Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Z wózkiem

Dolina Grzybowska – krótko i na temat.

Asfaltowa ścieżka edukacyjna w cieniu drzew Lasu Zabierzowskiego.


Dolina Grzybowska – parking

Chcecie zostać Pomocnikiem Leśnika? Macie na to szansę podążając jedną z Dolinek Podkrakowskich usytuowaną w cieniu drzew Lasu Zabierzowskiego – Doliną Grzybowską. U wlotu doliny, tuż przy nieczynnej restauracji Kmita znajduje się duży, wygodny i bezpłatny parking (GPS: 50.098784, 19.803881) z którego odchodzi asfaltowa, szeroka i wygodna ścieżki – tutaj śmiało można zabrać dziecięcy wózek, rowerki czy hulajnogi. Droga ta wiedzie lekko się wznosząc, wzdłuż małego, bezimiennego strumyka biorącego swój początek w źródle w dalszej części doliny. Na odwiedzających, czekają co krok drewniane ławostoły i usytuowane w ich pobliżu tablice edukacyjne, dzięki którym dowiemy się jak długo rozkłada się guma do żucia, jak wyglądają przekroje drzew czy poznamy cykl obiegu wody w przyrodzie.

Pomocnik Leśnika – możesz nim zostać!

Wiedzę tą można wykorzystać aby uzyskać odznakę Pomocnika Leśnika – wystarczy ze strony Nadleśnictwa sprawującego pieczę nad tym teren pobrać zeszyt pracy, wykonać szereg zadań i odznaka będzie Wasza! Szczegóły i zeszyt pracy z zadaniami znajdziecie tutaj. Miejsce do dłuższego postoju znajdziecie przy źródle i skałkach jurajskich – jednych z końcowych przystanków ścieżki. Tutaj też możecie odbyć krótką lekcję dendrochronologii w praktyce dzięki ekspozycji powstałej z powalonego i okorowanego pnia ponad 100 letniego świerka! Z tego miejsca czeka jeszcze kawałek ścieżki, po czym można kontynuować spacer po pozostałych alejkach Lasu Zabierzowskiego lub wrócić po własnych śladach do parkingu obmyślając kolejną leśną mikrowyprawę…

   


INFORMACJE

WSKAZÓWKI
  • Latem na końcu doliny, w Grzybowie można natrafić na piękne pola rzepaku!
  • Dolina znajduje się tuż nad lotniskiem w Balicach dlatego spacerowi towarzyszą odgłosy startujących i lądujących samolotów.
  • Woda ze źródełka nie jest badana i nie nadaje się do picia.
  • Chętni na dłuższy spacer mogą podążać za czerwonym szlakiem aż do Kamieniołomu w Zabierzowie lub wdrapać się na Skałę Kmity.