Ogród nad Sudołem – park kieszonkowy pełen atrakcji.
Ogród nad Sudołem przywodzi na myśl upojny, zielony i bogaty sad. Dlaczego? Szczegóły we wpisie.
Park co był (i jest) sadem…
Nie bez przyczyny ogród przywodzi na myśl sad– bo na jego terenie rosną jabłonie, grusze, czereśnie i śliwy, które dojrzałym latem rodzą soczyste owoce i przypominają o folwarcznym charakterze terenu. To jeden z powstających w różnych częściach Krakowa Ogrodów Krakowian – czyli mikroparków, które wkomponowują się idealnie w zwartą, miejską tkankę gdzie brak miejsca na rozległe tereny zielone. O samej idei tych „kieszonkowych” ogrodów znajdziecie więcej informacji w osobnym wpisie, gdzie prezentujemy również inne ogrody. Ogród nad Sudołem jednak zasługuje na osobny wpis – bo rozmiarem przewyższa pozostałe ogrody krakowian a i atrakcji w nim na tyle dużo, że ciężko byłoby go „zamknąć” w kilku zdawkowych zdaniach. Chodźcie więc przez ten pachnący owocami teren!
Plac zabaw
Tuż przy wejściu uwagę przykuwa cienisty, naturalny plac zabaw w typie wiejskiej zagrody, jakie niegdyś mieściły się na tym terenie. Jest ścieżka sensoryczna, drewniana konstrukcja która może przemienić się w sklepik, kawiarenkę czy co tylko dzieci zapragną oraz dwie konstrukcje typowe dla placów zabaw (ze ścianką wspinaczkową i zjeżdżalniami). Plac okala dłuuuugaśna ławka dla opiekunów – bez trudu można tu mieć dzieciaki na oku!
To nie wszystko!
Centralną część parku zajmuje trawiaste boisko do piłki siatkowej, leżaki tonące w kwietnej łące pełnej maków i chabrów oraz pergole skrywające w swym cieni stoły szachowe. Całość spowija zapach unoszący się nad różanym poletkiem, którego układ nawiązuje do poletek uprawnych. Natomiast dookoła snuje się łagodna ścieżka, która doprowadza do siłowni zewnętrznej oraz toru do gry w bule mieszczących się w końcowej części parku. Jest tutaj upojnie cicho, zielono i spokojnie! Być może to za sprawą tego na wpół zdziczałego sadu z ławeczkami, hamakami? A może to kwestia kwiatów w przeróżnych barwach dosłownie wychodzących z rabat na ścieżkę? Jedno jest pewne – choć to ogród kieszonkowy, można w nim spędzić dłuższą chwilę.
Gdzie zaparkować?
Najwygodniej dostać się tutaj samochodem parkując na końcu ul. Naczelnej (GPS: 50.090757, 19.967805). Należy uważnie zająć miejsce by nie zablokować mieszkańców wyjazdu z posesji po drugiej stronie ulicy.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Nieopodal parku mieści się niewielki Ośrodek Jazdy Konnej Elanus, gdzie można umówić jazdę na kucyku lub przyjrzeć się pasącym się koniom.
- W parku znajduje się toaleta oraz poidełko z miejską wodą.