Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Las Borkowski i Rozlewisko Potoku Rzewnego

Mikro enklawa dzikiej przyrody doskonała na mikrowyprawę!


Las Borkowski

Rozlewisko Potoku Rzewnego, usytuowane jest na Borku Fałęckim pośrodku Lasu Borkowskiego, którego obszar obejmuje ponad 70ha i stanowi jeden z najbardziej dzikich, tajemniczych i bioróżnorodnych obszarów zielonych w obrębie Krakowa. Można tam wędrować po ścieżkach wytyczonych przez przemierzających las ludzi, przysiąść na nielicznych ławeczkach czy zapoznać się z ciekawostkami ze świata przyrody umieszczonymi na informacyjnych tablicach.

Rozlewisko Potoku Rzewnego

Samo rozlewisko nie jest duże – porośnięte wysokimi trzcinami szumiącymi przy najmniejszym podmuchu wiatru stanowi miejsce, gdzie płynący wprost do Wilgi w Łagiewnikach potok Rzewny ma swoje królestwo. Podglądać można je z wyprowadzonego między trzciny pomostu zakończonego drewnianą platformą wyszukując wzrokiem ważki i wodne ptactwo.

Fundacja Dzieci w Naturę

Na szczęście dzika przyroda może znaleźć schronienie w użytkach ekologicznych, które zaczynają coraz liczniej pojawiać się na mapie Krakowa. Część z nich można znaleźć w lekturze obowiązkowej dla każdego „dzikusa” – mianowicie w publikacjach opracowanych przez Fundację Dzieci w Naturę – specjalistów od bagien, żab i miejskich puszcz. Możecie je ściągnąć tutaj – sami bacznie ich śledzimy i czerpiemy sporą ilość inspiracji na miejskie mikrowyprawy w zieloność! Również dzięki nim trafiliśmy do żabiego królestwa w Zielonkach!

Gdzie zaparkować?

Do Rozlewiska najlepiej dostać się samochodem parkując wzdłuż ul. Orzechowej (GPS: 50.011992, 19.923456) skąd najszybciej dotrzecie na pomost lub na bezpłatnym parkingu przy ul. Zawiłej (GPS: 50.008626, 19.907106) – stąd z kolei czeka Was uroczy spacer Lasem Borkowskim. Decyzja zatem należy do Was!                  


INFORMACJE

Długość trasy: 1,7km

Czas przejścia wg mapy: 0:31h

Czas przejścia Powsinóg: 1:20h

 

WSKAZÓWKI
  • Trasa nadaje się na przejazd wózkiem o terenowym charakterze.
  • Tuż obok rozlewiska znajduje się też pętla tramwajowa „Borek Fałęcki” oraz znajdujący się przy nim teren targowy.