Poznawanie praw przyrody, nauka i zabawa na świeżym powietrzu dla dużych i małych.


6ha niebywałych doświadczeń

Ogród Doświadczeń potrafi skraść nie jedną, nie dwie, nawet nie trzy godziny z dziennego przydziału. Obfituje w atrakcje, ciekawe doświadczenia i kusi wieloma alejkami, przy których odkryjecie kolejne ciekawostkę ze świata fizyki i przyrody. Pomimo, iż Ogród stanowi oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, próżno tam szukać eksponatów ustawionych za szybką, na które można tylko z zachwytem patrzeć – wręcz przeciwnie! Tam wszystkiego można dotknąć, rozruszać, pobujać, zrzucić, przekręcić, pociągnąć czy… uderzyć! A jak wiadomo, tam gdzie bezpośrednie doświadczenie tam najtrudniejsze zagadnienia stają się łatwo przystępne. Dla pogłębienia doświadczeń jakie czekają na zwiedzających, przy każdym „przystanku” czekają tablice informacyjne, na których znajdziecie prostą i czytelną instrukcję „Co tutaj robić?” z naukowym wyjaśnieniem doświadczenia – musimy przyznać, że nie jednokrotnie przydała nam się owa instrukcja! Całość terenu podzielona jest na kilka stref: optyka, akustyka, magnetyzm, mechanika, hydrostatyka. Czeka tam również ekspozycja geologiczna „Geo-Gródek” dla fanów skał wszelakiej maści, sensoryczny ogród „Zapachowo” pełen nie tylko barwnych kwiatów i ziół ale także motyli czy „Lem-birynt” prowadzący w głąb cytatami samego Stanisława Lema! Posłuchacie jak długo przemieszcza się dźwięk, stworzycie własną tęczę, obejrzycie siebie w skopiowanych do nieskończoności wersjach, wprawicie w ruch niejedną kulę czy na własnej skórze odczujecie jak działa grawitacja!

Jak się dostać?

Do Ogrodu możecie się dostać zarówno komunikacją miejską wysiadając na przystanku „M1 Aleja Pokoju” korzystając z tramwajów numer 1, 14 i 22 lub „AWF” jadąc linią tramwajową numer 4, 5, 9, 10, 44 lub 52 – wówczas należy przejść przez Park Lotników Polskich na jego drugą stronę. Jeśli natomiast skorzystacie z dojazdu samochodem zaparkujcie na wydzielonym fragmencie parkingu przy centrum Handlowym M1 i wskakujcie przez bramę Ogrodu! Wstęp jest płatny i biletowany. Za bilet normalny zapłacimy 13zł, za ulgowy 11zł. Ciekawą ofertą jest bilet rodzinny, sezonowy czy urodzinowy – szczegóły tutaj. W Ogrodzie, prócz swobodnego i radosnego zwiedzania, mamy także możliwość skorzystania z szerokiej oferty warsztatów, spektakularnych eksperymentów naukowych, wizyty w planetarium, szaleńczej „jazdy” w żyroskopie czy ślizgów po całorocznym torze saneczkowym!

 

Koniec końców… Trzeba wrócić!

Ogród stanowi idealną przestrzeń dla nieco starszych dzieci – ale nasze brzdące również nie narzekały na brak atrakcji! Podobnie jak PowsiMama i… PowsiBabcia – więc jak sami widzicie to miejsce, gdzie każdy się odnajdzie. Przystosowany jest do jazdy wózkami dziecięcymi czy inwalidzkimi i gościnnie nastawiony nawet do tych najmniejszych odkrywców świata przyrody – w toalecie znajdziecie przewijak. A gdy „kiszki zagrają Wam marsza” możecie przysiąść na zadaszonych ławkach i skorzystać z oferty tamtejszej małej gastronomii, gdzie czekają naleśniki, gofry, zapiekanki czy lody Minimelts. Wyjdziecie zatem na pewno syci – zarówno wrażeń, emocji jak i smakołyków! A, że głód to rzecz powracająca może zawitacie tu kolejny raz? Kto wie!

 


INFORMACJE

WSKAZÓWKI
  • W cenie biletu macie możliwość jednokrotnego zjazdu po torze saneczkowym

  • Na zwiedzanie ogrodu warto zarezerwować sobie sporo czasu – najlepiej cały dzień!

  • Korzystając z komunikacji miejskiej polecamy aplikację „jakdojadę.pl”