Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Muzeum Obwarzanka w Krakowie

Jak to z tymi preclami (pfff! Obwarzankami!) drzewiej bywało…


Muzeum Obwarzanka w Krakowie z dziećmi

Żywe Muzeum Obwarzanka to miejsce wyjątkowe na mapie Krakowa. Skryte w niepozornej bramie, tuż przy najstarszym placu targowym w mieście – Starym Kleparzu. Od przekroczenia progu czuć zapach drożdży i ciepłego pieczywa wprawiając młodych adeptów sztuki piekarniczej w rozkoszny nastrój.

Co czeka w Muzeum

To jedno z tych muzeów, które „żyje”. Tutaj nie będziecie się przyglądać eksponatom ukrytym za szklanymi gablotami a w pełni doświadczycie tego, o czym muzeum opowiada. W tym wypadku odwiedzający odbywają smakowitą podróż w czasie – od średniowiecznego Krakowa aż do otrzymania w swoje dłonie kawałka puszystego drożdżowego ciasta, które krok po kroku, pod czujnym okiem „ObwarzankoMistrzyni” zamieniają się w trakcie warsztatów w złotego „circinellos”. Wystarczy uformować dwie zgrabne sulki, skręcić je sprytnym ruchem na kształt warkocza łącząc pulchne końce w smakowity wieniec i poddać sekretnemu procesowi, który czyni obwarzanka obwarzankiem. Mowa o zanurzeniu go w gorącej wodzie – czyli obwarzaniu i posypaniu ulubionymi dodatkami. Wolicie sól, mak czy sezam? Po tym etapie wystarczy już tylko (albo aż!) czekać cierpliwie aż nabierze w gorącym piecu złotych barw. Czas oczekiwania umila bajka przedstawiająca dzieje obwarzanka odsłaniająca też nieco kulis codziennej pracy piekarzy – wszak 150.000 obwarzanków, które obecnie każdego dnia jest produkowanych w Krakowie gdzieś powstać muszą!

Obwarzanek krakowski

Dziś, obwarzanek krakowski, wpisany jest do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych co oznacza, że może być produkowany jedynie w Krakowie – wszak nie bez przyczyny jest on obok Smoka Wawelskiego symbolem grodu Kraka! Tym bardziej warto odwiedzić obwarzankowe muzeum i poznać jego wyjątkowe dzieje.    


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • W Muzeum można wpaść też na obwarzankowe śniadanie z kawą!
  • Warsztaty w Muzeum są płatne. Szczegółowy cennik można znaleźć tutaj
  • Udział w warsztatach należy zarezerwować wcześniej przez stronę internetową.
  • Muzeum przyjmuje zarówno turystów indywidualnych jak i grupy zorganizowane (także te szkolne czy przedszkolne).
  • W Muzeum funkcjonuje mały sklepik z wyjątkowymi obwarzankowymi pamiątkami.
  • Muzeum mieści się na Starym Mieście – najwygodniej dostać się tutaj komunikacją miejską wybierając tramwaje numer jadące na „Stary Kleparz”. Chcąc przyjechać samochodem można skorzystać z płatnego parkingu dookoła Starego Kleparza (GPS: 50.067469, 19.940743) lub wzdłuż ul. św. Filipa (GPS: 50.068158, 19.940837).
  • Po obwarzankowych warsztatach polecamy spacer przez Krakowskie Planty.