Muzeum Archeologiczne w Krakowie z dziećmi – wystawy, cennik, godziny otwarcia.
Świat starożytnych Egipcjan i naszych przodków.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Czy przeszłość w jakiś sposób nas określa? Jak życie przodków rzutuje na nasze „dziś”? Jeśli chcecie stanąć „oko w oko” z egipską mumią i szczątkami dawnych ludzi przyjdźcie do Muzeum Archeologicznego. Brzmi to być może nieco drastycznie. Nie sądzicie? I trochę takie jest. Bo choć Muzeum Archeologiczne zachwyca i zdumiewa to przecież nosi w sobie cichy ślad przeszłości zamknięty w szczelnych gablotach. Przenosi człowieka w świat mrocznych katakumb i daje się zachwycać wyboistą drogą rozwoju ludzkości – od starożytności po dziś dzień.
Wystawy w Muzeum Archeologicznym
W muzeum mamy możliwość oglądać wystawy stałe oraz czasowe. Na te pierwsze składa się ekspozycja jakiej próżno szukać gdzie indziej – to poświęcona starożytnemu Egiptowi, skąpana w mroku przestrzeń gdzie eksponowane są mumie, sarkofagi, posążki i mnóstwo innych przedmiotów, związanych z codziennym życiem i sztuką mieszkańców kraju nad Nilem. Największe wrażenie robi druga część wystawy, w której za szklanymi gablotami utrzymującymi odpowiednią temperaturę i wilgotność, można dostrzec sarkofagi wraz ze szczątkami pochowanymi w nich ludźmi. Zdecydowanie można tutaj dostać gęsiej skórki…
Pradzieje i wczesne średniowiecze Polski
Druga, acz najbardziej rozpoznawalna wystawa stała muzeum nosi pn. Pradzieje i wczesne średniowiecze Polski, to podzielona na kilka części ekspozycja rozciągnięta na dwie kondygnacje muzeum. W pierwszej z nich można zobaczyć jak zmieniały się formy zdobywania pożywienia od czasów człowieka neandertalskiego po człowieka współczesne, jak wyglądał handel przed setkami lat czy w jaki sposób dokonywano pochówków. To dość przejmująca sala, bo w szklanych gablotach umieszczonych na podłodze można zobaczyć szkielety ułożone w kilkunastu zrekonstruowanych grobach.
Stań „oko w oko” z dawnymi przodkami!
Najpiękniejsza w naszym odczuciu część wystawy, to wielka sala, gdzie można stanąć tuż obok 24 figur naszych przodków – począwszy od tych ubranych w zwierzęce skóry i zamieszkujących jaskinie, po tych, których twarze i stroje są nam już bliskie i znane. Co ciekawe, postacie te zostały stworzone na podstawie tzw. portretów przyżyciowych – czyli ich wygląd został odtworzony w zakładzie medycyny sądowej na podstawie czaszek odnalezionych przez archeologów. Figurom tym towarzyszą makiety domostw prezentujące środowiska życia ówczesnych ludzi – od jaskiń, po wyniosłe krakowskie wieże.
Pozostałe ekspozycje
Do tego należy dołączyć peruwiańskie zbiory Władysława Klugera mieszczące się w niewielkiej salce w podziemiach oraz unikatowy posąg Światowida ze Zbrucza, któremu poświęcono odrębną salę w końcowej części ekspozycji. To jedyny w swoim rodzaju przykład słupa kosmicznego, zapewniającego lokalnej społeczności swoisty przekaźnik między światem realnym a światem wierzeń. Wystawę zamyka korytarz prezentujący historię samego muzeum.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie z dziećmi
Bardzo chcieliśmy odwiedzić to muzeum z dziećmi jednak po wizycie uważam, że znalazły się tam nieco za wcześnie (5 i 3 lata). Decydując się o wizycie należy wziąć pod uwagę to, że wystawa w większości skąpana jest w półmroku i znajduje się tam naprawdę dużo szkieletów, kości i wyglądających nieco przerażająco dla (naszych) dzieci makiet. Nie jest to również muzeum nastawione typowo na młodego odbiorcę – eksponatów nie można dotykać, większość ich mieści się za szklanymi gablotami a treść nie jest dostosowana do dziecięcego poziomu przekazu. Nie mniej znajduje się tutaj kilka bardziej przyjaznych dzieciom miejsc, gdzie mogą np. odszukać różne rośliny na dotykowych kartach, zajrzeć przez wizjery na obrazki czy przymierzyć różne stroje dawnych Małopolan. Wobec tego warto przemyśleć, czy Wasze dzieci będą tutaj zadowolone.
Godziny otwarcia i cennik biletów. Kiedy darmowy wstęp?
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00 (jednak przed przyjściem warto zajrzeć tutaj (link) aby upewnić się, czy godziny otwarcia nie uległy zmianie. Warto zaznaczyć, że w niedzielę wstęp do obiektu jest bezpłatny! W pozostałe dni należy zakupić bilet w cenie 12zł (osoba dorosła) i 8zł (bilet ulgowy) – to ceny obowiązujące w 2022 roku. Obiekt mieści się w ścisłym centrum miasta – najwygodniej zatem można dojechać tutaj komunikacją miejską. Należy wysiąść na przystanku „Plac Wszystkich Świętych”.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce.
- Portal „Trasa dla bobasa” przygotował fajny materiał dla dzieciaków, który mogą ze sobą zabrać i wypełniać zadania w trakcie zwiedzania muzeum. Możesz go ściągnąć tutaj.
- Jeśli macie dzieci, które należą do tych bardziej wrażliwych typów, warto zajrzeć na wirtualny spacer po muzeum żeby przekonać się, czy to nie będzie to dla nich zbyt emocjonujące przeżycie.
- Na dole, przy kasach mieści się sklepik muzealny oraz toalety.
- Z dziecięcym wózkiem odwiedziny nie będą raczej możliwe– dużo tutaj schodów. Zarówno na wejściu do muzeum jak i w trakcie zwiedzania wystawy.
- Tuż obok, za murem ogrodu muzealnego, znajduje się bardzo ciekawy plac zabaw dla dzieciaków. Warto zajrzeć będąc w okolicy!
- Jeśli samo muzeum to za mało na jeden dzień, tuż obok czeka wzgórze Wawelskie z katedrą i Smoczą Jamą a także spacer po wiślanych bulwarach.