Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Ogród Doświadczeń im. Lema w Krakowie – z dziećmi w świat nauki!

Poznawanie praw przyrody, nauka i zabawa na świeżym powietrzu dla dużych i małych.


6ha niebywałych doświadczeń – czyli atrakcje Ogródu Doświadczeń!

Ogród Doświadczeń potrafi skraść nie jedną, nie dwie, nawet nie trzy godziny z dziennego przydziału. Obfituje w atrakcje, ciekawe doświadczenia i kusi wieloma alejkami, przy których odkryjecie kolejne ciekawostkę ze świata fizyki i przyrody. Pomimo, iż Ogród stanowi oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, próżno tam szukać eksponatów ustawionych za szybką, na które można tylko z zachwytem patrzeć – wręcz przeciwnie! Tam wszystkiego można dotknąć, rozruszać, pobujać, zrzucić, przekręcić, pociągnąć czy… uderzyć! A jak wiadomo, tam gdzie bezpośrednie doświadczenie tam najtrudniejsze zagadnienia stają się łatwo przystępne. Dla pogłębienia doświadczeń jakie czekają na zwiedzających, przy każdym „przystanku” czekają tablice informacyjne, na których znajdziecie prostą i czytelną instrukcję „Co tutaj robić?” z naukowym wyjaśnieniem doświadczenia – musimy przyznać, że nie jednokrotnie przydała nam się owa instrukcja! Całość terenu podzielona jest na kilka stref: optyka, akustyka, magnetyzm, mechanika, hydrostatyka. Czeka tam również ekspozycja geologiczna „Geo-Gródek” dla fanów skał wszelakiej maści, sensoryczny ogród „Zapachowo” pełen nie tylko barwnych kwiatów i ziół ale także motyli czy „Lem-birynt” prowadzący w głąb cytatami samego Stanisława Lema! Posłuchacie jak długo przemieszcza się dźwięk, stworzycie własną tęczę, obejrzycie siebie w skopiowanych do nieskończoności wersjach, wprawicie w ruch niejedną kulę czy na własnej skórze odczujecie jak działa grawitacja!

Jak się dostać? Gdzie zaparkować? Bilety.

Do Ogrodu możecie się dostać zarówno komunikacją miejską wysiadając na przystanku „M1 Aleja Pokoju” korzystając z tramwajów numer 1, 14 i 22 lub „AWF” jadąc linią tramwajową numer 4, 5, 9, 10, 44 lub 52 – wówczas należy przejść przez Park Lotników Polskich na jego drugą stronę. Jeśli natomiast skorzystacie z dojazdu samochodem zaparkujcie na wydzielonym fragmencie parkingu przy centrum Handlowym M1 i wskakujcie przez bramę Ogrodu! Wstęp jest płatny i biletowany. Za bilet normalny zapłacimy 13zł, za ulgowy 11zł. Ciekawą ofertą jest bilet rodzinny, sezonowy czy urodzinowy – szczegóły tutaj. W Ogrodzie, prócz swobodnego i radosnego zwiedzania, mamy także możliwość skorzystania z szerokiej oferty warsztatów, spektakularnych eksperymentów naukowych, wizyty w planetarium, szaleńczej „jazdy” w żyroskopie czy ślizgów po całorocznym torze saneczkowym!

Koniec końców… Trzeba wrócić!

Ogród stanowi idealną przestrzeń dla nieco starszych dzieci – ale nasze brzdące również nie narzekały na brak atrakcji! Podobnie jak PowsiMama i… PowsiBabcia – więc jak sami widzicie to miejsce, gdzie każdy się odnajdzie. Przystosowany jest do jazdy wózkami dziecięcymi czy inwalidzkimi i gościnnie nastawiony nawet do tych najmniejszych odkrywców świata przyrody – w toalecie znajdziecie przewijak. A gdy „kiszki zagrają Wam marsza” możecie przysiąść na zadaszonych ławkach i skorzystać z oferty tamtejszej małej gastronomii, gdzie czekają naleśniki, gofry, zapiekanki czy lody Minimelts. Wyjdziecie zatem na pewno syci – zarówno wrażeń, emocji jak i smakołyków! A, że głód to rzecz powracająca może zawitacie tu kolejny raz? Kto wie!

 


INFORMACJE

WSKAZÓWKI
  • W cenie biletu macie możliwość jednokrotnego zjazdu po torze saneczkowym

  • Na zwiedzanie ogrodu warto zarezerwować sobie sporo czasu – najlepiej cały dzień!

  • Korzystając z komunikacji miejskiej polecamy aplikację „jakdojadę.pl”