Żydowskie Muzeum Galicja i wystawa „Szancer, wyobraź sobie!”
Niezwykła wystawa poświęcona Szancerowi – pełna eksperymentów, kreatywności i kolorów.
Chcecie bajki?
Oto bajka! Prezentowana jednak w formie wyjątkowej – bo nie na stronicach ksiąg a w muzealnej przestrzeni. Także wyjątkowej. Bowiem próżno tam szukać gablot i lin broniących wstępu. A rzecz dzieje się w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie…
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie
W uczuciowo bijącym sercu krakowskiego Kazimierza, znajduje się miejsce niezwykłe, które upamiętnia ofiary Holokaustu, ukazuje historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy, zarówno dorosłym jak i dzieciom – Żydowskie Muzeum Galicja. Oferuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne, wystawy stałe poświęcone żydowskiej kulturze i Holokaustowi a muzealna księgarnia jedną z największych w Polsce, gdzie znajdziecie liczne pozycje z tej tematyki. Jest miejscem rozpoznawalnym na mapie instytucji upamiętniających Żydów, min. za sprawą stałej wystawy „Śladami Pamięci”, gdzie za pośrednictwem ponad 140 fotografii Chrisa Schwartza tworzonymi w galicyjskich wioskach, oddano hołd ponad 800-letniej kulturze żydowskiej w Polsce. Prócz tej stałej ekspozycji, w murach muzeum znaleźć można także wystawy czasowe. Jedną z nich jest niebywała przestrzeń wyobraźni, eksperymentu i kreatywności, która przyciągnęła nas w pewne niedzielne popołudnie…
Wystawa – „Szancer, wyobraź sobie!”
Pinokio? Pan Kleks? Czerwony kapturek? Któż nie zna tych postaci, które latami spozierały z książkowych stronić w nasze dziecięce, rozpalone ciekawością oczy? Zawdzięczamy je właśnie Szancerowi – Jasiowi, Jankowi, Janowi, który ilustrował teksty takich pisarzy jak Brzechwa, Tuwim czy Andersen. Wystawa poświęcona jego twórczości jest taka jak jego dzieła – kolorowa, pełna ekspresji i niespodziewanych zwrotów akcji. W trakcie jej zwiedzania, zostajemy zaproszeni do uruchomienia swojej wyobraźni, tworzenia i doświadczania wszystkimi zmysłami. Bo na odkrywców czeka szafa, w której można się skryć, pociąg który przemierza bajkową krainę, teatralna scena z rekwizytami, teatr cieni, ściana niewidocznych strachów czy drzewo największych marzeń! A to ciągle jedynie garść atrakcji jakie czekają na małych i dużych… Choć dla tych większych rozmiarem przygotowano także drugą oś narracji, która opowiada o losach Szancera w kontekście doświadczeń polskich Żydów XX wieku.
Muzeum z dzieckiem
Ależ owszem! Muzeum Galicja to miejsce, w którym dzieci witane są z serdecznością – wszak Szancerowski świat nie istniałby bez nich! Na tej wyjątkowej wystawie dzieci mogą wszystkiego dotknąć, pisać po ekspozycji specjalnymi mazakami, tworzyć kredowe obrazy, malować na kartach, piszczeć, skakać i głośno się śmiać. Samo muzeum natomiast również jest przystosowane do ich przyjęcia – wjazd do budynku pozbawiony jest schodów, w toalecie znajdziecie przewijak a przy muzealnej kawiarni czeka kącik zabaw dla najmłodszych. Nic tylko korzystać!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Muzeum Galicja mieści się w ścisłym centrum Kazimierza – samochód zaparkujecie bądź na wyznaczonych miejscach strefy płatnego parkowania lub na prywatnych parkingach znajdujących się tuż przy muzeum.
- Jeśli zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej, najwygodniej wysiąść na przystanku tramwajowym „Św. Wawrzyńca” lub „Miodowa”
- Po zwiedzaniu warto podejść na Plac Judah na przekąskę z „foodtruckowego królewstwa”. Latem jesteście tuż obok legendarnych lodów z ul. Starowsiślnej.
- Bilety, cennik, godziny otwarcia warto na bieżąco sprawdzać na stronie muzeum.
- W kasach istnieje możliwość płatności kartą oraz gotówką.