Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie i Strefa Klocków
Poczuj się jak inżynier i odkryj tajniki tramwajowej komunikacji.
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Przemierzając krakowski Kazimierz nie sposób pominąć ul. św. Wawrzyńca i ulokowanych tam zabytkowych hangarów historycznej zajezdni tramwajowej, po której jednak… tramwaje nie jeżdżą. To unikatowe w skali europejskiej miejsce, które zabiera w podróż w czasie – od wykorzystywania w systemie komunikacji miejskiej tramwaju konnego, przez elektryczny tramwaj wąskotorowy aż do nowoczesnych Bombardierów. Ten zespół budynków stanowi główną siedzibę MIT, gdzie prócz dziejów rozwoju komunikacji miejskiej można poznać tajniki techniki i fizyki w najlepszy z możliwych sposobów czyli… przez doświadczenie! Kolejne dwa oddziały muzeum mieszczą się w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie nauka splata się z zabawą pod gołym niebem oraz Hangarem Czyżyny, który jest wielką gratką dla fanów maszyn wszelakich!
Wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca”
Dziś wsiadamy do klimatyzowanego, oświetlonego tramwaju, gdzie podłączając ładowarkę do portu USB siadamy na wygodnych fotelach i przemierzamy Kraków. Dawniej rzecz miała się zgoła inaczej… Choć nie mniej imponująco jak na ówczesne czasy! Główna wystawa stała mieszcząca się w jednym z głównych hangarów przy ul. Wawrzyńca, prezentuje ponad 100 letnią historię rozwoju tramwajowej myśli technicznej. Znajdziemy tutaj pierwszy polski tramwaj (do dziś przetrwały jedynie dwa ich egzemplarze!), zajrzymy przez szklaną szybkę pod tramwajową podłogę i usiądziemy na drewnianych ławach kukając przez tramwajowe okienko. Do tego można skorzystać z symulatora jazdy tramwajem – nowoczesnym Bombardierem jakiego dobrze znamy z krakowskich ulic. Kieruj, wpuszczaj pasażerów i co najważniejsze – zachowaj odpowiednią prędkość by nie dopuścić do wykolejenia pojazdu!
Strefa Klocków z dziećmi – tu każdy może zostać inżynierem!
Czy można zabrać dzieci do sali zabaw, która uczy matmy? Fizyki? Tak! To Strefa Klocków w Muzeum Inżynierii i Techniki. Więc wskakujcie czym prędzej do jednej z trzech przygotowanych stref i bierzcie się do dzieła! Bo na wzniesienie czeka nie jedna budowla – i to nie byle jaka! Bo za pomocą wielkogabarytowych klocków Mammutico o przeróżnych kształtach można wznieść wieżowiec, psią budę dla giga-czworonoga, wiszący most nad Wisłą, zbudować helikopter i wszystko co tylko wyobraźnia podpowie!
Czym jest Strefa Klocków?
Strefa Klocków, to nietuzinkowa i twórcza przestrzeń, która pozwoli dzieciom zamienić się w inżyniera czy budowniczego. Sprawdzą tu na „własnej skórze” dlaczego fundament jest tak istotny, dlaczego nie da się wnosić ścian w górę bez końca i jak wygląda dobra praca zespołowa. Wszak wielkie budowle wymagają sporej ilości budowniczych.
Gdzie znajduje się Strefa Klocków?
Strefa Klocków mieści się w podziemiach muzeum, tuż przy wejściu na wystawę Technoczułość i została podzielona na trzy strefy tematyczne, różniące się kolorami ścian i klockami jakie w nich znajdziecie. Przestrzeń ma jeden mankament… Wchodząc tu, od razu człowiekowi żal na myśl o perspektywie wyjścia! Ze Strefy Klocków rodzice mogą korzystać razem z dziećmi wchodząc czy to na indywidualną zabawę czy korzystając ze zorganizowanych zajęć, podczas których można pod okiem instruktora zabudować miasto przyszłości, miasto idealne czy odtworzyć słynne budowle europejskich miast! Klocki tylko czekają na użycie – nie każcie im długo czekać!
Wystawa stała Muzeum Inżynierii i Techniki pn. „Technoczułość”
To unikatowa, bo pierwsza w Polsce tak bogata opowieść o rozwoju inżynierii miejskiej. Kolejne eksponaty rysują portret miasta, w którym myśl inżynieryjna przez lata zmieniała jego kształt oraz wpływała na życie jego mieszkańców. Pośród ponad 600 eksponatów znajdziemy XVI wieczne drewniane rury, wodociągowe, maszynę parową, pralki klepkowe, pierwszą kuchenkę elektryczną, nieśmiertelnego „małego Fiata” czy budki telefoniczne. Podróż w czasie gwarantowana! I to nie tylko w przeszłość ale także przyszłość – bo ostatnia część ekspozycji poświęcona jest nieodkrytym do końca jeszcze lądom w przestrzeni kosmicznej. Całość wystawy została uzupełniona o Strefę LAB, gdzie na interaktywnych stanowiskach, duzi i mali, wykonując proste doświadczenia mogą lepiej zrozumieć podstawowe jednostki układu SI takie jak metr, amper czy mole. Dzieciom zaproponowano dedykowaną ścieżkę zwiedzania oznaczoną zielonymi „łapkami” – to znak, że eksponaty są gotowe na dziecięce łapki i śmiało można ich dotykać np. po to by wskrzesać iskrę!
Bilety, godziny otwarcia i dojazd
Do Muzeum najwygodniej dostać się tramwajem wysiadając na przystanku „św. Wawrzyńca”. Wybierając samochód, zaparkować można wzdłuż ul. Gazowej – jest to strefa płatnego parkowania więc należy uiścić odpowiednią opłatę za postój w parkomacie.
Wejście do MIT jest biletowane. Szczegółowy i aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej MIT, podobnie jak bieżące godziny otwarcia poszczególnych oddziałów. Najkorzystniejszą formą zwiedzania (w 2022r) jest kupno biletu obejmującego wejście na wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca” oraz do Strefy Kreatywności.
Sama wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca” czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-18:00, natomiast indywidualne wejścia do Strefy Kreatywności możliwe są w sobotę oraz niedzielę w godzinach 11:00-12:00 oraz 15:00-16:00.
Rezerwacji można dokonać pisząc na rezerwacja@mim.krakow.pl.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
-
Do Strefy Klocków wchodzi się w skarpetach lub obuwiu zastępczym.
- Wejście do Strefy Klocków wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc!
-
Naprzeciwko Muzeum znajduje się kultowe miejsce na krakowskim Kazimierzy – skwer Judah pełen foodtrucków, gdzie można coś zjeść.