Sądecki Bartnik – Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Stróżach
Wielka przygoda z małą pszczołą!
Muzeum i Skansen Pszczelarstwa-bilety i zwiedzanie z przewodnikiem
Znacie to nudne oprowadzanie po muzeach za czasów wycieczek szkolnych? Otóż tutaj z pewnością sobie o nim nie przypomnicie! Gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik” i tamtejsze Muzeum i Skansen Pszczelarstwa to zaprzeczenie nudnej wycieczki i nużącego głosu przewodnika. Tutaj zostaniecie zabrani w fascynującą podróż po pszczelim świecie, gdzie zobaczycie, dotkniecie, spróbujecie i przekonacie się na własnej skórze dlaczego pszczoły są tak ważne, potrzebne i dobre. Wycieczkę po muzeum najlepiej zacząć w „Miodowej spiżarni”, gdzie prócz miodowych smakołyków można zakupić też bilet na oprowadzanie z przewodnikiem. Dzięki temu zajrzycie do każdego zakamarka i dowiecie się min. dlaczego pszczoły tańczą, z jakiego powodu ule malowane są na biało, niebiesko, żółto i zielono, dlaczego pszczoła nie zdycha a umiera czy odpowiecie sobie na pytanie skąd tak naprawdę wzięły się te pracowite owady. My tylko możemy zapewnić, że odpowiedzi będą zaskakujące i podane w intrygującej formie. Chodźcie więc dalej!
Ekspozycja terenowa
Zwiedzanie rozpoczyna się w ogrodowej ekspozycji najciekawszych uli, jakie weszły w posiadanie Muzeum. Od prostych barci, przez wymyślne i barwne malowane ule do egzemplarzy przypominających… drewniane domki dla lalek. Tutaj też poznacie legendę św. Ambrożego i po raz pierwszy przyjrzycie się naprawdę bliska pszczelej rodzinie!
Chaty pełne podkurzaczy
W kolejnej części powędrujecie do dwóch wystawowych chat, które zostały zrekonstruowane z oryginalnych elementów gwarantując niepowtarzalny klimat wizyty. Całość pachnie miodem, dymem i tym charakterystycznym zapachem drewna noszącego w sobie ślad czasu. W pierwszej z nich, „nazwa”, przyjrzycie się z bliska kolekcji akcesoriów pszczelarskich – podkurzaczy, wirówek czy „kapturków”, które zastępowane były w dawnych czasach, niekiedy i… durszlakiem.
Wewnątrz ula i kwiecistej łąki
W kolejnej z kolei wejdziecie do wnętrza ula towarzysząc pszczołom w niezwykłej przemianie nektaru w kroplę miodowej słodyczy. Tutaj zewsząd dochodzi pszczele brzęczenie a zwiedzających otacza kwietna łąka pełna miododajnych roślin. W przychatkowym ogrodzie kończy się oprowadzanie – ale nie jest to koniec atrakcji na jakie można liczyć u Bartnika.
Pszczeli plac zabaw, mini zoo
Do dyspozycji zwiedzających zostaje jeszcze pszczeli plac zabaw, gdzie w sprytny sposób przekazywane są informacje na temat pszczelego świata – klapki, okienka, układanie plastra miodu i inne aktywności pozwalają ciekawie zagospodarować dalszą część czasu. Największą uwagę dzieciaków przykuwa jednak zagroda ze zwierzętami pełna łakomych kózek, kucyków, osiołków i kurek. Warto więc wziąć dla nich małe co nieco aby zapewnić dzieciakom frajdę – najlepiej sprawdzą się soczyste marchewki.
Park Zarembów i ścieżka edukacyjna
Wokół całego terenu rozciąga się malowniczy Park Zarembów ze stawem i wiodącą w cieniu jego drzew ścieżką edukacyjną. To drewniane tablice pełne ciekawostek z pszczelego świata, dzięki którym można utrwalić lub pogłębić swoją wiedzę na temat tych niezwykle ważnych małych stworzonek. Bo czy wiecie, że wraz z wyginięciem pszczół nasz świat stanie na krawędzi zagłady? Więc sadźmy balkonowe łąki kwietne, ułóżmy w ogrodzie poidełko dla owadów i odwieźmy Sądeckiego Bartnika żeby lepiej poznać te wyjątkowe owady!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Jeśli chcecie odkrywać Bartnika bez usługi przewodnika to jak najbardziej jest to możliwe. Wówczas nie ma potrzeby kupować biletu – nie zajrzycie jednak do wnętrza chat. Ciągle pozostaje jednak do Waszej dyspozycji mini zoo, ogólnodostępna ekspozycja uli, pszczeli plac zabaw i ścieżka edukacyjna.
- Czas zwiedzania Muzeum z przewodnikiem to niecała godzina.
- Na terenie gospodarstwa działa „Bartna Chata”, gdzie możecie skosztować pysznych obiadów (szczególnie polecamy razowe pierogi ze szpinakiem i kozim serem!), miejscowe miodowe piwa czy miodowy napój z kwiatami czarnego bzu.
- Chcąc zostać w tym miejscu dłużej, można zatrzymać się na nocleg „U Babci Marysi” – w unikatowych pokojach w stylu retro na tyłach restauracji.
- Co roku, na terenie gospodarstwa odbywa się „Biesiada u Bartnika” – pełne warsztatów, muzyki i występów wydarzenie pszczelarskiej braci.