Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi

Barwny szlak wzdłuż rzeki Sztoły z dziećmi

Leśny trakt nad meandrującą Sztołą, przywodzący na myśl nadmorskie szlaki.


Wpis ten niestety nie jest aktualny. Ze smutkiem informujemy, iż z uwagi na wyłączenie pomp w pobliskiej kopalni cynku i ołowiu, woda w Sztole przestała płynąć.

Nad rzeką Sztołą – gdzie zaparkować?

Pewnego dnia odwiedziliśmy lazurowe wody i piaszczystą plażę zalewu Leśny Dwór. Tak się składa, że po plażowaniu zostało nam jeszcze trochę czasu i energii – postanowiliśmy zatem odwiedzić jeszcze jedno miejsce w okolicy! Wybór padł na szlak pieszy, wiodącym wzdłuż malowniczo wijącej się pośród świerkowych lasów i piaszczystych zboczy Sztole. Zostawiamy samochód na jednoznacznie oznakowanym i zagospodarowanym w wiaty wypoczynkowe, darmowym parkingu w miejscowości Bukowno (GPS: 50.259673, 19.457909) a przebieg czerwonego szlaku ścieżki dydaktycznej nie budzi wątpliwości – na pobliskich drzewach wyraźnie widać namalowane znaki.

Parking

Szczegółowe przebiegi szlaków

Ruszamy!

Piach, meandry i sosny

Po szybkiej przekąsce wspinamy się „szyszastą” ścieżką na wydmę i maszerujemy wśród rozgrzanych wiosennych słońcem sosen. Wiedzie tam wygodna ale dość wąska ścieżka, która po chwili marszu wywodzi na imponującej wielkości piaskowe zbocze skąd można podziwiać sprytnie meandrującą Sztołę o barwnych wodach. Mijając zakole, znów chodzimy w las by na skrzyżowaniu znacznej liczby ścieżek odbić w lewo, na ukryty mostek – przekraczamy go i wydeptaną ścieżką po drugiej stronie rzeczki wracamy do miejsca parkingowego. Spacer to zaiste króciutki – ale urokliwy i zaostrzający apetyt na przejście całego szlaku! Może Was nogi poniosą dalej? Jeśli będziecie kontynuować spacer bez odbicia na mostek, po ok. 1 km natraficie na wspominany już Zalew Leśny Dwór – można w ten sposób uatrkacyjnić sobie dotarcie do niego mając w ten sposób piękny pomysł na dłuższą wycieczkę.

„Nadmorskie” klimaty

Meandrująca Sztoła

Cudowności

„Skrzyżowanie” na którym odbijamy w lewo do mostku – nad Leśny Dwór należy pójść na wprost ok. 1km

Kładka nad Sztołą

Leśny odcinek Sztoły

Wracamy wydeptaną ścieżką wzdłuż domów


INFORMACJE

Długość trasy: 1.3km

Czas przejścia wg mapy: 0:23h

Czas przejścia Powsinóg: 0:45h  

 

WSKAZÓWKI
  • Zbocza wysokiego zakola Sztoły są kruche – po nadepnięciu na krawędź, piach osypuje się w dół
  • Przy parkingu, na pierwszym zakolu znajduje się wygodne miejsce piknikowe nad samą wodą
  • Nieopodal znajduje się otwarty basen w Bukownie wyglądający imponująco (nie mieliśmy jednak okazji skorzystać)