Atrakcyjny miejski teren spacerowy o bogatej infrastrukturze.


Nowa Huta w nowym świetle

Nowa Huta zyskała tej wiosny nowego blasku – to za sprawą odmienionego i świeżo zrewitalizowanego zalewu nowohuckiego! Mimo kiepskiej pogody panującej początkiem maja, postanowiliśmy przekonać się na własne oczy jak wygląda odświeżone oblicze tego miejsca. W latach 50. i 60. zalew pełnił funkcję wypoczynkową dla mieszkańców Huty, oddzielając kombinat od osiedli mieszkaniowych – dziś nie jest inaczej. Z tym, że nadciągają nad jego brzegi mieszkańcy ze wszystkich krakowskich dzielnic a także okolicznych miejscowości. Główną atrakcją, prócz samego zbiornika i wygodnych, utwardzonych ścieżek spacerowych idealnych pod wózek, hulajnogi czy rowerki tego roku stała się tężnia solankowa, towarzysząca jej plaża ze schodzącymi do wody stopniami, liczne ławki czy widokowe pomosty.

Ławki nad zalewem

Zalew nowohucki

Dojazd nad zalew i atrakcje

Aby skorzystać z dobrodziejstwa tego miejsca, samochód zostawić można na obszernym parkingu wzdłuż ul. Bulwarowej (GPS: 50.079188, 20.050345) lub dojechać komunikacją miejską (linie 4, 21, 22,  tramwajowe oraz 501, 172, 139 autobusowe). I już można wybiec na alejkę podążając w prawo bądź w lewo – wszędzie natraficie na liczne atrakcje. Prócz wspomnianej tężni czas miło spędzić można korzystając z siłowni na świeżym powietrzu z licznymi przyrządami do ćwiczeń i nową nawierzchnią, nietuzinkowego placu zabaw z tyrolką, ściankami wspinaczkowymi, linarium czy leżakami dla rodziców, wytężając głowy przy stołach do szachów, czy spróbować w swoich sił w sportach drużynowych na boiskach do siatkówki plażowej. Fani flory i fauny też znajdą coś dla siebie – można rozłożyć koc między drzewami i liczyć przepływające między gałęziami chmury a jako, że zalew jest zarybiany można chwycić za wędkę! Na młodszych spacerownisiów czekają za to przyjazne kaczki krzyżówki, które delektują się człowieczym towarzystwem spacerując po alejkach.

Pomost

Tężnia solankowa w Krakowie

Patio

Deszczowy rozbójnik

Ktoś tu chyba tęskni za nadmorskim piachem i szumem fal…

Mały czołg

Plac zabaw przy tężni

 

Siłownia zewnętrzna

Jedzonko

Zalew dysponuje także ofertą gastronomiczną – zjeść można w kultowym BBQ MaNHattan Grill karkówkę, kiełbaskę czy szaszłyka lub w budce z Frytkami Belgijskimi, o wyjątkowym charakterze. A to z powodu prowadzącej go ekipy ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” – dokonując zakupu wspieracie przedsiębiorstwo społeczne z prawdziwego zdarzenia dając pracę osobom, których uśmiech i zapał do działania mógłby napędzić potężną lokomotywę! Więc po harcach na licznych atrakcjach z pewnością nie wrócicie do domu głodni – za to zapewne solidnie zmęczeni!

     


 

 

WSKAZÓWKI
  • Wokół zalewu znajdują się toalety – zarówno bezpłatne „toi toie” jak i płatna 1zł samoobsługowa toaleta
  • Przy tężni znajduje się poidełko z miejską wodą zdatną do picia
  • Pamiętajmy o dokarmianiu kaczek stosownym pożywieniem – nie chlebem czy bułkami. W sezonie nad zalewem działa „Kaczy bufet” wydzielający za darmo kilka razy na godzinę odpowiednie dla nich pożywienie
  • Jeśli zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej, polecamy aplikację jakdojade

 

CHECKLISTA
  • scyzoryk
  • telefon
  • dokumenty osobiste i gotówka
  • woda
  • chusteczki higieniczne
  • przewijak, pampersy, woreczki na brudne pieluszki i chusteczki nawilżane