Dolnośląskie, Góry Stołowe, Góry z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi

Błędne Skały z dzieckiem – opis szlaku, bilety i parking.

Niezwykły szlak wiodący tajemnymi, skalnymi zaułkami.

Szlak na Błędne Skały

Szlak krótki ale niezwykły. Utworzony na stokach Skalniaka na wysokości 852m w sercu Gór Stołowych, nieopodal granicy z Czechami. Tajemniczy, pełen zaułków, wąskich przesmyków i cienistych korytarzy poprowadzonych między fantazyjnymi formacjami skalnymi.

Błędne Skały z dzieckiem – jak się dostać?

Jak się dostać do labiryntu Błędnych Skał? Ta kwestia może wprowadzać nieco zamieszania. Mówiąc w skrócie, podróżując samochodem, do dyspozycji są dwie opcje. Pierwsza z nich obejmuje skorzystanie z dolnego, bezpłatnego parkingu YMCA położonego przy Szosie Stu Zakrętów. Z tego miejsca do Błędnych Skał pozostaje ok. 3,5km do pokonania pieszo – szlakiem niebieskim lub nieco dłuższą ale bardziej widokową ścieżką edukacyjną. Jest to też jedyna opcja dostania się do Błędnych Skał po sezonie turystycznym, która trwa tutaj od początku kwietnia do końca października.

Gdzie najlepiej zaparkować na Błędne Skały?

Drugą opcją jest skorzystanie z górnego, płatnego parkingu, który mieści się bezpośrednio pod wejściem do labiryntu. W tym wypadku należy uiścić opłatę za wjazd (30zł w sezonie 2022) – polecamy kupno „wjazdówki” online (link) z uwagi na spore zainteresowanie trasą i mocne ograniczenia ilości turystów wprowadzone przez Park Narodowy. Ważne! Kupując wjazdówkę np. na godzinę 10:00 można wjechać między 10:00-10:15, czyli jedynie kwadrans po pełnej godzinie! Z uwagi na to, że droga wiodąca na górę jest kręta i wąska, wprowadzono ruch wahadłowy. Zjazd z górnego parkingu na dół natomiast możliwy jest w przedziale np. 10:30-10:45, czyli na kwadrans przed kolejną pełną godziną. Brak wcześniejszego kupna wjazdówki może skutkować (zwłaszcza w wakacje czy w trakcie „długich weekendów”) brakiem możliwości wjazdu lub koniecznością długiego oczekiwania (nawet do kilku godzin!).

Bilety wstępu do Błędnych Skał

Podobnie ma się kwestia biletów wstępów na teren Błędnych Skał. Z uwagi na wielkie zainteresowanie szlakiem a co za tym szło licznymi zatorami tworzącymi się na trasie, Park Narodowy wprowadził ograniczenia liczby turystów wprowadzając limit 400 osób na godzinę. Dlatego by zagwarantować sobie możliwość wejścia na trasę warto kupić bilety online (link) z odpowiednim wyprzedzeniem, na konkretną godzinę. Wjeżdżając na górny parking bilet wstępu do labiryntu należy kupić na tą samą godzinę co wjazd na parking. Parkując natomiast na dolnym parkingu, należy odliczyć od godziny wejścia do Błędnych Skał, czas dojścia do nich (ok. 1-1,5h). W okresie zimowym (od końca października do końca marca) nie jest pobierana opłata za wstęp.

Legenda o Liczyrzepie czyli duch Błędnych Skał

Skąd w ogóle Błędne Skały? Nauka upatruje ich powstania w procesie erozji piaskowca, który przed miliardami lat tworzył dno morza znajdującego się na terenie dzisiejszych Gór Stołowych. Po wypiętrzeniu się ich wraz z całymi Sudetami natura cierpliwie i skrupulatnie czyniła swoje, wydmuchując co mniej odporny na działanie wiatru, wody i temperatury materiał, tworząc fantazyjne kształty jakie mamy okazję podziwiać dziś podążając szlakiem. Podania ludowe natomiast utworzenie Błędnych Skał przypisują Liczyrzepie – Duchowi Gór. Dawno, dawno temu, w miejscu dzisiejszych Błędnych Skał, stała potężna góra, która wyróżniając się rozmiarem na tle innych, stała się obiektem kultu, gdzie ludzie wznosili modły do pogańskich bożków, co rozzłościło Liczyrzepę do granic możliwości. Jego złość w końcu stała się tak potężna, że rozpętał szaleńczą burzę, której pokłosiem było pęknięcie góry na wiele fragmentów, a powstałe szczeliny pochłonęły niewierny lud. Która wersja jest prawdziwsza od prawdy? Oceńcie sami.

Opis szlaku przez Błędne Skały – czy warto?

Szlak prowadzący tym fascynującym skalnym labiryntem zatacza pętlę o długości ok. 1,5km – niech Was nie zwiedzie jednak ta skromna długość. Zdjęcia tu dosłownie „robią się same” więc i czas przejścia potrafi się znacznie wydłużyć. Nie mniej! Tuż za wejściem na trasę szlak rozdziela się. Idąc w lewo trafiamy na skalną wychodnię będącą punktem widokowym Skalne Czasze – to jedyne miejsce na trasie, gdzie można spojrzeć w dal. Jest to jednak ślepy zaułek, po którym należy wrócić do skrzyżowania i podążać dalej pośród głębokich szczelin, wąskimi korytarzami, klucząc między blokowiskami skalnymi o fantazyjnych nazwach, których nazwy zostały umieszczone na tabliczkach. Ścieżka pozbawiona jest trudności technicznych choć czasem przyda się gibkość ciała i niezbyt wysokie BMI gdy trzeba wciągać brzuch lub przejść kawałek trasy na czworakach. Przydadzą się też nieprzemakalne buty i spodnie dla dzieciaków przez cały rok jest tutaj dość mokro (a śnieg zalega nawet w maju!) i chłodno. Cóż więcej rzec? Niech zdjęcia mówią za siebie!

Błędne Skały z dzieckiem i nosidłem

Z całą odpowiedzialnością możemy orzec, że żaden wózek nie ma tutaj szans – więc opcja ta odpada na starcie. Najlepiej zabrać tutaj dzieci, które będą w stanie same przemaszerować cały odcinek labiryntu z uwagi na to, że nawet maluszek w chuście czy nosidle ergonomicznym może być znacznym utrudnieniem przy przeciskaniu się między niektórymi szczelinami. O ile plecak możemy „szarpnąć” i przecisnąć o tyle z dzieckiem może to nie być najlepszym pomysłem. Takie samo zdanie mamy odnośnie nosidła turystycznego (ze stelażem) – jest ono zazwyczaj dość spore co może utrudniać przemieszczanie się choć widzieliśmy rodziny z maluszkami.

Błędne Skały i Szczeliniec w jeden dzień. Czy to dobry pomysł?

Da się? Jasne, że się da! Choć to już dłuższa wędrówka, na która trzeba sobie zarezerwować cały dzień. Bowiem do pokonania między obydwoma skalnymi labiryntami jest ok. 6,5 km i 150 m przewyższenia (plus przewyższenia i szlak po skalnych labiryntach). Pozostaje jeszcze do rozwiązania kwestia samochodu pozostawionego na jednym z parkingów. Nieco łatwiejszą organizacyjnie opcją jest oddzielne potraktowanie tych szlaków tzn. przed południem wizyta w Błędnych Skałach, przejazd do Karłowa i udanie się na Szczeliniec. Wówczas w naszym odczuciu na Błędne Skały warto zarezerwować sobie ok. 2h i na Szczeliniec ok. 4h (wraz z przejazdami samochodem). To czasy odpowiadające naszej wędrówce z dwójką dzieci i wdrożonych planach wylegiwania się na tarasie widokowym pod schroniskiem na Szczelińcu, co zajęło bagatela dobre 1.5h.  

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Buty z dobrą podeszwą będą dobrym pomysłem na wędrówkę przez Błędne Skały.
  • W sezonie jest tutaj naprawdę (ale to naprawdę!) tłoczno. Warto rozważyć wizytę w mniej obleganych terminach (np. wrzesień, październik).
  • W labiryncie odczuwalna temperatura jest niższa niż rzeczywista – ciepłą bluzę warto wziąć nawet latem.