Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Podziemia Rynku z dzieckiem

Muzeum, w którym przyjdzie nam stąpać po zachowanej powierzchni krakowskiego rynku z czasów średniowiecza.


Podziemia Rynku w Krakowie z dzieckiem

Nie lada gratka dla tych, którzy skorzy są do poszukiwania dodatkowych wrażeń i którzy nie lubią zwiedzać miast utartymi szlakami. Bo mowa o zwiedzaniu Krakowa schodząc 5m w głąb krakowskiego rynku… Tam, w jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, czas się cofa, uszu dobiega gwar średniowiecznego targowiska a stopy wędrują po dawnych szlakach kupieckich, szklanymi kładkami zawieszonymi nad średniowiecznymi traktami.

Wystawy

Na zwiedzających czekają zarówno stałe jak i czasowe ekspozycje pełne niemych świadków dawnej historii kupieckiej grodu Kraka – kości do gry, skórzane buty, paciorki, medaliony, biżuteria i monety. A wszystko to wręcz naszpikowane multimedialnymi technikami, dzięki którym możemy prawdziwie wczuć się w życie Krakowa sprzed siedmiuset lat – być świadkiem pożaru dawnych zabudowań, przyjrzeć się awanturze przekupki z ceklarzem czy zajrzeć do warsztatu złotnika i kowala.

Co więcej?

Ci najbardziej odważni, mogą zważyć się na starej wadze towarowej by odkryć ile ważą… kamieni, centarów czy funtów. A Ci, którzy wolą błękit nieba nad głową niż ciemne korytarze znajdą coś dla siebie przyglądając się dwóm nierównym wieżom Kościoła Mariackiego oglądanego z wnętrza szklanej fontanny umieszczonej na obecnej płycie rynku. Tutaj przyjrzeć się też można misternej makiecie XV wiecznego Krakowa ukazującej skrupulatność i precyzję zagospodarowania grodu z murem obronnym, bramami miejskimi, basztami i fosą. Może po wizycie w Podziemiach warto przespacerować się ich śladem alejkami Plant? Zajrzeć do pieczary wawelskiego smoka? Spojrzeć na Kraków z wieży hejnalisty? Decyzja należy do Was!          


INFORMACJE

 
WSKAZÓWKI
  • Wejście do Muzeum kryje się w bramie w Sukiennicach, na przeciwko Kościoła Mariackiego i fontanny.
  • Muzeum jest niezwykle przejmujące – zwiedzaniu towarzyszy półmrok i nastrojowa muzyka. Dla małych dzieci może to być zbyt mocne doznanie.
  • Wejście do Muzeum jest biletowane. Bilety można zakupić w kasie lub online (w 2021 roku bilet normalny to koszt 24zł, ulgowy 20zł). Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.
  • We wtorki do Muzeum obowiązuje wstęp wolny.
  • Po Muzeum można swobodnie poruszać się zarówno wózkiem inwalidzkim jak i dziecięcym.
  • Ze względu na lokalizację w ścisłym centrum Krakowa polecamy transport komunikacją miejską z wykorzystaniem aplikacji jakdojade.pl.