Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie i Strefa Kreatywności

Poczuj się jak inżynier i odkryj tajniki tramwajowej komunikacji.
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Przemierzając krakowski Kazimierz nie sposób pominąć ul. św. Wawrzyńca i ulokowanych tam zabytkowych hangarów historycznej zajezdni tramwajowej, po której jednak… tramwaje nie jeżdżą. To unikatowe w skali europejskiej miejsce, które zabiera w podróż w czasie – od wykorzystywania w systemie komunikacji miejskiej tramwaju konnego, przez elektryczny tramwaj wąskotorowy aż do nowoczesnych Bombardierów. Ten zespół budynków stanowi główną siedzibę MIT, gdzie prócz dziejów rozwoju komunikacji miejskiej można poznać tajniki techniki i fizyki w najlepszy z możliwych sposobów czyli… przez doświadczenie! Kolejne dwa oddziały muzeum mieszczą się w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie nauka splata się z zabawą pod gołym niebem oraz Hangarem Czyżyny, który jest wielką gratką dla fanów maszyn wszelakich!
Wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca”
Dziś wsiadamy do klimatyzowanego, oświetlonego tramwaju, gdzie podłączając ładowarkę do portu USB siadamy na wygodnych fotelach i przemierzamy Kraków. Dawniej rzecz miała się zgoła inaczej… Choć nie mniej imponująco jak na ówczesne czasy! Główna wystawa stała mieszcząca się w jednym z głównych hangarów przy ul. Wawrzyńca, prezentuje ponad 100 letnią historię rozwoju tramwajowej myśli technicznej. Znajdziemy tutaj pierwszy polski tramwaj (do dziś przetrwały jedynie dwa ich egzemplarze!), zajrzymy przez szklaną szybkę pod tramwajową podłogę i usiądziemy na drewnianych ławach kukając przez tramwajowe okienko. Do tego można skorzystać z symulatora jazdy tramwajem – nowoczesnym Bombardierem jakiego dobrze znamy z krakowskich ulic. Kieruj, wpuszczaj pasażerów i co najważniejsze – zachowaj odpowiednią prędkość by nie dopuścić do wykolejenia pojazdu!
Strefa Kreatywności z dziećmi – tu każdy może zostać inżynierem!
Włóż kask, odblaskową kamizelkę i bierz się do dzieła! Bo na wzniesienie czeka nie jedna budowla – i to nie byle jaka! Bo za pomocą wielkogabarytowych klocków Mammutico o przeróżnych kształtach można wznieść wieżowiec, psią budę dla giga-czworonoga, wiszący most nad Wisłą i wszystko co tylko wyobraźnia podpowie! To tymczasowa wystawa mieszcząca się w jednym z budynków zajezdni, która jest przestrzenią przeznaczoną na dziecięcą, twórczą zabawę. Można z niej korzystać zarówno indywidualnie jak i podczas zorganizowanych zajęciach, podczas których można pod okiem instruktora zabudować miasto przyszłości, miasto idealne czy odtworzyć słynne budowle europejskich miast! Klocki tylko czekają na użycie – nie każcie im długo czekać!
Bilety, godziny otwarcia i dojazd
Do Muzeum najwygodniej dostać się tramwajem wysiadając na przystanku „św. Wawrzyńca”. Wybierając samochód, zaparkować można wzdłuż ul. Gazowej – jest to strefa płatnego parkowania więc należy uiścić odpowiednią opłatę za postój w parkomacie.
Wejście do MIT jest biletowane. Szczegółowy i aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej MIT, podobnie jak bieżące godziny otwarcia poszczególnych oddziałów. Najkorzystniejszą formą zwiedzania (w 2022r) jest kupno biletu obejmującego wejście na wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca” oraz do Strefy Kreatywności – bilet normalny 18zł/ulgowy 14zł. Koszt biletu rodzinnego (2 osoby dorosłe i 2 dzieci lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci) to 50zł. Przy czym bilet łączony można wykorzystać jedynie od wtorku do niedzieli w godzinach 16:00-17:00 i wymaga on wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Sama wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca” czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-18:00, natomiast indywidualne wejścia do Strefy Kreatywności możliwe są w sobotę oraz niedzielę w godzinach 11:00-12:00 oraz 15:00-16:00.
Rezerwacji można dokonać pisząc na rezerwacja@mim.krakow.pl.

INFORMACJE

WSKAZÓWKI
-
W Strefie Kreatywności dostępne są toalety i stoliki z krzesełkami.
-
Do Strefy Kreatywności wchodzi się w skarpetach lub obuwiu zastępczym.
- Wejście do Strefy Kreatywności wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc!
-
Naprzeciwko Muzeum znajduje się kultowe miejsce na krakowskim Kazimierzy – skwer Judah pełen foodtrucków, gdzie można coś zjeść.