Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Drugie życie drzew – leśna ścieżka edukacyjna w sercu Krakowa!

Leśna klasa w centrum miasta? Tylko w Krakowie! Chodźcie pouczyć się z nami!


Gdzie zaparkować? I co dalej?

W samym centrum miasta, wzdłuż skromnego i skrytego w gęstwinie krzewów potoku Sudół Dominikański ciągnie się krótka (ok. 1,5km) ale bogata w atrakcje i wiedzę ścieżka dydaktyczna „Drugie życie drzew”. Jej pierwsza „lekcja” zaczyna się przy parku Reduta – jednak jako, że stanowi ona tylko mapę ścieżki i trudno tam o miejsce parkingowe, decydujemy się rozpocząć nasz spacer przy ul. Rozrywka (GPS: 50.097655, 19.984573). Tam, przechodząc przez betonowy most natrafiamy na „lekcję” nr 2 i polanę usianą stokrotkami. Idąc w prawo, po drewnianych schodkach możemy licznymi ścieżkami poeksplorować okolicę a właściciele czworonożnych przyjaciół znajdą tam skryty między drzewami wybieg dla swoich pupili. Natomiast idąc w lewo kontynuować będziemy spacer ścieżką dydaktyczną oznaczoną kolorem czerwonym po szerokiej, nadającej się dla wózka bitej drodze.

Wejście od strony ul. Rozrywka

W stronę Parku Reduta

Takich szałasów spotkamy tu nie jeden!

Na „tyłach” ścieżki

Wylegiwanki podleśne

Lekcja nr 1

W lewo od wejścia – polanka piknikowa z prawdziwego zdarzenia!

Ścieżka edukacyjna nad Sudołem Dominikańskim

Czeka nas tam kilka intrygująco przygotowanych przystanków: ambony, obrotowe ekspozycje z kawałkami drewna czy leśna klasa nad brzegiem Sudołu. Tam, możemy się przekonać, że wyglądający na z pozoru martwy kawałek drewna leżący w leśnej gęstwinie jest pełen życia! Co najmniej się krakowski Rynek w piątkowy wieczór lub Planty w niedzielne popołudnie!

Idziemy na czerwono

Jak powstaje dziupla?

Na ambonie bliżej nam do ptaków

Wykrot

Cieniście, płasko i zielono!

Paprociowisko

Koniec końców

Końcowy odcinek ścieżki pnie się pod górę i wąską ścieżynką przecina las by znów drewnianymi schodami poprowadzić nas do szerokiej drogi – jest to fragment, który dla wózka może być kłopotliwy. Jeśli zatem szukacie pomysłu na spacer, któremu podołają nawet malutkie Powsinóżki – to dobrze trafiliście!

Podejście na ostatnie stacje ścieżki

I zejście w dół po schodkach

Pilni uczniowie leśnej klasy

Leśna klasa nad brzegiem Sudołu

Leniwy strumyczek

 


 

 

WSKAZÓWKI
  • W Parku Reduta znajduje się plac zabaw dla dzieci
  • Ścieżkę przecinają w wielu miejscach „szlaki” rowerowe, część ścieżki pokrywa się z naturalnymi przeszkodami rowerowymi – kłody drzewa, wąskie przejazdy czy mini skocznie
  • Spacerowi towarzyszą liczne odgłosy śpiewu ptaków – dla zapalonych ornitologów będzie to dodatkowa atrakcja
  • Do ścieżki dojechać można również autobusem 139 lub 182 (przystanek: Marchołta). Jeśli zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej, polecamy aplikację jakdojade