Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Park Dubie i Dolina Pstrąga

Kompleks rekreacyjno-sportowy wśród wysokich skał


Park Dubie i Dolina Pstrąga – jak dojechać? Parking.

Nieduży ale ciekawie zagospodarowany kompleks rekreacyjno-sportowy, leżący w sąsiedztwie urokliwej Doliny Racławki. Aby się do niego dostać należy tuż przed kamieniołomem w Dubiu skręcić w lokalną drogę i zaparkować na jednym z dwóch parkingów: w podnóża Doliny, bliżej smażalni pstrągów i ścianek wspinaczkowych (GPS: 50.152681, 19.694622) lub w górnej części Dolinki, przy geo ogródku (GPS: 50.156324, 19.693285). Niezależnie od tego, z której strony rozpoczniecie wędrówkę, nie przysporzy problemu przejście z jednej strony Parku na drugą – bowiem środkiem wiedzie szeroka, wygodna, brukowana alejka a dolinka nie jest długa. Czeka tutaj jednak sporo atrakcji!

Ścianki wspinaczkowe i inne atrakcje w Dolinie Pstrąga

Szczególną uwagę przykuwają dwie ścianki wspinaczkowe najeżone kolorowymi uchwytami, gdzie nawet dzieciaki mogą spróbować swoich sił w starciu z „górą”. Bardziej wprawieni mogą wspinać się na prawdziwej skale u podnóża doliny – zarówno prywatnie jak i uczestnicząc w zorganizowanych kursach skałkowych. Na szczyt tego wzniesienia prowadzą schodki, jednak są one wyłączone z użytku (stan na lipiec 2021). Kto jednak chce spojrzeć na dolinkę z wyższej perspektywy może kierować się za oznaczeniami kierującymi do parku linowego na szczycie skał – to dopiero gratka!

Miejsce ogniskowe w Parku Dubie

Podążając dalej doliną, mijamy boisko do piłki nożnej (siatkowej), drewniane leżaki czy zewnętrzną siłownię. Bardzo przypadły nam do gustu zorganizowane tutaj miejsca ogniskowe na kształt tych znanych z kamieniołomu w Zabierzowie– kamienne okręgi z ławeczkami i bezpieczną przestrzenią do rozpalenia ognia, tuż przy wartko płynącej Racławce.

Geo ogródek – czyli ekstra plac zabaw dla dzieci

Na końcu (lub też początku) parku znajduje się w naszym odczuciu najfajniejsza część terenu, gdzie spędziliśmy najwięcej czasu. To połączenie ścieżki edukacyjnej ze strefą zabaw podwórkowych znanych z młodych lat rodziców oraz nietuzinkowego placu zabaw. Bo można na nim zostać prawdziwym geologiem i wziąć udział w kopalnianych pracach. Począwszy od wykopalisk dokonanych giga koparkami, przez odkrywanie różnorodnych skał, badanie ich struktury, transportowanie ich na ruchomych taśmach do kolejnych punktów obróbki by u końcu zważyć materiał i umieścić go na „sklepowych półkach”. Znajdziecie tutaj też trochę cienia w przeciwieństwie do reszty doliny więc strudzeni kamieniarze mogą odpocząć potem chwilę na pikniku. Dodając do tego jeszcze smacznego grillowanego pstrąga w pobliskiej Smażalni Ryb Dubie mamy przepis na udaną mikrowyprawę w okolicach Krakowa!      


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Teren jest mocno nasłoneczniony – latem zatem przyda się nakrycie głowy i krem z filtrem. Troszkę cienia można znaleźć przy miejscu ogniskowym i geo ogródku.
  • W sezonie, przy parkingach znajdziecie przenośne toalety typu Toi Toi.
  • Latem można zakupić tutaj przekąski z food trucków oraz smaczne lody z lokalnej wytwórni.
  • Dolinka w całości nadaje się na przejazd wózkiem dziecięcych i inwalidzkim.