Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie
Mięczaki, motyle, szkielet nosorożca, jaskinia, las tropikalny i wiele, wiele więcej!
Muzeum Przyrodnicze w Krakowiez dziećmi
W życiu chyba każdego rodzica przychodzi ten moment gdy dinozaury zaczynają pojawiać się w każdym zakamarku mieszkania – spoglądają ze stron książek, dumnie prezentują się na koszulkach i wpadają w ucho w tekstach piosenek. Ten okres fascynacji kośćmi, skamielinami, i pytaniami „skąd się wzięliśmy?” warto wykorzystać na wizytę w Muzeum Przyrodniczym. I choć próżno tam szukać ekscytujących, nowoczesnych i nietuzinkowych instalacji znanych np. z Muzeum Galicja czy Centrum Nauki Kopernik to intryguje zwiedzających. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż Muzeum wywodzi się z jednostki Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, które powstało w 1865r – dopiero (lub aż!) w 1992r Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Pan zakupił zabytkowy budynek dawnej „Łaźni Rzymskiej” i do dziś przyjmuje w nim gości przy ul. św. Sebastiana 9. To właśnie po poprzedniej funkcji jakie pełniło to miejsce zostały w oknach piękne witraże i nietuzinkowy korytarz!
Wystawy stałe u Muzeum
Tak długi czas jego funkcjonowania, pozwolił Muzeum zgromadzić ponad 2.000.000 okazów, które oglądać można na wystawach stałych:
- „Mięczaki świata” dla fanów muszli, głowonogów, mięczaków i amonitów
- „Rozmowa z kamieniem” zadedykowana Wisławie Szymborskiej, do której eksponaty podarował przyrodnik Zbylut Grzywacz – jego pracownię przeniesiono w muzealne progi. Znajdziecie tutaj min. „złoto głupców”, kwarc, agaty, „róże pustyni” i liczne skamieliny, z którymi przeniesiecie się o setki milionów lat wstecz
- „Świat łowców mamutów. Paleolit – przyroda i sztuka” to najbardziej ekscytująca część muzeum. Bowiem w ciemnej sali czeka jedyny na świecie, zachowany w całości nosorożec włochaty, którego wiek to bagatela 30tys lat a także szczątki mamutów i niedźwiedzia jaskiniowego. Można dostać gęsiej skórki…
Wystawy czasowe w Muzeum
Ponad to, w muzeum działają liczne wystawy czasowe, które pozwalają przenieść się w świat polskiej fauny i flory, przyjrzeć się z bliska zwierzętom krain polarnych, krabom czy motylom „spoglądającym” licznie, barwnymi skrzydłami z witryn ekspozycyjnych. Na parterze Muzeum znajduje się również zbiór ryb z całego świata, które niemo przyglądają się zwiedzającym zza szyb 18 akwariów, jaskinia oraz las tropikalny, gdzie znajdziecie min. kakao, wanilię, awokado czy pomelo! Szczególne wrażenie wywarła na nas wystawa z minerałami fluorescencyjnymi, które w ciemności mienią się setkami niezwyczajnych barw! Do tego zróżnicowanego konglomeratu warto dodać patyczaki, gekony czy… szkielet anakondy olbrzymiej. Jak widać, różnorodność eksponatów może przyprawić o zawrót głowy!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- W muzeum na I piętrze znajdziecie toaletę z przewijakiem dla niemowlaków.
- Jeśli ubierzecie się w białe ciuchy również będziecie świecić na wystawie z minerałami fluorescencyjnymi.
- Z uwagi na lokalizację Muzeum warto skorzystać z komunikacji miejskiej (najbliższy przystanek tramwajowy to „Wawel” lub „Starowiślna”. Polecamy korzystać z aplikacji jakdojade.pl.
- Samochód zaparkować można wzdłuż ul. św. Sebastiana (jest to najdroższa strefa płatnego parkowania – opłatę uiścicie w parkomatach).
- Gdy zgłodniejcie skorzystajcie z bogatej oferty gastronomicznej Kazimierza czy okolic Rynku Głównego (polecamy Lajkonik na ul. Stradomskiej na pyszne przekąski!)
- W Muzeum działa bezpłatna szatnia gdzie wygodnie zostawicie okrycia wierzchnie.
- Większość eksponatów to wypchane zwierzęta – warto mieć tego świadomość wybierając się na zwiedzanie.
- Wejście jest biletowane – cennik i godziny wejścia możecie znaleźć tutaj.
Dziękuję za przyjemne opisanie naszego Muzeum.
Cudownie spędziliśmy czas w Waszych progach 🙂 Dziękujemy!