Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Niedzica, Czorsztyn i Jezioro Czorsztyńskie. Najlepsze atrakcje dla dzieci – zapora, zamek i plaża!

Wszystko, co musisz wiedzieć (i zobaczyć) w Niedzicy i Czorsztynie. Niedzica to spora miejscowość położona u stóp Pienin Spiskich, niedaleko Czorsztyna, którą zdecydowanie warto wziąć po uwagę planując urlop w Pieninach! Mimo, że atrakcji tutaj sporo, to bez trudu można zwiedzić je w jeden dzień parkując na największym dostępnym w okolicy płatnym parkingu przy Karczmie Zadyma (GPS: 49.417947, 20.317902) – w 2023 roku cena wynosiła 15zł za cały dzień. Ruszajmy zatem na podbój Niedzicy! Choć uważajcie… Bo legendy głoszą, że tutaj straszy…

Zamek Dunajec w Niedzicy – wstęp, cennik, czas zwiedzania

Można rzec, że średniowieczny Zamek Dunajec w Niedzicy to wizytówka miasteczka. Widoczny z korony zapory, malowniczo wznosi się na skarpie wynurzającej się z tafli Jeziora Czorsztyńskiego. Przy wejściu znajdziecie charakterystyczny znak „Uwaga Straszy” – przestrzega on przed snującą się po komnatach Białą Damą, duchem Brunhildy, którą rozgniewany małżonek wepchnął do zamkowej studni… Jej historię dokładnie poznacie dzięki opowieści przewodnika – może być ona przestrogą dla zwaśnionych małżeństw. Nadstawcie uszu!

Bilety i zwiedzanie: Bilety na Zamek w Niedzicy można zakupić online lub bezpośrednio w kasie. Bilety sprzedawane są na określone godziny, zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem (przewodnik w cenie biletu) lub indywidualnie. Wstęp bezpłatny na Zamek w Niedzicy przysługuje dzieciom, które nie skończyły 5 lat. Czas zwiedzania to ok. 1,5h.

Parking: płatny, niewielki parking (GPS: 49.421878, 20.318342) przy samym wejściu do zamku i wozowni.

Zamek w Czorsztynie – wstęp, cennik, czas zwiedzania

Niejako „sąsiad” zamku w Niedzicy, umiejscowiony na przeciwległym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Choć do miana „zamku” obecnie jest mu zdecydowanie dalej niż do „ruin” – jednak warto do niego wstąpić choćby dla samych widoków jakie roztaczają się z górnych tarasów. Dostać się do niego można lądem parkując na granicy Pienińskiego Parku Narodowego łącząc odwiedziny ze spacerem przez Halę Majerz lub drogą wodną wybierając się na krótki rejs stateczkiem przez taflę jeziora.

Parking: niewielki, bezpośrednio przy kasie biletowej (GPS: 49.435818, 20.318663) – do 90 min postój bezpłatny dla osób zwiedzających ruiny. Później płatny.

Bilety i zwiedzanie: Bilety można zakupić bezpośrednio w kasie. Zwiedzanie odbywa się jedynie na własną rękę i trwa ok. 45min.

 

Jezioro Czorsztyńskie

Malowniczy, sztuczny zbiornik z zaporą i elektrownią wodną, który powstał w wyniku spiętrzenia wód Dunajca i zalania części Niedzicy, Czorsztyna i Starych Maniowych. To całkiem spore jeziorko! Przyjmuje się, że Jezioro Czorsztyńskie sięga nawet 50m głębokości, jest długie na 9km i ma niemal 30km długości linii brzegowej! Stanowi swoiste wodne centrum wypoczynkowe dla odwiedzających Pieniny bo można udać się tutaj na rejs łodzią, plażować czy udać się na rowerową przejażdżkę ścieżką dookoła Jeziora Czorsztyńskiego.

Parking: najbliższym tafli jeziora będzie parking przy Plaży Zamajerz (GPS: 49.423301, 20.309427)

Bilety i zwiedzanie: atrakcja bezpłatna

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim

Rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim to świetna okazja do tego, by przyjrzeć się zamkom z zupełnie innej perspektywy. Do wyboru jest statek „Harnaś”, będący jedynym statkiem pasażerskim pływającym na rejsy widokowe po Jeziorze Czorsztyńskim, natomiast statek „Dunajec” oraz „Halny” kursują między zamkami Czorsztyn oraz Niedzica. Do dyspozycji na tej trasie są także gondole „Czorsztynianka”.

Parking: niewielki, bezpośrednio przy kasie biletowej Zamku w Niedzicy (GPS: 49.435818, 20.318663)

Bilety: bilety można zakupić bezpośrednio przed rejsem w przystani Biała Dama lub Jędruś

Zapora w Niedzicy

Spacer po koronie zapory w Niedzicy to przepis na atrakcję dostępną dla każdego! Ma ona nieco ponad 404m długości i stawia opór wodom spływającym z 1287 km2 oddzielając Jezioro Czorsztyńskie od pomniejszego, pełniącego funkcję zbiornika wyrównawczego, Jeziora Sromowieckiego. Jeśli na widokówkach i blogowych relacjach widzicie Zamek w Niedzicy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa, jego zdjęcia były robione właśnie z zapory – bo z tej strony prezentuje się on najbardziej dostojnie! Poza widokiem na zamek i Tatry znajdziecie tu także malowidło przestrzenne pn. „Moc Żywiołów”, które przyprawia o dreszczyk emocji! Podążając zaporą do samego końca możecie zajrzeć do Bacówki …. by zaopatrzyć się w regionalne sery i przysmaki.

Parking: obszerny, płatny parking przy Karczmie Zadyma (GPS: 49.417947, 20.317902)

Bilety i zwiedzanie: atrakcja bezpłatna

Plaża Zamajerz – Plaża Pieniny

Niewielka piaszczysta plaża o nietuzinkowej lokalizacji bo z widokiem na ruiny zamku w Czorsztynie i zamku w Niedzicy.

Parking: spory, bezpłatny parking tuż przy wejściu na plażę (GPS: 49 423279, 20.314627)

Bilety i zwiedzanie: atrakcja bezpłatna

Velo Czorsztyn

Tutaj fani dwóch kółek mają szansę na niezłą ucztę! To wygodna, świetnie wyposażona w infrastrukturę towarzyszącą, w zdecydowanej większości wyłączona z ruchu drogowego ścieżka rowerowa, która wiedzie dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Przez wielu została okrzyknięta nawet mianem najpiękniejszej trasy rowerowej w Polsce! Wytrawni rowerzyści, którym nie straszne podjazdy mają do przejechania 38,5km, natomiast istnieje możliwość skrócenia trasy do 27,5km – wówczas należy skorzystać z promu łączącego Zamek w Niedzicy z Zamkiem w Czorsztynie. Dla każdego coś dobrego!

 

INFORMACJE