Dolnośląskie, Góry Stołowe, Góry z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi

Skalne Grzyby, Niknąca Łąka z dzieckiem – parking, trasa

Urokliwy szlak przez podmokłą łąkę i cienisty, pachnący las.

Czy Góry Stołowe to tylko skalne labirynty?

Góry Stołowe potrafią zachwycić swoją różnorodnością! Choć słyną przede wszystkim z niebotycznych rozmiarów skalnych miast i labiryntów kryły też w sobie przed laty podmokłe tereny, na których próżno szukać wyniosłych skał. Pora odkryć jedno z nich! Chodźcie na Niknącą Łąkę.

Gdzie zaparkować idąc na Błędne Skały i Niknącą Łąkę?

Szlak bierze swój początek na bezpłatnym, obszernym parkingu „Kształtna Łąka” przy „szosie stu zakrętów”, która licznymi zakosami kluczy między Radkowem a Karłowem. Wypatrując zielonego szlaku, ruszamy wąską ścieżynką, która początkowo prowadzi wzdłuż drogi by po chwili odbić w gęsty, cienisty las. To łagodna, szeroka, wygodna droga, którą wędruje się z wielką przyjemnością! Po ok. 45min marszu, pośród gęstego lasu dostrzegamy potężną łąkę, którą przecina drewniana kładka. Tym samym, witajcie na bezodpływowym torfowisku Niknąca Łąka!

Rezerwat Niknąca Łąka z dziećmi

To rezerwat ochrony ścisłej – na tym unikatowym terenie wiosną bujnie bieli się wełnianka, latem hojnie rodzi owoce żurawina błotna a teren pokryty jest wyjątkowymi mchami – torfowcami. Są one w stanie pochłonąć do 25 litrów wody na kilogram swojej masy! Niech Was zatem nie kusi zboczenie ze ścieżki. Nie tak dawno temu, w Sudeckich lasach znaleźlibyśmy wiele takich miejsc – jednak chęć człowieka do zapanowania nad przyrodą skutecznie zmienia naturalnie zachodzące w niej procesy. Tym bardziej warto tu zajrzeć, bo miejsce jest unikatowe! Kładki mają ok. 400m długości i kończą swój bieg w lesie, który już bardziej przypomina Góry Stołowe – gdzieniegdzie leżą porzucone przez siły przyrody omszałe głazy, gdzieniegdzie kusi niewprawionych grzybiarzy barwny muchomor.

 

Skalne Grzyby i Pielgrzym

Podążając żółtym szlakiem docieramy do wiaty piknikowej skąd odbija czerwony szlak – w jedną stronę pozwala on wydłużyć spacer o ok. 3km wędrując przez Skalne Grzyby i widokowego Pielgrzyma, w drugą zaś prowadzi przez skalne wrota które odegrały swoją rolę przy tworzeniu ekranizacji „Baśni z Narnii”. Wędrując przez Skalne Grzyby również da się tutaj trafić! My wybieramy krótszy wariant i dajemy się porwać leśnemu szaleństwu! Szlak prowadzi wygodną, choć nieco krętą ścieżką, kluczącą między większymi i mniejszymi formacjami skalnymi. Można tu przysiąść na Fotelu, przejść skalne Wrota kryjące niejedną tajemnicę czy poszukać chochlików w omszałych pniach wyniosłych drzew. Dalej szlak zmienia się w szeroką, bitą, leśną drogę, która dociera znów do szosy stu zakrętów, gdzie także znajduje się niewielki parking – bez trudu można więc odwrócić kolejność marszu.

 

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Na szlak można zabrać swojego czworonożnego przyjaciela.
  • Na trasie mieści się punktu geocatchingowy.
  • Nieopodal (dosłownie „dwa zakręty szosy” dalej) znajduje się szlak na Radkowskie Skały – kolejną osobliwość Gór Stołowych.
  • By zatoczyć pętlę trzeba podejść w górę drogi od końca szlaku ok. 1km do miejsca startu.