Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Wystawa szopek krakowskich w Celestacie

Kolorowy świat bożonarodzeniowej scenerii w wykonaniu krakowskich szopkarzy. 


Fenomen szopki krakowskiej

Krakowskie szopki są fenomenem na skalę światową. Świadczy o tym wpisanie tradycji ich budowy na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. To wyjątkowe i niepowtarzalne budowle, których strzelisty kształt, kunszt i zegarmistrzowska precyzja wykonania przykuwają wzrok i zachwycają. Mnogość kolorów, miniaturowych elementów zabytkowej architektury Krakowa, postaci i bogato zdobiona forma budowli fascynuje obserwatorów. Rok rocznie, krakowscy szopkarze gromadzą się grudniową porą pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim rynku by wziąć udział w konkursie szopek krakowskich, którego tradycja sięga 1937 roku. Biorą w nich udział zarówno wytrawni mistrzowie sztuki szopkarskiej, nowicjusze jak i zespoły przedszkolaków. Bo choć tradycja budowania szopek przekazywana jest w wielu krakowskich rodzinach z pokolenia na pokolenie, każdy może spróbować swoich sił.

Co sprawia, że szopka krakowska jest szopką krakowską?

Zadanie to jednak nie łatwe. Bowiem tradycyjna krakowska szopka, musi być zbudowana według ścisłych wytycznych i zawierać takie elementy jak:

– przedstawiać scenę Bożego Narodzenia

– zawierać postacie historyczne lub legendarne np. Smok wawelski, Lajkonik, Kościuszki

– konstrukcja powinna przypominać słynne krakowskie budowle i czerpać z architektonicznego dziedzictwa grodu Kraka,

– używanie koloru czerwonego, zielonego, niebieskiego i złotego, które równocześnie stanowią podstawę kolorystyczną tradycyjnego stroju krakowskiego.

Największe i najbardziej skomplikowane szopki tworzone są niejednokrotnie przez cały rok. Te o prostszej konstrukcji odpowiednio krócej. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że wymagają wielkiego zaangażowania, skupienia i dokładnego przemyślenia całości dzieła.

Grande finale!

Zwieńczeniem tych trudów jest finał dorocznego konkursu, w którym po wspomnianej prezentacji dzieł na rynku, następuje ich przeniesienie w uroczystym pochodzie na którego czele podąża krakowiak z gwiazdą do Pałacu Krzysztofory. Tam następują obrady jury, których zwieńczeniem jest uroczysta gala ogłoszenia wyników i otwarcia pokonkursowej wystawy. Wszystkie zakwalifikowane do konkursu szopki można oglądać w Celestacie – jednym z oddziałów Muzeum Krakowa – do wczesnej wiosny. Stanowi ona świetną „koloroterapię” w burym, późno zimowym okresie, gdzie Kraków bywa zasnuty mgłą i trudno wystawiać stopy spod ciepłej kołdry!


INFORMACJE

 
WSKAZÓWKI
  • Do Celestatu najlepiej dojechać za pośrednictwem komunikacji miejskiej z uwagi na najdroższą strefę parkowania, w której on się znajduje oraz trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego.
  • Jeśli zdecydujecie się na podróż komunikacją miejską skorzystajcie z aplikacji www.jakdojade.pl.
  • W 2020 roku można odbyć również spacer szlakiem szopki krakowskiej.