Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Zalew Nowohucki i tężnia solankowa w Krakowie

Atrakcyjny miejski teren spacerowy o bogatej infrastrukturze.


Nowa Huta w nowym świetle

Nowa Huta zyskała wiosną 2021 roku nowy blask – to za sprawą odmienionego i świeżo zrewitalizowanego zalewu nowohuckiego! Mimo kiepskiej pogody panującej początkiem maja, postanowiliśmy przekonać się na własne oczy jak wygląda odświeżone oblicze tego miejsca. W latach 50. i 60. zalew pełnił funkcję wypoczynkową dla mieszkańców Huty, oddzielając kombinat od osiedli mieszkaniowych – dziś nie jest inaczej. Z tym, że nadciągają nad jego brzegi mieszkańcy ze wszystkich krakowskich dzielnic a także okolicznych miejscowości. Główną atrakcją, prócz samego zbiornika i wygodnych, utwardzonych ścieżek spacerowych idealnych pod wózek, hulajnogi czy rowerki tego roku stała się tężnia solankowa, towarzysząca jej plaża ze schodzącymi do wody stopniami, liczne ławki czy widokowe pomosty.

Dojazd, parking i atrakcje nad Zalewem Nowohuckim

Aby skorzystać z dobrodziejstwa tego miejsca, samochód zostawić można na obszernym parkingu wzdłuż ul. Bulwarowej (GPS: 50.079188, 20.050345) lub dojechać komunikacją miejską (linie 4, 21, 22,  tramwajowe oraz 501, 172, 139 autobusowe). I już można wybiec na alejkę podążając w prawo bądź w lewo – wszędzie natraficie na liczne atrakcje.

Najlepszy plac zabaw w Nowej Hucie? Nad zalewem nowohuckim!

Prócz wspomnianej tężni czas miło spędzić można korzystając z siłowni na świeżym powietrzu z licznymi przyrządami do ćwiczeń i nową nawierzchnią, nietuzinkowego placu zabaw z tyrolką, ściankami wspinaczkowymi, linarium czy leżakami dla rodziców, wytężając głowy przy stołach do szachów, czy spróbować w swoich sił w sportach drużynowych na boiskach do siatkówki plażowej. Fani flory i fauny też znajdą coś dla siebie – można rozłożyć koc między drzewami i liczyć przepływające między gałęziami chmury a jako, że zalew jest zarybiany można chwycić za wędkę! Na młodszych spacerownisiów czekają za to przyjazne kaczki krzyżówki, które delektują się człowieczym towarzystwem spacerując po alejkach.

 

 

„Tańczące” i pływające fontanny nad zalewem nowohuckim

To dopiero atrakcja! Okazuje się, że spędziliśmy tutaj w zasadzie podobną ilość czasu co na placu zabaw bo nie często trafia się gratka w postaci możliwości sterowania fontanną! Wystarczy umieścić dłoń nad odpowiednim sensorem by dysza ukryta pod taflą wystrzeliła w górę strugę wody. Dodatkowo, ściągając dedykowaną aplikację można odtworzyć pokaz multimedialny z wykorzystaniem fontanny. Po zmroku uroku dodaje barwne podświetlenie.

Gdzie zjeść nad zalewem nowohuckim?

Zalew dysponuje także ofertą gastronomiczną – zjeść można w kultowym BBQ MaNHattan Grill karkówkę, kiełbaskę czy szaszłyka lub w budce z Frytkami Belgijskimi, o wyjątkowym charakterze. A to z powodu prowadzącej go ekipy ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” – dokonując zakupu wspieracie przedsiębiorstwo społeczne z prawdziwego zdarzenia dając pracę osobom, których uśmiech i zapał do działania mógłby napędzić potężną lokomotywę! Więc po harcach na licznych atrakcjach z pewnością nie wrócicie do domu głodni – za to zapewne solidnie zmęczeni!

 

 


 

 

WSKAZÓWKI
  • Wokół zalewu znajdują się toalety – zarówno bezpłatne „toi toie” jak i płatna 1zł samoobsługowa toaleta
  • Przy tężni znajduje się poidełko z miejską wodą zdatną do picia
  • Pamiętajmy o dokarmianiu kaczek stosownym pożywieniem – nie chlebem czy bułkami. W sezonie nad zalewem działa „Kaczy bufet” wydzielający za darmo kilka razy na godzinę odpowiednie dla nich pożywienie
  • Jeśli zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej, polecamy aplikację jakdojade