (GPS: 50.170621, 19.804983) i podążamy wydeptanym traktem po śliskich skałkach u podnóża Mamutowej Skały. Wejście do jaskini nie pozostawia wątpliwości, że to właśnie ono – bo stanowi ogromny otwór w kształcie łuku, za którym znajduje się obszerna komora. Dawniej odnaleziono tutaj duże ilości kości zwierząt z plejstocenu: słonia, nosorożca, niedźwiedzia jaskiniowego, wilka i mamutów. Znaleziska w postaci ciosów tych ostatnich zwierząt były przyczynkiem do nadania jej takiej a nie innej nazwy. Dziś zamiast szczątek prehistorycznych stworzeń, możemy odnaleźć na jaskiniowym sklepieniu głównie przyrządy asekuracyjne dla wspinaczy, którzy chcą spróbować swoich sił na ekstremalnych drogach wspinaczkowych, których silne przewieszenie przyprawia o zawrót głowy. Łącznie jest ich w jaskini ponad 30!

Korytarze jaskiniowe

My jednak zamiast wspinaczki przechodzimy do czołgania się w odchodzącym z prawej strony komory korytarzyku, który prowadzi nas w głąb skały dając namiastkę „prawdziwego grotołastwa”. Przeciskamy się wąskimi przewężaniami, śledzimy drogę kropli wody cieknącej po ścianie skały i „w kucki” staramy się dotrzeć do kolejnych zakamarków. Dugi korytarz ciągnie się wgłąb głównej komory – jednak dla przeciętnego zwiedzającego jest on dostępny na ograniczonym odcinku. Po takich wyczynach, naszym Powsinogowym zwyczajem urządzamy piknik w głównej komorze jaskini i snujemy plany na kolejne jaskiniowe ekspedycje! Wszak Jura Krakowsko-Częstochowska wręcz usiana jest jaskiniami.


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Samochód zostawić można również na parkingu na ryneczku w Wierzchowiu (GPS: 50.169149, 19.806030) lub łącząc wycieczkę ze zwiedzaniem Jaskini Wierzchowskiej Górnej skorzystać z ich parkingu (GPS: 50.177660, 19.809207).
  • Dostęp do jaskini jest łatwy, bezpłatny i niczym nie ograniczony.
  • Warto zadbać o buty o przyczepnej podeszwie i dodatkowe okrycie ciała latem. Czołówki również się przydadzą jeśli zechcecie eksplorować prócz głównej komory korytarze.
  • Ścieżynka wiodąca do jaskini nie nadaje się na wózek dziecięcy.
  • Łączna długość jaskini to 105m.