Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Dolina Wędonki, Wąwóz Podskalański i Jaskinia Borsucza z dziećmi

Krótka, spokojna i cicha podkrakowska dolinka.


Dolina Wędonki – parking

Spacer w okolicach Krakowa? Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie! O bogactwie ciekawych miejsc w bliskim sąsiedztwie Grodu Kraka przekonujemy się nieustannie! Tym razem wybór padł na najmniejszą z nich (ma zaledwie 1km) – Dolinę Wędonki, Wąwóz Podskalański i Jaskinię Borsuczą. Jest to najdalej wysunięta na wschód dolinka, stosunkowo rzadko odwiedzana, przez co wiele spokojniejsza niż Dolina Bolechowicka czy Mnikowska. Aby dotrzeć w jej progi, samochód można wygodnie zaparkować przy boisku i placu zabaw w miejscowości Tomaszowice (GPS: 50.139048, 19.840710) skąd należy za czarnymi oznaczeniami szlaku rowerowego rozpocząć widokową część wędrówki – bowiem już po kilku krokach natrafiamy na Łysą Górę. Z rozciągniętych tutaj pól uprawnych można delektować się szeroką panoramą na Kraków i jego okolice, Beskidy a przy dobrej widoczności nawet Babią Górę!

Parking przy boisku w Tomaszowicach

Łysa Góra

Wąwóz Podskalański i potok Wędonki

Kolejno ścieżka prowadzi do lasu gdzie wijąc się między drzewami, krzewami prowadzi przez Wąwóz Podskalański. Ścieżka bywa zarośnięta, jest dość dzika ale niezwykle przyjemna – wiedzie cienistym lasem, wzdłuż potoku Wędonki tworząc malownicze meandry a ścieżka kilkakrotnie ją przecina dając dzieciom okazje do dłuższych przerw. Z uwagi jednak na to, że dolinka jest króciutka, nawet mimo licznych postojów, szybko dociera się do wylotu dolinki – na niewielka polankę na skraju lasu, tuż pod Niewielką i Wielką Skałą, będącej głównym celem wspinaczy w tym rejonie. Prócz tras wspinaczkowym można dostrzec w niej skalne schroniska o niebanalnych nazwach jak Okap z Rurą, Wilczy skok czy Lisia Jama.

 

Wielka i Niewielka Skała

Jaskinia Borsucza

Dla początkujących speleologów też się coś znajdzie! Umiejscowiona tuż przy wylocie doliny, w dole Borsuczej Skały, mieści się Jaskinia Borsucza. Tuż przy wejściu do jej komory znajduje się źródło zasilające Wędonkę więc początkowa część jaskini jest mocno błotnista, ze sporym namuliskiem. Kalosze lub porządne buty przydadzą się każdemu, kto będzie chciał do niej zajrzeć! Do jaskini można wejść w miarę swobodnie na głębokość ok. 5m – aby zajrzeć bardziej w głąb trzeba zrzucić plecak, paść na kolana i przemieszczać się na czworakach przeciskając ciasnym korytarzykiem między skalnymi ścianami. Brak w niej niebezpiecznych uskoków czy ostrych skał więc jej eksploracja może być ciekawym doświadczeniem! Pełni wrażeń i nowych odkryć, w domowe pielesze można wrócić na dwa sposoby – kierując się lasem po własnych śladach do parkingu lub podreptać poboczem ulicy wzdłuż miejscowych zabudowań bezpośrednio do boiska. Zależy od Was! Bo my to wiadomo… Zawsze wybieramy pętlę!

Wejście do Jaskini Borsuczej

fot. Katarzyna Cypryś-Ławniczak

fot. Katarzyna Cypryś-Ławniczak

Wylot doliny – po prawej Jaskinia Borsucza

        Dziękujemy Cioci Kasi za wzbogacenie wpisu o jaskiniowe ujęcia! Więcej jej prac możecie obejrzeć tutaj.


INFORMACJE

WSKAZÓWKI
  • Do eksploracji jaskini przydadzą się czołówki, nieprzemakalne spodnie i kalosze.
  • Do parkingu prowadzi szutrowa droga – nie zniechęcajcie się!
  • Latem wejście do Jaskini Borsuczej może być trudno dostrzegalne z powodu bujnej dzikiej roślinności.
  • Nieopodal jaskini znajduje się stadnina koni – Gospodarstwo Podskalany.
  • Nieopodal parkingu znajduje się Dwór w Tomaszowicach, gdzie wesele urządzała Agnieszka Radwańska! Dzieciom przypadną do gustu ustawione tam stare wozy pożarnicze, do których można zajrzeć!
  • Trasa wózkiem raczej kłopotliwa do pokonania – miejscami ścieżynka jest wąska i zawiła. Ale porządny „terenowy” wózek powinien sobie poradzić.