Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Tychy Paprocany – wodny plac zabaw, plaża, jezioro i dzika promenada!

Ogólnodostępny ośrodek wypoczynkowy nad brzegiem jeziora pełen atrakcji.

Jezioro Paprocany – atrakcje.

Warmia? Mazury? Nie! Śląsk! Który nieodmiennie zadziwia i przyciąga jak magnes. Tym razem za sprawą Jeziora Paprocany leżącego w… Paprocanach (dzielnicy Tychów). Jest tu dosłownie wszystko czego człowiek może potrzebować do miejskiego, letniego wypoczynku! Piaszczysta plaża, malownicza promenada, wodny plac zabaw dla dzieci, kawiarenki i cieniste spacerowe alejki. Bardziej aktywne formy wypoczynku nad wodą też się znajdą – kajaki, rowerki, żaglówki meldują się w gotowości.

Plaża i wodny plac zabaw w Tychach

Jezioro Paprocańskie to sztuczny zbiornik, utworzony w wyrobisku służącym Hucie Paprocany – dziś pełni rolę rekreacyjną i może poszczycić się pierwszą klasą czystości wody! Jego głębokość nie przekracza 2,5m a na jego łagodnym, północnym brzegu utworzono Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany. W jego skład wchodzą boiska sportowe, przystań wodna, pole campingowe i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Największą ilość ludzi latem koncentruje jednak łagodna, częściowo zacieniona, piaszczysta plaża oraz towarzyszący jej wodny plac zabaw w Tychach. To istna kraina letniej, dziecięcej szczęśliwości! Ciszy tutaj raczej się nie uświadczy bo tryskająca z różnych sprzętów woda powoduje gwałtowne okrzyki radości bawiących się dzieciaków. Świetne miejsce, obok którego trudno przejść obojętnie!

Piracki plac zabaw! Najlepszy na śląsku!

Poza wodnymi szaleństwami w obrębie ośrodka czeka także atrakcyjny, klasyczny plac zabaw gdzie może się odbyć nie jedna piracka przygoda z morskimi opowieściami w tle! A to za sprawą niebotycznych rozmiarów statku, który rzuca się w oczy niemal od razu. Zjeżdżalnie, mostek straceńców i lunety do wypatrywania rzezimieszków czekają. Tuż obok zachęca do wspinaczki ciekawe linarium z „bocinimi gniazdami”, tyrolka i kilka standardowych zabawek takich jak huśtawki, piaskownica czy lokomotywa dla maluchów. Dodając do tego kawiarenkę ulokowaną w pobliżu mamy przepis na rodzicielską chwilę wytchnienia.

Dzika promenada i Park Linowy Paprocany

Jezioro położone jest na samiutkim skraju Puszczy Pszczyńskiej, pełnej czernic i paproci sięgających do pasa. Można powędrować nieco w jej głąb przez dziką promenadę rozciągającą się między plażą a przystanią kajakarską. Lub wybrać się na przejażdżkę na dwóch kółkach łagodnymi, leśnymi drogami wiodącymi przez puszczę. Gdyby tego było mało dzieciaki (i dorośli) mogą spróbować swoich sił na bardzo zróżnicowanych trasach Parku Linowego Paprocany. Maluchy (ok. 3-4 latki o wzroście min. 100cm) mogą skorzystać z najniżej położonej trasy ze wsparciem opiekuna a młodzież zaszaleć na 9m wysokości pokonując wyrafinowane przeszkody!

Pałacyk Myśliwski w Promnicach

Jeśli będziecie spacerować wystarczająco długo (lub podjedziecie samochodem ok. 7min) to traficie do prawdziwie unikatowej budowli – Pałacu Myśliwskiego w Promnicach. Osobliwy, tajemniczy, zachwycający i… zatrważający. Bo pośród głuchego lasu ze ścian budynku nagle spoglądają na zwiedzających oczy licznych wypchanych zdobyczy myśliwskich. A krwisto czerwone, aksamitne schody zakręcają spiralnie na jeszcze bardziej tajemnicze piętro budynku… Działa tutaj kawiarnia i restauracja więc można zajrzeć!

Parking, cennik i informacje praktyczne

Wejście na teren ośrodka jest bezpłatne i dostępne dla każdego. Wygodnie dostać się tutaj można samochodem parkując na darmowych miejscach postojowych (GPS: 50.088561, 18.995994). Na terenie obiektu znajdują się także schludne toalety (z przewijakiem), prysznice i przebieralnie. Czy na wstępnie nie padło, że to miejsce posiada wszystko co może się przydać do miejskiego, letniego wypoczynku? Ano ma!

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • W sezonie letnim nad bezpieczeństwem korzystających z plaży i strzeżonego kąpieliska czuwa ratownik.
  • Na wodny plac zabaw dobrze przygotować stricte basenowy komplet ciuchów dla dzieci (dla siebie także) – czyli strój kąpielowy! Czepki nie są konieczne.
  • Bezpośrednio przed wejściem na wodny plac zabaw są krzesełka dla rodziców gdzie można wygodnie położyć rzeczy.
  • Okolice jeziora są super pomysłem na wycieczkę także poza sezonem! Jesienny zachód słońca czy wiosenny spacer będą tu piękne.