Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Park Reduta – a w nim wielopoziomowy plac zabaw dla dużych i małych!

Park „tysiąca i jednego placu zabaw”!

Park Reduta w Krakowie

Oczywiście nie dosłownie. Choć na jego terenie nie brakuje przestrzeni dedykowanej najmłodszym. Park Reduta. Liczy niemal osiem hektarów powierzchni i powstał między ul. Kuczkowskiego, ul. Reduta i potokiem Sudoł Dominikański. Rozgłos wśród mieszkańców Krakowa zyskał sobie głównie za sprawą „prywatnych koszy na śmieci”, które ulokowano dosłownie przy każdej ławce jaka znajduje się na terenie parku. Także można być pewnym, że problemu z wyrzuceniem odpadków tutaj nie będzie. A opakowań po przekąskach może być do wyrzutu sporo bo można tu spędzić naprawdę sporo czasu! Wszystko za sprawą 4 placów zabaw jakie zasługują na odwiedziny!

Wielopoziomowy plac zabaw – część I

Pierwszy składa się w zasadzie z trzech placów zabaw, umiejscowionych kaskadowo na zboczu schodzącym w dolinę potoku Sudół.  Oddzielają je solidne, betonowe mury oporowe, po których wiją się zielone pnącza nadając całości fajnego charakteru a między poszczególnymi poziomami można poruszać się wyznaczoną ścieżką (bez schodków więc można z powodzeniem korzystać z wózka). Najniższy poziom oferuje dzieciakom istny park linowy! Pajęczyna, mostek linowy i inne konstrukcje, po których można śmiało fikać ćwicząc balans. Wszystko zostało wykonane z naturalnych materiałów – podobnie jak na pozostałych kondygnacjach. Tak lubimy!

Wielopoziomowy plac zabaw – część II

Środkowy poziom to gratka dla zwinnych dzieciaków, które we krwi mają pajęcze ruchy. Znajduje się tutaj pokaźnych rozmiarów konstrukcja z drewnianych belek połączonych w fikuśny sposób dając możliwość przeróżnych wariantów przejścia z jednego jej końca na drugi. Do tego warto wspomnieć o zjeżdżalniach wkomponowanych w skarpę, do których można się dostać za pomocą kilku mostków linowych.

 

Wielopoziomowy plac zabaw – część III

Ostatni, najwyższy poziom także oferuje tego rodzaju zjeżdżalnie – jednoosobowe oraz nieco szersze, które pomieszczą dwójkę dzieci lub towarzystwo rodzica. Podobnie jak „partner swing”! Nietuzinkowa huśtawka partnerska, która przybliża tajniki fizyki. Jak? Tego dowiecie się w najlepszej możliwej formie, czyli w praktyce. Wystarczy, że aktywnie buja się jedna osoba a kołyszą się obydwie. Z resztą wszystko wyjaśnione zostało na metalowej tabliczce tuż przy huśtawce więc szybko wszystko staje się jasne.

 

Czwarty plac zabaw

Czwarty plac zabaw mieści się nieco wyżej, bliżej osiedla mieszkaniowego. To istny dziki raj dla maluszków – naturalny i zielony. Mostki między niewielkimi górkami, przez które przechodzą tajemne tunele, piaskownica strzeżona pilnie przez drewnianego węża, który  pilnuje dobrej zabawy oraz huśtawki tworzą kameralną ale atrakcyjną przestrzeń dla dzieciaków.

Kawiarnia w Parku Reduta

Park ten to jednak nie tylko place zabaw! Znajdziemy w nim także ponad 25 tys. metrów kwadratowych trawników i łąk kwietnych – bez trudu znajdzie się tu miejsce na rozłożenia piknikowego koca, bujanie w hamaku rozciągniętym w cieniu drzew czy „bocianich gniazdach”, których na terenie parku nie brakuje! Gdy przyjdzie pora na małą przekąskę można skorzystać z oferty parkowej kawiarni, która oferuje nieco słodkości, napoje i sielską atmosferę pełną kwiatów i bujnych traw.

Ścieżka edukacyjna

W części leśnej parku, od strony ul. Rozrywka można udać się na zaciszny spacer w cieniu drzew podążając za przystankami ścieżki edukacyjnej „Drugie życie drzew”. Duzi i mali poznają tutaj sekrety lasu drzemiące w martwych (tylko z pozoru!) drzew jakie możemy znaleźć w leśnej gęstwinie. Można tutaj przysiąść też w „leśnej klasie” nad brzegiem Sudołu a wiosną narwać świeżej pokrzywy (która wcale nie musi parzyć). Po szczegóły zapraszamy do osobnego wpisu.

Gdzie zaparkować?

Do parku najłatwiej dostać się parkując samochód na końcu ul. Rozrywka (GPS: 50.097721, 19.984803) – są to miejsca bezpłatne, poza strefą płatnego parkowania. Następnie należy przejść betonowym mostkiem przez strumyk i kierować się w prawo, po drewnianych schodkach (tak dotrzecie do najniższego z kaskadowych placów zabaw) lub w lewo (tak traficie na ścieżkę „Drugie życie drzew”). Do wyboru!    

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Zdecydowanie zachęcamy do odwiedzin ścieżki edukacyjnej. Uważać należy jedynie na rowerzystów, którzy mają tam swój „single track”!
  • Wędrując z parku ul. Reduta i ul. Strzelców można urządzić prawdziwe parkowe eldorado przez Park Reduta, Ogród nad Sudołem i Park Zaczarowanej Dorożki.